Znamy nowe gwiazdy Woodstock 2024. Kto będzie świętował jubileusz z Jurkiem Owsiakiem?

"Niebanalna postać, która już od trzydziestu lat rozgrzewa polską scenę muzyczną" - tak organizatorzy Pol'and'Rock Festival zapowiedzieli pierwszą polską gwiazdę tegorocznej, 30. edycji. Swój jubileusz w Czaplinku (woj. zachodniopomorskie) świętować będzie Kasia Kowalska.

Kasia Kowalska (w środku) pojawi się na Pol'and'Rock Festival 2024 dowodzonym przez Jurka Owsiaka. Po lewej Ewelina Flinta
Kasia Kowalska (w środku) pojawi się na Pol'and'Rock Festival 2024 dowodzonym przez Jurka Owsiaka. Po lewej Ewelina FlintaMarcin DlawichowskiAgencja FORUM

W 2023 roku po raz drugi z rzędu Pol'and'Rock Festival odbył się w Czaplinku (lotnisko Broczyno) w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, pomiędzy jeziorami Drawsko i Czaplino. Zgodnie z deklaracjami sprzed roku to właśnie tu zorganizowana zostanie jubileuszowa, 30. edycja.

Pol'and'Rock Festival 2023: co robić na festiwalu? Można na przykład wziąć ślub!interiaINTERIA.PL

Pol'and'Rock Festival 2024: Kiedy i gdzie odbędzie się dawny Woodstock? [DATA, MIEJSCE]

To wtedy Jurek Owsiak ze swoją ekipą zaprosił uczestników za rok - festiwal odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia 2024 r. Wielu uczestników liczy, że jubileusz będzie huczny. Według szacunkowych obliczeń ubiegłoroczna edycja przyciągnęła kilkaset tysięcy fanów.

Dotychczas poznaliśmy trzy zagraniczne gwiazdy - w Czaplinku zagrają Amerykanie z metalcore'owej grupy Motionless in White (zobacz!), niemiecka formacja Electric Callboy (posłuchaj!), która łączy muzykę elektroniczną, pop i ciężkie, rockowe brzmienia oraz grający celtic-punk francuski zespół Celkilt.

Teraz ujawniono pierwszą polską gwiazdę jubileuszowej edycji - to Kasia Kowalska, która już kilkakrotnie występowała na Pol'and'Rocku (wcześniej pod nazwą Przystanek Woodstock), po raz ostatni w 2021 r.

"Jubileusz 30-lecia kariery scenicznej podczas jubileuszowego, 30. Pol'and'Rock Festival? Jesteśmy na tak! To z całą pewnością będzie niezapomniane widowisko - celebrujmy razem to podwójne, muzyczne święto!" - zachęcają organizatorzy.

Przypomnijmy, że w tym roku wokalistka świętuje 30-lecie premiery swojej debiutanckiej płyty "Gemini". Ten album przyniósł takie przeboje, jak m.in. "Jak rzecz", "Oto ja", "Wyznanie" i "Kto może to dać".

- Tamte czasy wspominam bardzo dobrze. Na pewno ten sukces i to, co się wtedy wydarzyło, przerosło mnie. Nie spodziewałam się tego. Poza tym to była bardzo ciężka praca, nie miałam żadnego doświadczenia, nie wiedziałam, jak się nagrywa w studiu. Czasami to była wręcz rzeźnia - wspominała po latach Kasia Kowalska w rozmowie z Interią.

Przypomnijmy, że płyta "Gemini" z 1994 r. rozeszła się w nakładzie przekraczającym 400 tys. egzemplarzy (wówczas podwójna platyna).

Na Dużej Scenie w Czaplinku zagra również grupa Myrath z Tunezji, która łączy bliskowschodnie instrumenty z mocnym brzmieniem metalu i progresywnego rocka. "Wychodzą daleko, poza już utarte schematy, co sprawia, że ich koncerty są niesamowitym widowiskiem, pełnym głębokich przeżyć!" - czytamy.

Co działo się podczas Pol'and'Rock Festival 2023?

W ubiegłym roku w Czaplinku wystąpili m.in. amerykańskie zespoły Biohazard i Spin Doctors, francuski producent Carpenter Brut, Napalm Death (legenda sceny grindcore z Wielkiej Brytanii), brytyjskie formacje Apollo 440 i While She Sleeps, walijski zespół Bullet For My Valentine, pochodzący z Szwajcarii zespół Saint City Orchestra, francuski Rise of the Northstar, The Scratch (obwołany jednym z najodważniejszych irlandzkich debiutów ostatnich lat), Steve 'n' Seagulls, Australijczycy z The Rumjacks, ukraińska grupa Luiku oraz Epica - holenderska gwiazda symfonicznego metalu.

Polskimi gwiazdami byli Brodka, Krzysztof Zalewski, Marek Dyjak oraz grupy LemON, Proletaryat, Lady Pank, Golden Life, Włochaty, Transgresja oraz laureaci Złotego Bączka: Kwiat Jabłoni i Pull The Wire. Festiwal zakończył tradycyjnie Piotr Bukartyk wraz z uczestnikami warsztatów utworem "Z tylu chmur".

W 2021 r. festiwal zorganizowany był na terenie byłego lotniska Makowice-Płoty (woj. zachodniopomorskie). Zgodnie z ówczesnymi obostrzeniami bawiło się wówczas 20 tys. osób.

Wcześniej (w latach 2004-2019) impreza odbywała się w Kostrzynie nad Odrą w woj. lubuskim. Z powodu pandemii koronawirusa w 2020 r. zorganizowano internetową odsłonę w warszawskim studiu pod szyldem Najpiękniejsza Domówka Świata. Poprzednie lokalizacje - jako Przystanek Woodstock - to Czymanowo nad Jeziorem Żarnowieckim (1995), Szczecin (1996) i Żary (1997-1999, 2001-2003). W 2000 r. odbył się Dziki Przystanek Woodstock w Lęborku (oficjalne wydarzenie zostało odwołane po protestach części mieszkańców miasteczka).


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas