Grzegorz Ciechowski: Obywatel świata

Muzyk rockowy, pianista, flecista, poeta, kompozytor, lider i wokalista zespołu Republika, a także solowy Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa. 29 sierpnia przypada 62. rocznica urodzin Grzegorza Ciechowskiego.

Grzegorz Ciechowski w 1981 r.
Grzegorz Ciechowski w 1981 r.Mirosław StępniakFotonova

Grzegorz Ciechowski kojarzony jest z Toruniem, bo tam zaczynał działalność artystyczną w klubie studenckim Od Nowa. Urodził się jednak 29 sierpnia 1957 r. w Tczewie.

Jako solista Ciechowski występował m.in. pod pseudonimami Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa. Pisał też teksty innym wykonawcom m.in. "Zostawcie Titanica" (posłuchaj!) zespołowi Lady Pank oraz Justynie Steczkowskiej (pod pseudonimem Ewa Omernik).

Jako młody chłopak występował w chórze i w zespołach Nocny Pociąg i Jazz Formation. Pisał też wiersze. W 1979 roku dołączył do zespołu Res Publica, prowadzonego przez Jana Castora. Szybko został liderem grupy, która od 1980 roku funkcjonowała pod szyldem Republika.

Ciechowski, wówczas student polonistyki UMK w Toruniu, w swoich tekstach metaforycznie przedstawiał rzeczywistość, ale też pisał o uniwersaliach: miłości, gniewie, snach. Jego grupa wykreowała charakterystyczny wizerunek: mocne, choć ascetyczne brzmienie, niebanalne aranże i czarno-białą stylistykę kolorystyczną.

Pierwsze nagrania to największe przeboje zespołu: "Kombinat", "Gadające głowy", "Sexy Doll", "Układ sił", "Telefony" i "Biała flaga".

Do rozpadu zespołu w 1986 roku muzycy nagrali razem trzy albumy studyjne. Od tego czasu Ciechowski zaczął występować solo - jako Obywatel G.C. W 1988 roku wydał album "Tak!Tak!" z przebojami "Nie pytaj o Polskę" i "Taktaktoja".

Początek lat 90. do powrót Ciechowskiego do Republiki. Zespół wydał swój kolejny album zatytułowany "1991". W międzyczasie muzyk wydał solową płytę "Obywatel świata", a w kinach ukazał się film o tym samym tytule, stworzony na podstawie noweli Grzegorza Ciechowskiego.

W 1996 na polskiej scenie muzycznej pojawił się Grzegorz z Ciechowa - kolejne artystyczne alter ego muzyka. Ciechowski wydał wtedy płytę "OjDADAna" z muzyką nawiązującą do polskiego folkloru. Wielkim hitem był znajdujący się na niej utwór "Piejo kury, piejo".

Przedostatnia płyta Republiki "Masakra", zawierająca przeboje takie jak: "Mamona", "Raz na milion lat" i "Odchodząc", została wydana w 1998 roku. Kilka gotowych piosenek, m.in. "Śmierć na pięć", wydano w następnym roku na płycie pod tytułem "Republika".

Zespół zakończył działalność na specjalnym koncercie, który odbył się w ramach 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej 16 marca 2002 roku.

Od śmierci Grzegorza Ciechowskiego na atak serca 22 grudnia 2001 r. w Warszawie, minęło wiele lat, ale pamięć o nim nie słabnie. Co roku organizowany jest Festiwal Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie, podczas którego jego utwory śpiewają znani artyści.

Ciechowski wciąż ma wiernych fanów oraz nieustannie inspiruje innych artystów. Dowód? Na rynku ukazały się m.in. płyta Kasi Kowalskiej z utworami Ciechowskiego - "Ciechowski. Moja krew" oraz album "To też Ciechowski", z utworami, które stworzył lub wyprodukował artysta dla innych muzyków.

Grzegorz Ciechowski (1957-2001)

22 grudnia 2001 roku zmarł Grzegorz Ciechowski - wokalista, kompozytor, producent, lider grupy Republika. Ciechowski występował także jako Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa.

fot. Adam JagielakAgencja SE/East News
fot. Paweł ŁachetaAgencja SE/East News
fot. Paweł ŁachetaAgencja SE/East News
fot. Paweł TerlikowskiAgencja SE/East News
Grzegorz Ciechowski odbiera Paszport "Polityki" (10.01.1997) - fot. Adam JagielakAgencja SE/East News
fot. Piotr KowalczykAgencja SE/East News
fot. Adam JagielakAgencja SE/East News
fot. Paweł TerlikowskiAgencja SE/East News
fot. Adam JagielakAgencja SE/East News
fot. Przemek ZimowskiAgencja SE/East News
fot. Wojtek RzazewskiAgencja SE/East News
fot. Piotr BławickiAgencja SE/East News
fot. Piotr BławickiAgencja SE/East News
fot. Tomek GriessgraberAgencja SE/East News


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas