Reklama

Reklama

Jeff Beck nie żyje. Polscy muzycy żegnają legendę

Po śmierci Jeff Becka z całego świata spływają kondolencje. Giganta gitary żegnają również przedstawiciele polskiej sceny.

Po śmierci Jeff Becka z całego świata spływają kondolencje. Giganta gitary żegnają również przedstawiciele polskiej sceny.
Jeff Beck w Warszawie w 2011 r. podczas Warsaw Summer Jazz Days /AKPA

Jeff Beck (posłuchaj!) w 2011 roku został sklasyfikowany na 5. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu "Rolling Stone". Współpracował z takimi artystami jak: Eric Clapton, Rod Stewart, Tina Turner, Mick Jagger, Jon Bon Jovi, Roger Waters, Stevie Wonder czy ZZ Top.

Informując o śmierci muzyka, rodzina zaapelowała o uszanowanie jej prywatności w tych trudnych chwilach. Od 2005 r. jego żoną była młodsza o 20 lat Sandra Cash (wcześniej, w latach 1963-67, był mężem Patricii Brown). Jeff Beck nie miał dzieci.

Reklama

Jak pisze agencja AP Beck należał do panteonu gitarzystów rockowych późnych lat 60., obok takich sław jak Eric Clapton, Jimmy Page i Jimi Hendrix. "Jeff Beck jest najlepszym gitarzystą na świecie - mówił Joe Perry, gitarzysta zespołu Aerosmith w wywiadzie dla "The New York Times" w 2010 roku - ktoś taki pojawia się tylko raz na pokolenie lub dwa".

"Był z innej planety. Był jednym z nielicznych gitarzystów, którzy grając na żywo słuchali mojego śpiewu i odpowiadali. Jeff, byłeś najlepszy. Dziękuję ci za wszystko" - napisał w pożegnaniu Rod Stewart, który w 1967 r. pojawił się u boku gitarzysty w składzie The Jeff Beck Group.

Beck zdobył osiem nagród Grammy i dwukrotnie został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame - raz z zespołem Yardbirds w 1992 i ponownie jako artysta solowy w 2009 roku.

Jeff Beck nie żyje. "Jeden z największych muzyków jakich nosiła ziemia i kosmos"

"Odszedł od nas Jeff Beck, jeden z największych kreatorów gry na gitarze wszech czasów. Niech spoczywa w spokoju.." - napisał Krzysztof Cugowski.

"Jeff Beck... nie wierzę" - dodał krótko jego syn, Wojtek Cugowski, a w komentarzach wtórują mu pogrążeni w smutku m.in. Wojtek Hoffmann (gitarzysta i lider Turbo), Grzegorz Kupczyk (frontman CETI i były wokalista Turbo), Wojtek Balczun (gitarzysta Chemii) i Maciej Mąka (gitarzysta m.in. Agnieszki Chylińskiej i Macieja Balcara).

"Odszedł jeden z największych muzyków jakich nosiła ziemia i kosmos, tak trudno się z tym pogodzić. Na zawsze w moim sercu" - komentuje Grzegorz Skawiński, lider Kombii.

"Wielka strata Wielkiego mistrza gitary. Twoje brzmienie zostanie ze mną na zawsze" - napisał Jan Borysewicz, gitarzysta i lider Lady Pank.INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jeff Beck | nie żyje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy