Soundedit 2019: Czesław Mozil i Natalia Niemen gośćmi Stanisława Soyki

Wiemy, kto wystąpi gościnnie podczas specjalnego koncertu Stanisława Soyki w ramach Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w Łodzi.

Natalia Niemen zaśpiewa gościnnie na koncercie Stanisława Soyki
Natalia Niemen zaśpiewa gościnnie na koncercie Stanisława SoykiAKPA

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbędzie się w Łodzi już po raz jedenasty. W dniach 25-27 października w Klubie Wytwórnia odbędą się prelekcje, warsztaty, spotkania z artystami oraz unikatowe występy.

Pierwszego dnia zagrają: Nitzer Ebb oraz DAF. Z kolei na zakończenie festiwalu 27 października odbędą się "Marchewkowy Poranek" (zajęcia edukacyjne dla dzieci, koncert Recyklofons oraz projekcja animowanego filmu "Jacek i Placek") oraz - już wieczorem - spotkanie z Janem Borysewiczem oraz koncert jego grupy Lady Pank z utworami z filmu "O dwóch takich, co ukradli Księżyc".

26 października odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród Człowieka ze Złotym Uchem. Przed nią wystąpią Misia Furtak oraz jeden z tegorocznych laureatów - Australijczyk Mick Harvey, mający na koncie występy i nagrania z takimi zespołami, jak Nick Cave and the Bad Seeds, Crime And The City Solution, The Birthday Party oraz The Boys Next Door.

Drugim laureatem jest Stanisław Soyka, który wystąpi wraz z zespołem oraz gośćmi: Natalią Niemen i Czesławem Mozilem. Soyka zostanie uhonorowany statuetką w uznaniu za "szczególną wrażliwość muzyczną oraz kunszt słowa".

Natalia Niemen zarówno w tworzeniu dźwięków, jak i w wyrazie wokalnym artystka inspiruje się starym soulem, rhytm'n'bluesem, rock'n'rollem, ekspresją pieśniarzy flamenco, ale także chorałem gregoriańskim oraz muzyką cerkiewną. W sztukach pięknych ukochała sobie szczególnie włoski renesans, malarstwo prerafaelitów oraz dość szeroko pojęty modernizm. Jest bowiem nie tylko wokalistką, altowiolistką, autorką muzyki i tekstów, ale także artystką sztuk plastycznych, w której to dziedzinie jest samoukiem.

Z muzyką i sztuką związana jest od najmłodszych lat. Jednym z ostatnich dotychczasowych projektów Natalii są "Piosenki mojego dzieciństwa". Jest to realizacja jednego z muzycznych marzeń artystki. Z towarzyszeniem wybornych muzyków jazzowych i rockowych śpiewa utwory wokalistów, do których słuchania zachęcał ją Czesław Niemen, jej tata.

17 stycznia 2004 roku, w wieku 65 lat zmarł Czesław Niemen. Artysta od wielu lat cierpiał na nowotwór układu chłonnego. Po śmierci ciało wybitnego twórcy zostało zgodnie z jego wolą skremowane. Pogrzeb muzyka odbył się 30 stycznia 2004 roku na warszawskich Powązkach. Żegnało go ponad 2,5 tys. ludzi w tym władze państwowe.
Kariera Czesława Niemena zaczęła się na początku lat 60. Do 1967 roku był członkiem Niebiesko-Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. 

Jego utwory – "Dziwny jest ten świat", "Sen o Warszawie", "Wspomnienie", "Pod Papugami", "Czy mnie jeszcze pamiętasz?" – na zawsze wpisały się do kanonu polskiej piosenki. Ich twórca nie zawsze jednak był doceniany - często krytykowały go media, a jego bardziej eksperymentalna twórczość pozostawała niezrozumiana także przez publiczność.
W 2001 roku, po 12-letniej przerwie, wydał ostatni album "spodchmurykapelusza", który zarejestrował sam. A przecież w latach 60. i 70. współpracowała z nim czołówka polskiej sceny rockowej i jazzowej - od muzyków SBB, po Zbigniewa Namysłowskiego i Michała Urbaniaka.
"Jestem samotnikiem" - wyznał Czesław Niemen w połowie lat 90.

"Był inny niż my wszyscy. Wyrastał ponad przeciętność. Nosił kapelusze, długie kozaki i peruki, co wówczas było odbierane jako wyjątkowe dziwactwo" - mówił po śmierci Czesława Niemena Marek Gaszyński, dziennikarz muzyczny, krytyk i autor słów m.in. do wspomnianego "Snu o Warszawie".
+5

Czesław Mozil od lat tworzy i wykonuje trudną do sklasyfikowania oryginalną muzykę, noszącą ślady kabaretu, rocka, a nawet punk rocka. Artysta określa swoją twórczość mianem "popu" lub "alternatywnego popu" z "podtekstem punkowym". Mozil to piosenkarz, kompozytor, akordeonista, a także osobowość telewizyjna. Jest znany przede wszystkim jako lider polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa. W 2008 r. wydał debiutancki album tego projektu, zatytułowany po prostu "Debiut". Sześć tygodni po premierze płyta uzyskała status złotej, trzy miesiące później - platynowej, a ostatecznie - podwójnej platynowej.

Artysta wydał autobiografię "Nie tak łatwo być Czesławem", z Acid Drinkers wykonał balladę Metalliki "Nothing Else Matters", był jurorem w "X Factor". Został wyróżniony nagrodą "Sojusznika roku" przez Kampanię Przeciw Homofobii.

Czesław Mozil o świątecznym projekcieINTERIA.PL

Wymienieni goście to nie jedyna niespodzianka, jaką przygotował Stanisław Soyka. W repertuarze pojawią się również utwory, które do tej pory wcale lub bardzo rzadko były wykonywane przez artystę na żywo. Będzie z to z pewnością piosenka Depeche Mode "Somebody" oraz utwór Nicka Cave'a "Into My Arms".

"Into my arms " S. Soyka & N. Cave

"Zawsze podczas Soundedit staramy się robić rzeczy, których wcześniej nie było. Doskonale przyjęte koncerty z gośćmi specjalnymi Voo Voo i Raz, Dwa, Trzy tylko utwierdziły mnie w tym działaniu. Bardzo się cieszę, że Staszek Soyka, nasz tegoroczny laureat nagrody Człowieka ze Złotym Uchem przyklasnął pomysłowi i również przygotowuje wyjątkowy występ" - powiedział Maciej Werk, dyrektor Festiwalu Soundedit.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas