Siła braci: Te rodzinne zespoły odniosły sukces!

Bracia Golec /Maciek Jonek /Reporter

Trzymają się razem nie tylko w życiu, ale i na scenie. Przy okazji premiery serialu "Bracia", wspominamy najsłynniejsze polskie zespoły, założone właśnie przez... braci.

Golec uOkiestra: Najsłynniejsi muzyczni bliźniacy

Zespół Golec uOrkiestra powstał w 1998 roku. Od początku grał muzykę łączącą stylistykę jazzową i bluesową z motywami góralskimi Beskidu Żywieckiego. Liderami zespołu są bracia bliźniacy PawełŁukasz Golcowie.

Zespół był kolejnym etapem w rozwoju muzycznym Pawła i Łukasza. Pomysł łączenia muzyki góralskiej z muzyką jazzową, popową, rock-and-roll'ową zrodził się podczas spotkań i wspólnego muzykowania z przyjaciółmi. Wszyscy członkowie zespołu są góralami "z krwi i kości" - doskonale grają i śpiewają. Pierwsze koncerty uOrkiestry miały miejsce na przeróżnych imprezach: od świąt kościelnych, państwowych po granie w klubach, galeriach, na lokalnych przeglądach, festiwalach etc.

Reklama

Wydana we wrześniu 2000 roku ruga płyta grupy, pt. "Golec uOrkiestra 2", w pierwszym dniu sprzedaży osiągnęła status złotej płyty. Ostatecznie wydawnictwo zawierające takie hity, jak "Słodycze", "Ściernisco" czy "Pieniądze to nie wszystko", czterokrotnie pokryło się platyną.

Zespół do dzisiaj występuje w niezmienionym składzie. Dyskografię Golec uOrkiestra zamyka koncertowy album, pt. "Symphoetnic" z 2020 roku.

Myślisz, że jesteś w stanie rozpoznać braci Golec? Spróbuj sił w naszym quizie:

Fisz i Emade: "Jak Soprano rodzina pracuję z bratem"

Pod pseudonimami FiszEmade kryją się odpowiednio Bartek i Piotr Waglewscy, synowie lidera Voo Voo, Wojtka Waglewskiego

W 1999 roku, jako RHX Skład (razem z Inespe), wydali płytę "Opowieści z podwórkowej ławki". Album ukazał się nakładem wytwórni Asfalt Records i został pozytywnie oceniony przez środowisko hiphopowe. Promował go utwór "Znać dokładnie swe korzenie".

W czerwcu 2000 roku ukazał się pierwszy album solowy Fisza, pt. "Polepione dźwięki", którą także wyprodukował Emade. Ta sprawiła, że duet zasłynął jako propagatorzy tzw. inteligentnego rapu. W późniejszych latach bracia Waglewscy poruszali się po różnych gatunkach i wydawali płyty pod różnymi szyldami: Fisz Emade, Tworzywo Sztuczne, Fisz Emade Tworzywo. Ostatnim wydanym albumem, są dwupłytowe "Ballady i prostesty", które znalazły się wśród najlepszych płyt 2021 roku wg. redakcji Interia Muzyka.

Fisz i Emade współpracowali razem także w projekcie Bassisters Orchestra razem z Wojtkiem Mazolewskim i Mikołajem Trzaską oraz w rockowym zespole Kim Nowak. Wspólnie z ojcem nagrali płyty "Męska Muzyka", "Matka, Syn, Bóg" oraz "Duchy ludzi i zwierząt".

Pectus: "Siła braci"

Pop-rockowa grupa Pectus powstała w 2005 roku w Rzeszowie. W 2009 roku ukazała się debiutancka płyta grupy, a wraz z nią pierwsze sukcesy, nagrody, miejsca na szczytach list przebojów, w końcu przyszedł też czas konfliktu. 

Muzycy mieli za plecami wokalisty Tomasza Szczepanika zgłosić w Urzędzie Patentowym znak towarowy i graficzny Pectus. Dodatkowo oskarżyli frontmana o przywłaszczenie autorstwa piosenek. Prawie trzy lata zajęło Tomaszowi Szczepanikowi uzyskanie pełni praw do nazwy Pectus, a Sąd Rejonowy w Warszawie uznał, że wokalista jest niewinny.

Szczepanik zbudował zespół od nowa, angażując swoich trzech braci: Marka, Mateusza i Macieja. W lutym 2013 roku ukazał się album, pt. "Siła braci", którym Szczepanikowie pokazali wyższość nad konkurencyjną kapelą Pectus i Filip Moniuszko (rolę wokalisty objął znany z "The Voice of Poland" Filip Moniuszko, który jednak pod koniec 2012 roku pożegnał się z tą grupą po nagraniu kilku piosenek).

Pectus do dziś występuje w rodzinnym składzie, a dyskografię zespołu zamyka album "Rodzinne kolędowanie" z 2020 roku.

Bracia Cugowscy: "Dzieci Wszystkich Gwiazd"

Liderami grupy Bracia są wokalista Piotr CugowskiWojtek Cugowski (gitara, wokal), którzy pod rodzinnym szyldem zaczęli grać w 1997 roku. 

Na swoim koncie mają cztery autorskie albumy studyjne (ostatni "Zmienić zdarzeń bieg" ukazał się w 2013 roku).

Piotr i Wojtek w latach 2014-2018 występowali także z ojcem, Krzysztofem Cugowskim, w projekcie Cugowscy. Wspólnie wydali album, pt. "Zaklęty krąg" oraz koncertowy "Ostatni raz"

Obecnie obaj bracia skupiają się na swoich solowych projektach: Wojtek wydał album, pt. "Nie czekaj na znak" (2022), a Piotr "40" (2019). Czy to już koniec wspólnego muzykowania młodszego pokolenia Cugowskich?

"Mam nadzieję, że nie, ale na pewno jest jeszcze za wcześnie, żeby o tym rozmawiać. Aktualnie obaj z Wojtkiem sprawdzamy się na polach solowych, Wojtek właśnie wydał swoją pierwszą płytę, ja przygotowuję drugą, to się po prostu toczy swoim torem, który nam obu bardzo odpowiada. Moja droga solowa jest teraz dla mnie najważniejsza i to jest naturalna sprawa. Natomiast jest takie powiedzenie, żeby nigdy nie mówić nigdy, kto wie co się zdarzy" - mówił w wywiadzie dla Interii Piotr Cugowski.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Golec uOrkiestra | Fisz Emade Tworzywo | Pectus | Bracia (zespół)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy