Reklama

Grzegorz Ciechowski: 18 utworów ikony polskiej muzyki

Zmarł niespodziewanie 22 grudnia 2001 roku. Grzegorz Ciechowski zostawił po sobie naprawdę najlepszą pamiątkę, jaką mógł - swój dorobek artystyczny. Oto 18 najlepszych utworów lidera Republiki.

Początkowy zamysł był bardzo prosty. Stworzyć TOP 10 Ciechowskiego, biorąc pod uwagę wszelakie jego projekty. Szeroka lista zawierała 35 utworów. Następnie powoli ją redukowałem, aż dotarłem do 18 i stwierdziłem, że nie ma najmniejszej szansy, aby usunąć chociażby jeszcze jeden utwór.

Ponadto warto pamiętać o tym, że Ciechowski był nie tylko świetnym muzykiem, ale również tekściarzem i producentem. To jemu Justyna Steczkowska zawdzięcza sukces swoich dwóch pierwszych płyt.

Republika - "Kombinat"

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów Republiki, który został odświeżony w tym roku m.in. przez projekt Nowe Sytuacje, nie znalazł się na debiutanckim albumie grupy, gdyż Ciechowski postanowił nie umieszczać na nim wcześniej znanych utworów. Swój debiut płytowy "Kombinat" (który krytykował socjalistyczną rzeczywistość) zaliczył dopiero na albumie "1991".

Reklama


Republika - "Biała flaga" i "Telefony"

Na "1991" znalazły się także dwa wyjątkowe utwory, opisujące otaczającą Ciechowskiego rzeczywistość. "Biała Flaga", również niewydana w PRL-u, odnosiła się w latach 80. do braku sprzeciwu wobec władzy. Na początku lat 90. można było ją z łatwością interpretować jako krytykę pogoni za pieniądzem. Również "Telefony" w momencie szczególnego przywiązania społeczeństwa do kolejnych gadżetów nabrały nowego znaczenia.


Republika - "Moja krew"

Oba wymienione wyżej utwory nie mogły równać się jednak z powalającym protest songiem Ciechowskiego, czyli numerem "Moja krew". Lider Republiki oskarżał w nich wszystkich rządzących światem o bezsensowne przelewanie krwi. Dodatkowej grozy do tekstu dodawała niezwykła aranżacja.


Republika - "Sexy Doll"

"1991" to także "Sexy Doll", czyli wyjątkowy utwór o samotności. Jednak kompozycja ta szczególnie mocno wybrzmiewa na płycie "Bez prądu" z 1993 roku.


Republika - "Republika marzeń"

Album uważany za jeden z najgorszych w dyskografii Republiki pewnie w tym momencie przyjąłby z pocałowaniem ręki niejeden zespół na polskiej scenie muzycznej. "Republika marzeń" to album, który był przystankiem do najważniejszego dzieła Ciechowskiego i zespołu, czyli płyty "Masakra". Poza tym numery na "Republice marzeń" były niezwykle osobiste, gdyż lider grupy był świeżo po rozstaniu z Małgorzatą Potocką. Najlepszym przykładem jest utwór tytułowy.


Republika - "Masakra" i "Mamona"

New Order w 2001 roku odzyskali świeżość dzięki albumowi "Get Ready" , natomiast Republika złapała drugi oddech trzy lata wcześniej dzięki "Masakrze". Grupa odważnie postawiła na bardziej elektroniczne brzmienie, co okazało się strzałem w 10. Ciechowski po raz kolejny okazał się wybitnym producentem, a oprócz tego stworzył jeden z najbardziej kultowych tekstów w polskiej muzyce rozrywkowej, obnażający twórczość niektórych artystów. Chodzi oczywiście o "Mamonę".

Zobacz klip "Mamona":


Republika - "Odchodząc" i "Raz na milion lat"

"Masakra" udowodniła po raz kolejny, jak wrażliwym artystą i tekściarzem jest Ciechowski . "Odchodząc" i "Raz na milion lat" to absolutne perełki.

Zobacz teledysk "Odchodząc":


Republika - "Nie pójdę do szkoły"

Na "Masakrze" , która przynajmniej dla mnie jest najlepszą płytą Republiki, znajduje się jeszcze jeden utwór warty uwagi, który był numerem bonusowym. "Nie pójdę do szkoły" z przepuszczonym przez syntezatory wokalem Ciechowskiego mógł spokojnie aspirować na hymn podobny do tego, jaki stworzyła grupa Elektryczne Gitary.


Republika - "Śmierć na pięć"

Przed śmiercią Ciechowski pracował nad kolejną albumem. Na pośmiertnej "Ostatniej płycie" znalazł się m.in. utwór "Śmierć na pięć". Lider Republiki nawet po swoim odejściu udowadniał, że w pisaniu tekstów nie ma sobie równych.

Zobacz klip "Śmierć na pięć":


Republika - "Obejmij mnie, Czeczenio"

Wydania na żadnej płycie nie doczekał się singel "Obejmij mnie Czeczenio". Dochód z jego sprzedaży w całości został przeznaczony na pomoc ofiarom wojny na Kaukazie.

Obejrzyj teledysk "Obejmij mnie, Czeczenio":


Obywatel G.C. - "Nie pytaj o Polskę"

Warto pamiętać, że Ciechowski to nie tylko Republika, ale także projekt Obywatel G.C.. Na najsłynniejszej płycie "Tak! Tak!" artysta stworzył najpiękniejszy utwór na temat swojego kraju.


Obywatel G.C. - "Tak...Tak...to ja"

Narcyzm, schizofrenia? Tekst największego przeboju Obywatela G.C. daje spore możliwości interpretacyjne, co czyni go jeszcze lepszym.


Obywatel G.C. - "Depesza do producenta" i "Piosenka dla Weroniki"

Warto zwrócić również uwagę na to, że na tym projekcie Ciechowski inspirował się bardzo mocno jazzem, co słychać w "Depeszy do producenta". Ponadto koniecznie należy wyróżnić "Piosenką dla Weroniki". G.C. zaśpiewał ją dla swojej córki wspólnie z Małgorzatą Potocką.


Grzegorz z Ciechowa - "A gdzież moje kare konie"

Grzegorz z Ciechowa był dla wielu osób projektem obrazoburczym. No bo jak to, polską muzykę ludową połączyć z jakąś elektroniką? Ciechowski przy nagrywaniu "ojDaDana" umiejętnie wyważył wszystkie elementy. Niemniej nie "Piejo kury piejo" chciałbym tu wyróżnić, a "A gdzież moje kare konie".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Grzegorz Ciechowski | Republika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy