Dżem i jego "Dusza". W komentarzach od razu się zaczęło
"To początek czegoś wielkiego" - to jeden z komentarzy pod utworem "Dusza", którym w składzie Dżemu w roli wokalisty zadebiutował Sebastian Riedel. To pierwsze premierowe nagranie śląskiej legendy od płyty "Muza" z 2010 r.

Dotychczasowy studyjny dorobek najdłużej koncertującej obecnie polskiej formacji rockowej zamyka album "Muza" z 2010 r., który pokrył się platyną. To z tego wydawnictwa pochodzą single "Do przodu", "Szara mgła" i "Partyzant".
Autorem zdecydowanej większości tekstów na tamtą płytę jest wokalista Maciej Balcar, który ostatecznie w kwietniu 2024 r. pożegnał się z Dżemem. Jego następcą od urodzinowego koncertu w Spodku w Katowicach został Sebastian Riedel, syn legendarnego Ryśka Riedla, który był frontmanem Dżemu do 1994 r. (został zawieszony na kilka miesięcy przed swoją śmiercią).
Dżem i jego "Dusza". Jak zareagowali fani na nowy utwór?
15 kwietnia pojawił się pierwszy singel "Dusza", który został nagrany podczas poprzedniej sesji w studiu Polskiego Radia Katowice. W tym właśnie studiu zespół nagrywał pierwszy podwójny singel "Paw" / "Whisky", wydany w 1982 r.
"Każde nowe nagranie zespołu tej marki co Dżem to wydarzenie. A cóż dopiero pierwsze od piętnastu lat. A cóż dopiero stanowiące studyjny debiut nowego wokalisty. A cóż dopiero kiedy tym wokalistą jest Riedel, Sebastian Riedel..." - podkreśla Jan Skaradziński, autor biografii Dżemu.
Wspomniany utwór "Dusza" skomponował gitarzysta Jerzy Styczyński, a filozoficzny tekst stworzył Mirosław Bochenek, piszący dla zespołu od czasów "Autsajdera" (na tę płytę z 1993 r. napisał słowa do tytułowego przeboju i utworu "Prokurator i ja").
"To pierwszy z planowanego cyklu internetowych singli, mających złożyć się na tak długo wyczekiwany fizyczny album grupy" - zapowiada Dżem.
Dodajmy, że "Dusza" - pod tytułem "Schody" z tekstem autorstwa Macieja Balcara - była wykonywana przez Dżem na koncertach na przełomie 2022 i 2023 r. Wersja z Balcarem nigdy nie została jednak wydana na płycie.
"Ten utwór sprawia że powracają wspomnienia oraz czas w którym powstawała muzyka i najlepsze teksty", "Powrót do korzeni. W sercu znów ciary i ogień", "Coś pięknego… mega gitary i ten wokal Seby! Geny Ryszarda", "Starzejecie się Panowie z godnością. Wielki szacunek dla Was za te wszystkie lata, za wierność swoim wartościom. Wielkie brawa", "To początek czegoś wielkiego. Szkoda że coraz mniej ludzi Was słucha, ale wierni fani zostaną na zawsze", "Czuć klimat dawnego Dżemu", "Długo dojrzewało, ale piękne", "Mistrzowie wrócili" - czytamy w komentarzach pod nagraniem.
Dżem - najdłużej działający polski zespół rockowy
Początki działającego do dziś zespołu sięgają 1973 r. W obecnym składzie z założycieli pozostali jedynie bracia Adam (gitara) i Beno (bas) Otrębowie. Od 1979 r. towarzyszy im gitarzysta Jerzy Styczyński. U ich boku występują Zbigniew Szczerbiński (perkusja), następca klawiszowca Pawła Bergera (tragicznie zmarłego w wypadku busa w 2005 r.) - Janusz Borzucki i wspomniany Sebastian Riedel (wokal, gitara).