Recenzja Kazik i Kwartet ProForma "Tata Kazika kontra Hedora": Rubasznie i poważnie

Kamil Downarowicz

Dla wielu fanów twórczości Kazimierza Staszewskiego do najważniejszych płyt w całej bogatej dyskografii artysty zaliczają się tytuły "Tata Kazika" i "Tata 2". Nagrany z grupą Kult w latach 90. materiał poświęcony został w całości twórczości Stanisława Staszewskiego, który był ojcem Kazika i zarazem bardem stołecznej bohemy wczesnych lat PRL-u. Kiedy wydawało się, że Kazik z repertuaru swojego rodziciela wycisnął wszystko, co się dało, dość niespodziewanie pojawił się album "Tata Kazika kontra Hedora".

Kazik na okładce płyty "Tata Kazika kontra Hedora"
Kazik na okładce płyty "Tata Kazika kontra Hedora" 

Płyta początkowo nazwana została "Syn Staszka", ale ostatecznie zmieniono jej tytuł na "Tata Kazika kontra Hedora". Jest to bezpośrednie nawiązanie do tekstu z utworu Staszewskiego, "12 groszy". To kolejny rozdział współpracy Kazimierza z poznaniakami z Kwartetu ProForma, z którym lider Kultu zarejestrował w 2015 roku album "Wiwisekcja". Znalazły się na nim kompozycje m.in. Nicka Cave'a, Kurta Weilla i Toma Waitsa.

Staszewski najwyraźniej na tyle zaufał młodszym znajomym, że postanowił wspólnie z nimi wziąć na warsztat kolejną porcję tekstów swojego taty. Efektem tej kooperacji jest 15 kompozycji (plus intro) o balladowo-knajpianym klimacie z rockowym sznytem. O poczynaniach młodszego ze Staszewskich w ostatnich latach można mieć różne zdanie. Nie brakuje głosów, że "Kazik skończył się dawno temu na 'Kill’em All'" i już nic ciekawego nie ma do powiedzenia. Tymczasem niedawne wydawnictwo Kultu "Wstyd" było naprawdę całkiem niezłe. Dawało to spore nadzieje na to, że kolejne kroki Kazika w artystycznej karierze nie okażą się bolesnym upadkiem, na który przykro będzie patrzeć. Spieszę uspokoić, jest dobrze.

Co prawda płyta "Tata Kazika kontra Hedora" nie zaskakuje w żaden sposób i jest do bólu przewidywalna, ale paradoksalnie w tym właśnie tkwi jej największa siła. Zupełnie jakbyśmy spotkali się ze starym znajomym w dusznej, zadymionej knajpie, wypili z nim jednym haustem kilka setek czystej i zaczęli prowadzić pijackie rozmowy. Jest więc wesoło, rubasznie, ale gdy któregoś z was weźmie na osobiste zwierzenia, robi się również poważnie. Nie wiem, czy to był zamierzony efekt, ale produkcja brzmi jakby żywcem wyjęta z lat 90., przez co całość nabiera specyficznego, szorstkiego klimatu. W rolach głównych występują tutaj: gitara elektryczna i akustyczna, bas, akordeon, pianino, tamburyn i trąbka, a więc zestaw instrumentów, który każdy szanujący się fan Kazika zna na pamięć.

Kwartet ProForma i Kazik brzmią nie tylko znakomicie, ale i potrafią z łatwością wytworzyć odpowiedni nastrój. Autentyczny i bezpretensjonalny. Zupełnie jakby wszyscy panowie urodzili się w pierwszej połowie XX wieku. Przykłady? Mamy tu jarmarczne kompozycje "1947" i "Jest między nami obcość", wyjęte jakby żywcem z folkloru Polski Ludowej piosenki "Ta droga była daleka", "Leonardo", mocniejsze uderzenia w postaci "Klubu cynicznych egoistów" i "Apelu poległych" (czyżbym słyszał tu wczesne Black Sabbath?), a także niezwykle nastrojowe ballady "Ogrodnik" oraz "Zmysłowa i pijana".

Brakuje tutaj co prawda ponadpokoleniowych przebojów na miarę "Baranka" czy "Celiny", ale większość melodii z miejsca wpada w ucho i nie chce z niego wylecieć. Myślę też sobie, że Kazik mógłby chwilami śpiewać bardziej, hmm, pijacko? Brakuje tego zdartego, niedbałego wokalu z płyt "Tata" i "Tata 2". Ale pewnie nie można mieć wszystkiego, dlatego trzeba cieszyć się tym, że Staszewski jest w formie i zdecydowanie nie powiedział nam jeszcze ostatniego słowa.

Kazik & Kwartet ProForma "Tata Kazika kontra Hedora", SP Records

7/10

Kazik Staszewski ponownie sięgnął do twórczości swojego ojcaFot. Mikołaj ZacharowReporter

50 lat Kazika Staszewskiego

Czytaj więcej na ten temat!

Od 1984 roku artysta jest żonaty z Anną Staszewską, z którą ma dwóch synów, Kazimierza i Jana. Ma również dwójkę wnucząt. Od kilku lat ma mieszkanie na Teneryfie, gdzie przebywa kilka tygodni każdego roku. Na stałe mieszka w Polsce.MWMedia
Projekt Kazik działa również w wersji Na Żywo. Zespół ma na koncie cztery studyjne albumy oraz niesławny singel "Andrzej Gołota", który artysta napisał na fali krótkiego entuzjazmu osiągnięciami boksera. Poza tym Kazik Staszewski występował też z zespołami El Doopa i Buldog. Za swą artystyczną działalność Kazik otrzymał wiele nagród (m.in. Paszport Polityki, Fryderyki, Machinery, nagrodę MTV), które jednak rzadko odbierał.
Kult to nie jedyne artystyczne przedsięwzięcie pracowitego Kazika Staszewskiego. Artysta w 1991 roku wydał solowy rapowy album zatytułowany "Spalam się" z przebojową piosenką tytułową. Jako Kazik wokalista wydał dziesięć albumów solowych, z których pochodzą takie przeboje, jak "100 000 000", "Oddalenie", "12 Groszy", "Maciek, ja tylko żartowałem", "Sztos", "Mars napada" czy "Los się musi odmienić".
Grupa Kult nagrała również dwa albumy z utworami Stanisława Staszewskiego: "Taka Kazika" i "Tata Kazika 2". Na tych bestsellerowych płytach znalazły się tak znane utwory, jak "Celina", "Baranek", "Knajpa morderców", "Królowa życia" czy "Jeśli zechcesz odejść - odejdź".
Do najbardziej znanych piosenek Kultu należą: "Polska", "Do Ani", "Czarne słońca", "Arahja", "Lewe lewe loff", "Lewy czerwcowy", "Gdy nie ma dzieci", "Kocham cię a miłością swoją" czy "Marysia".MWMedia
Debiutancka płyta Kultu zatytułowana nazwą zespołu ukazała się dopiero w 1987 roku, a wokalistą i autorem testów zespołu był Kazik Staszewski. To na albumie "Kult" znalazła się "Krew Boga", jedna z najstarszych piosenek zespołu, do dziś grana na koncertach. W sumie Kazik Staszewski wraz z Kultem nagrał piętnaście albumów, a grupa od lat otoczona jest prawdziwym kultem.
W 1982 roku 19-letni wówczas Kazik założył wraz z muzykami Poland i Novelty Poland grupę Kult, która stała się później jednym z najważniejszych polskich zespołów rockowych. Pierwszy koncert Kultu odbył się 7 lipca 1982 roku w klubie Remont. Co ciekawe, na występ sprzedano… 14 biletów.
Kazik po ukończeniu warszawskiego liceum im. Reja podjął studia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, ale ich nie ukończył. Uczestniczył w strajkach studenckich w 1981 roku. Wówczas miał już na koncie występy w zespole Poland, a później Novelty Poland.
Kazimierz Piotr Staszewski przyszedł na świat 12 marca 1963 roku w rodzinie ze szlacheckimi korzeniami. Jego dziadek Kazimierz (zm. 1968) był uznanym działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (otrzymał Złoty Krzyż Zasługi oraz Order Odrodzenia Polski), a ojciec Stanisław (zm. 1973) był członkiem Armii Krajowej, więźniem obozu koncentracyjnego w Mauthausen, po wojnie architektem i poetą. Ojciec wokalisty zostawił rodzinę, gdy przyszły lider Kultu miał 4 lata.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas