Józef Skrzek honorowym obywatelem Świętochłowic Śląskich. Specjalny koncert lidera SBB

Józef Skrzek - multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor, lider i założyciel grupy SBB - odbierze w niedzielę tytuł honorowego obywatela Siemianowic Śląskich. Uroczystości uświetni koncert plenerowy, który będzie także transmitowany w internecie.

Józef Skrzek (SBB) jest muzycznym symbolem Siemianowic Śląskich
Józef Skrzek (SBB) jest muzycznym symbolem Siemianowic ŚląskichTomasz KawkaEast News

Jak poinformował rzecznik siemianowickiego magistratu Piotr Kochanek, bezpłatny koncert fortepianowy artysty, zatytułowany "Z miłości jestem", rozpocznie w niedzielę o 16 przed tarasem Pałacu Rheinbabenów. Będzie go można obejrzeć także w internecie.

Uchwała nadająca wybitnemu muzykowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Siemianowice Śląskie została przyjęta jednogłośnie przez miejskich radnych podczas sesji 30 września. Jak powiedział prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech, włączenie Józefa Skrzeka w poczet honorowych obywateli miasta było planowane znacznie wcześniej, jednak te plany pokrzyżowały obostrzenia pandemiczne.

Lokalni urzędnicy podkreślają, że Skrzek jest dla Siemianowic niezwykle ważną postacią - jak Louis Armstrong dla Nowego Orleanu albo The Beatles dla Liverpoolu. "To człowiek, muzyk, artysta i ambasador naszego miasta zamknięty w jednej wyjątkowo ciepłej osobie. Zarówno ja osobiście jak i wielu śląskich, polskich i zagranicznych muzyków, mamy szczęście żyć w tych samych czasach, w jakich Józef komponuje i działa artystycznie. Nie znam historii, w której odmówiłby pomocy merytorycznej i muzycznej mniej doświadczonym muzykom" - powiedział Kochanek.

Urodzony 2 lipca 1948 r. w górniczej rodzinie w Siemianowicach Śląskich-Michałkowicach Józef Skrzek w 1967 roku ukończył Średnią Szkołę Muzyczną im. Mieczysława Karłowicza i rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1969 roku podjął współpracę z zespołem Breakout, którego oficjalnym członkiem stał się na początku 1970 roku, grając na pianinie i gitarze basowej.

Po roku wrócił do Siemianowic Śląskich, by wraz z Antymosem Apostolisem (gitara) i Jerzym Piotrowskim (perkusja) stworzyć zespół Silesian Blues Band. W 1972 roku muzycy ci wraz z Czesławem Niemenem, Helmutem Nadolskim i Andrzejem Przybielskim, udanie koncertowali i wydali kilka płyt jako Grupa Niemen.

W 1974 r. Skrzek reaktywował zespół Silesian Blues Band, pod skróconą nazwą - SBB, interpretowaną także jako Szukaj, Burz, Buduj. Artyści z SBB nagrali kilkanaście płyt w wielu krajach, sprzedając w sumie kilka milionów ich egzemplarzy. Kiedy zespół zawiesił działalność w 1980 r., Skrzek rozwinął działalność solową. Od 1983 r. był związany z klubem Leśniczówka w Chorzowie, skupiającym wielu artystów, np. jego brata Janka "Kyksa" Skrzeka, Ryszarda Riedla, Andrzeja Urnego czy Leszka Windera.

Skrzek od końca lat 70. komponuje muzykę teatralną, telewizyjną i filmową. Jest autorem muzyki do filmów m.in. Piotra Szulkina, Jerzego Skolimowskiego, a przede wszystkim Lecha Majewskiego. Osobnym działem jego twórczości jest muzyka sakralna, zwłaszcza grana na organach piszczałkowych. Tajniki techniki organowej zgłębiał jeszcze podczas studiów w Akademii Muzycznej. Pierwszy koncert na tym instrumencie dał w 1978 roku, podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej w kościele św. Piotra i Pawła w Katowicach. Od tego czasu wielokrotnie koncertował w miejscach kultu, niejednokrotnie łącząc brzmienie tradycyjnych organów z brzmieniem elektronicznym.

Józef Skrzek jest laureatem wielu nagród i odznaczeń - m.in. 2013 r. przyznano mu złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. W 2005 r. został uhonorowany Nagrodą im. Wojciecha Korfantego, a w 2008 - Cegłą Janoscha, przyznawanej przez katowicką redakcję "Gazety Wyborczej" za rozsławianie Górnego Śląska. W 2018 roku otrzymał Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, zaś w 2019 roku Krzyż Wolności i Solidarności.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas