"Czerwony jak cegła" Dżemu w nowej wersji. Leszek Cichoński, Jose Torres i Sebastian Riedel razem
Do sieci trafiła zaskakująca wersja legendarnego przeboju "Czerwony jak cegła" grupy Dżem. Za latynosko-rockową aranżację odpowiadają gitarzysta Leszek Cichoński i wirtuoz instrumentów perkusyjnych Jose Torres, którzy do współpracy zaprosili Sebastiana Riedla, syna śpiewającego w oryginale Ryszarda Riedla.
"Czerwony jak cegła, rozgrzany jak piec, muszę mieć, muszę ją mieć" - te słowa zna niemal każdy fan polskiej muzyki.
Autorami piosenki "Czerwony jak cegła" są muzycy Dżemu: wokalista Rysiek Riedel i gitarzysta Jerzy Styczyński, a tekst napisał Kazimierz Galaś.
Utwór znalazł się na płycie "Dzień, w którym pękło niebo" (koncertowy debiut z 1985 r.) oraz pierwszym studyjnym albumie "Cegła" (1985). Do dziś jest jednym z największych hitów w 50-letniej historii legendy śląskiego blues rocka.
Nowa wersja powstała w ramach wspólnego projektu mistrza gitary Leszka Cichońskiego i wirtuoza instrumentów perkusyjnych - Jose Torresa pod szyldem Cichoński - Torres Band - Viva Santana.
"Bardzo szybko pojawił się pomysł, żeby do naszego programu koncertowego z utworami Carlosa Santany włączyć parę rodzimych hitów zaaranżowanych w latynosko-rockowym stylu. Od dawna gramy w ten sposób 'Asfaltowe łąki' grupy ABC czy 'Podaruj mi trochę słońca' grupy Bemibek" - mówi Leszek Cichoński.
Do zaśpiewania nowej wersji "Czerwonego jak cegła" twórcy zaprosili Sebastiana Riedla, syna Ryśka Riedla i lidera grupy Cree.
"Lubię pracować z Bastkiem, wnosi sobą dużo spokoju na scenę i do studia, a przy tym to świetny gitarzysta i wokalista. Był trochę zaskoczony nowym aranżem 'Cegły', ale szybko odnalazł w tym groovie 'allmanowski' bluesowo-rockowy klimat i poczuł dobre wibracje" - dodaje pomysłodawca Gitarowego Rekordu Świata.
Już 1 maja podczas kolejnej edycji święta gitary we Wrocławiu uczestnicy zagrają razem "Czerwonego jak cegła", a w roli wokalisty wystąpi Sebastian Riedel.
Dżem - legenda polskiego bluesa rocka
Najsłynniejszym wokalistą Dżemu był Ryszard Riedel. Frontman zmarł 30 lipca 1994 r. w wieku niespełna 38 lat. Przyczyną śmierci była niewydolność serca spowodowana wieloletnim uzależnieniem od narkotyków. Jego grób w Tychach wciąż jest miejscem pielgrzymek fanów z całej Polski.
Ryszard Riedel: 65. rocznica urodzin wokalisty grupy Dżem
Gdyby żył, skończyłby 65 lat. Wokalista i współzałożyciel Dżemu powiedział raz "Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej…". Jak stał się legendą polskiego bluesa? Jak wygląda jego grób?
Nowy rozdział w historii Dżemu to współpraca z wyłonionym w konkursie wokalistą Jackiem Dewódzkim. Dżem nagrywa z nowym frontmanem trzy albumy - "Kilka zdartych płyt" (1995), "Pod wiatr" (1997) i "Być albo mieć" (2000). Cztery lata później grupa wydaje kolejną płytę zatytułowaną "2004", z nowym wokalistą - Maciejem Balcarem.
Na początku 2005 r. zespół ponownie dotyka wielka tragedia - 27 stycznia w wypadku samochodowym na autostradzie A4 ginie Paweł Berger, wieloletni klawiszowiec Dżemu. Zespół zawiesił działalność na kilka miesięcy, w trakcie których trwała rehabilitacja poszkodowanego w wypadku basisty Bena Otręby.
Ostatnim studyjnym albumem Dżemu jest "Muza" (2010), która uzyskała status platynowej płyty.
Zespół zagrał na wszystkich najważniejszych polskich festiwalach, koncertował w wielu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych. Scenę dzielili z takimi gigantami, jak The Rolling Stones, Eric Clapton, ZZ Top, Lynyrd Skynyrd czy AC/DC.
Obecnie zespół tworzą: Maciej Balcar (wokal), Jerzy Styczyński (gitara), Adam Otręba (gitara), Beno Otręba (bas), Zbigniew Szczerbiński (perkusja) i Janusz Borzucki (klawisze).
Pol'and'Rock Festival 2021: niezapomniane chwile na koncercie Dżemu
Drugiego dnia Pol'and'Rock Festival 2021 wystąpiła legenda polskiej muzyki - zespół Dżem. Uczestnicy mogli usłyszeć nieśmiertelne przeboje, jak "Paw" czy "Whisky". Nie zabrakło również hołdu dla Riedla - 30 lipca przypada 27. rocznica śmierci wokalisty.