Historia polskiego rocka

Fundacja Pauza wraz z autorami serii "Historia polskiego rocka" zaprasza na pokazy sześciu odcinków serii w kino18 oraz wystawę fotografii "Historia polskiego rocka... na fotograficznej kliszy" - Marek Karewicz "Dziwny jest ten rock", Michał Wasążnik "Generacja 80" w Galerii Pauza. W ramach wydarzenia odbędą się spotkania z bohaterami filmu oraz koncerty w Klubie Pauza.

Robert Brylewski
Robert BrylewskiINTERIA.PL

Koncerty

22 października o godz. 22.00 wystąpi Marek Piekarczyk, który przedpremierowo przedstawi piosenki m.in. Krzysztofa Klenczona, zespołów Skaldowie, Test, Klan, które pochodzą z jego najnowszej solowej płyty "Źródło". Wokalista TSA pojawi się w Pauzie ze składem akustycznym i płytą, która premierę będzie miała 24 października. 29 października o godz. 22.00 wystąpi legendarny wokalista zespołu Oddział Zamknięty - Krzysztof  "Jary" Jaryczewski. Jest on twórcą największych przebojów zespołu z początku lat 80. W "Pauzie" pojawi się z gitarą akustyczną i wiele niezapomnianych piosenek będzie można usłyszeć podczas jego koncertu. Kolejnym gościem będzie Tomek Lipiński, lider zespołów Tilt i Brygada Kryzys. Tomek pojawi się 5 listopada o godz. 22.00 przy okazji emisji trzeciego odcinka "Ku przyszłości" wraz z nowym składem zespołu Tilt. W repertuarze grupy znajdują się zarówno stare piosenki Tiltu, jak i Brygady Kryzys. 26 listopada o godz. 22.00 wystąpi natomiast Robert Brylewski i Trudna Młodzież. W skład zespołu oprócz legendarnego lidera wchodzą: basistka Martyna Załoga, perkusista Filip Gałązka i saksofonista Sergiusz Lisecki. Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory zarówno zespołów, w których grał Brylewski (Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael, Świat Czarownic, Falarek Band), jak i nowe kompozycje przygotowywane na płytę "The Kings Is Back".

Wystawa fotografii

22 października, wraz z emisją pierwszego odcinka serii, odbędzie się wernisaż "Historia polskiego rocka... na fotograficznej kliszy" - Marek Karewicz "Dziwny jest ten rock", Michał Wasążnik "Generacja '80". Wystawa będzie prezentowana będzie do 5 grudnia 2009. Na pierwszej z wystaw będzie można ujrzeć zdjęcia polskich rockmanów z lat 60. i 70. Marek Karewicz jest jednym z najwybitniejszych fotografików zajmujących się muzyką. Jest fanem jazzu i większość jego zdjęć (a zrobił ich około dwóch milionów!) dotyczą właśnie jazzu. Jednak rock też znalazł dość ważne miejsce w jego twórczości, ponieważ stał się on głównym dokumentalistą tamtych czasów, a jego zdjęcia trafiały na setki okładek płytowych. Spotkanie z Markiem Karewiczem odbędzie się przy okazji wernisażu, czyli w dniu 22 października, o godz. 21.00. "Generacja '80" będzie miała związek z trzecim odcinkiem cyklu. Jej bohaterem jest Michał Wasążnik, fotografik od lat mieszkający w Oslo. W początkach lat 80. Wasążnik był uczestnikiem, obserwatorem, a przede wszystkim dokumentalistą rodzącego się w Warszawie ruchu punk. Na jego zdjęciach można rozpoznać gwiazdy i legendy polskiego rocka: Kazika Staszewskiego, Muńka Staszczyka, Tomka Lipińskiego, Roberta Brylewskiego, zespół Dezerter. Fotograf jeździł z zespołami na koncerty, a przez moment był nawet menedżerem grupy TZN Xenna. Spotkanie z Michałem Wasążnikiem odbędzie się 5 listopada o godz. 21.00. Część zdjęć udostępniło nam Muzeum Miejskie w Jarocinie. Po emisji piątego odcinka serii "Teoria hałasu" (czyli 19 listopada) odbędzie się spotkanie z Jarkiem Szubrychtem, jednym z bohaterów odcinka, autorem biografii grupy Slayer, a kiedyś muzykiem heavymetalowego zespołu Lux Occulta. Po spotkaniu z Jarkiem Szubrychtem pokazany też zostanie film o Acid Drinkers - "Chasing The Acids", który zdobył nagrody na kilku festiwalach filmów niezależnych. W Galerii Pauza podczas wystawy będzie można posłuchać fragmentów wywiadów przeprowadzonych do "Historii polskiego rocka" m.in. z Tadeuszem Nalepą, Markiem Karewiczem, Tomkiem Lipińskim, Kazikiem Staszewskim, Muńkiem Staszczykiem, Walterem Chełstowskim czy zespołem Dezerter.

Historia polskiego rocka

Dzieje muzyki rockowej w Polsce od 1959 roku do czasów współczesnych rozpisane na sześć odcinków ukazujących różne okresy i style. Serial pokazuje zmiany w postrzeganiu muzyki rockowej wśród Polaków, a także wkład w rozwój kultury i popkultury. Autorzy nie skupili się na "encyklopedycznym" ujęciu, pokazując tylko tych wykonawców i wydarzenia, które faktycznie określały kierunki rozwoju muzyki, były przełomowe, świetnie ukazywały ducha czasów i miały wpływ na kolejne pokolenia muzyków i słuchaczy. Film oparty został na rozmowach z bohaterami, archiwaliach oraz scenach zrealizowanych współcześnie. Autorzy sięgnęli po mało znane, często niepublikowane dotąd materiały pochodzące również z prywatnych zbiorów bohaterów.

Autorami cyklu są Leszek Gnoiński (dziennikarz muzyczny, autor książek "Kult Kazika", "Raport o Acid Drinkers" i "Myslovitz. Życie to surfing") i Wojciech Słota.

"Zakażone piosenki" - 22 października g. 20.00

Odcinek otwiera cykl i opowiada o czasach pomiędzy rokiem 1959 a połową lat 70. Pokazuje rozwój rock'n'rolla w Polsce - od kopiowania anglosaskich wzorców, poprzez początki tworzenia i śpiewania prostych piosenek o miłości, udziałów w festiwalach będących najlepszą formą promocji, do powstawania zrębów sztuki objawiających się tworzeniem coraz dłuższych form muzycznych, tekstów pełnych metafor, jak również łączenia stylistyki rockowej z folklorem góralskim czy poezją. Goście opowiadają o zmianach, jakie przez te lata dokonywały się w sposobie myślenia muzyków i publiczności, o ówczesnych realiach i świadomości, o środowisku muzycznym i co było dla niego najważniejsze. Dzięki wspaniałym zdjęciom Marka Karewicza i często nieznanym archiwaliom udało się pokazać najważniejsze zjawiska mające wpływ na kolejne pokolenie fanów polskiego rocka.W odcinku wypowiadają się m.in.: Marek Karewicz (słynny fotograf), Marek Gaszyński (dziennikarz i autor tekstów Niemena, Czerwonych Gitar), Stan Borys, Andrzej Zieliński (Skaldowie), Krzysztof Cugowski i Romuald Lipko (Budka Suflera), Marcin Świetlicki (Świetliki), Tadeusz Nalepa (Breakout), Kora (Maanam), Zbigniew Hołdys (eks Perfect), Andrzej Mogielnicki (autor tekstów m.in. Izabeli Trojanowskiej, zespołów Budka Suflera, Lady Pank), Kamil Sipowicz, Józef Skrzek (SBB), Jacek Ukleja (Zdrój Jana).


"Niedola idola" - 29 października, g. 20.00

Czyli drugi odcinek cyklu, zaczyna się w połowie lat 70.. To trudny okres dla muzyki rockowej, która była coraz bardziej ignorowana przez niechętne jej władze starające się dopasować ją do PRL-owskiego modelu rozrywki. W tym czasie pojawił się nurt Muzyka Młodej Generacji, który zadziałał ożywczo na kostniejący i przymierający gatunek. MMG otworzyła drogę najpierw ku wielkiej karierze Izabeli Trojanowskiej, a następnie boomowi polskiego rocka i tysiącom młodym zespołów. Autorzy opisują, skąd wzięła się Muzyka Młodej Generacji, co przyświecało jej animatorom. Pokazują mechanizmy rządzące ówczesną kulturą, wpływ powstania Solidarności a potem stanu wojennego na twórczość polskich muzyków. Zastanawiają się nad pojęciem gwiazdy rocka w polskim wydaniu, opowiadają o początkach festiwalu w Jarocinie, metaforyce w tekstach, kreacji. W odcinku wypowiadają się m.in.: Kora (Maanam), Zbigniew Hołdys (eks-Perfect), Zbigniew Krzywański (Republika), Walter Chełstowski (organizator), Andrzej Puczyński (Exodus), Izabela Trojanowska, Krzysztof Jaryczewski (Oddział Zamknięty), Lech Janerka, Marek Niedźwiecki (twórcza Listy Przebojów Trójki), Andrzej Mogielnicki (autor tekstów m.in. Izabeli Trojanowskiej, zespołów Budka Suflera, Lady Pank).

"Ku przyszłości" - 5 listopada, g. 20.00

Jest trzecim odcinkiem serii "Historia polskiego rocka". Opowiada o początkach punk rocka, powstawania jednej z najważniejszych subkultur XX wieku. W 1975 roku za sprawą The Sex Pistols i hasła "No Future" punk zaszokował Wielką Brytanię. W Polsce pierwsi punkowcy pojawili się dwa lata później. "Ku przyszłości" prezentuje nieznane szerzej początki tego nurtu (Kryzys, Tilt), wpływ festiwalu jarocińskiego na sposób myślenia ówczesnych pokoleń, a także przedstawia historię samodzielnie wydawanych kaset, fanzinów i organizowanych koncertów. W Polsce punk był z początku głównie ruchem artystycznym, ale w niedługim czasie stał się subkulturą mającą ogromny wpływ na niezależny i nonkonformistyczny sposób myślenia przeciwstawiający się sytuacji gospodarczo-politycznej lat 80. W odcinku wypowiadają się m.in.: Kazik Staszewski (Kult), Tomek Lipiński (Tilt, Brygada Kryzys), Robert Brylewski (Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael, Armia), Muniek Staszczyk (T. Love), Tomek Budzyński (Siekiera, Armia), Ex Pert (Inkwizycja), Krzysztof Grabaż Grabowski (Pidżama Porno, Strachy na Lachy), Robert Matera (Dezerter), Walter Chełstowski, Ziemek Kosmowski (BRak, Rendez Vous), Olaf Deriglasoff (Dzieci Kapitana Klossa, Homo Twist, Apteka, Pudelsi).

"Kup!Kultura" - 12 listopada, g. 20.00

Czwarty odcinek opowiada o latach 90., kiedy zaczął kształtować się prawdziwy rynek muzyczny, a muzycy rockowi zaczęli zarabiać na swojej twórczości. Wielkie koncerny fonograficzne stworzyły swoje przedstawicielstwa, powstały prywatne media, sztuka teledysku rozwijała się bardzo intensywnie, wydawnictwa sprzedawały się w setkach tysięcy egzemplarzy, zaczęło się też piractwo. Lata 90. to również "Heyomania", początek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czyli jednej z największych akcji charytatywnych wywodzących się ze środowiska rockowego, powstanie Fryderyków zrobionych na wzór Grammy Awards czy rekordowe nakłady płyt. Jednak lata 90. kończą się wielką recesją, załamaniem rynku koncertowego. Ten odcinek opowiada o blaskach i cieniach rodzącego się show biznesu.Wypowiadają się m.in: Katarzyna Nosowska (Hey), Piotr Banach (Indios Bravos, eks-Hey), Muniek Staszczyk (T.Love), Kazik Staszewski, Grzegorz Brzozowicz (dziennikarz), Agnieszka Chylińska (O.N.A.), Andrzej Puczyński (Prezes ZPAV), Artur Rojek (Myslovitz), Piotr Metz (dziennikarz), Wojciech Waglewski (Voo Voo), Grzegorz Ciechowski (Republika), Piotr Klatt (Róże Europy), Jurek Owsiak (WOŚP, organizator Przystanku Woodstock), Andrzej Mogielnicki (autor tekstów m.in. Izabeli Trojanowskiej, zespołów Budka Suflera, Lady Pank).

"Teoria hałasu" - 19 listopada, g. 20.00

Czyli piąty odcinek to opowieść o ciężkich brzmieniach, heavy metalu i jego różnych odcieniach. W Polsce pierwszym ważnym zespołem był Test, ale to dopiero początek lat 80. rozpoczął wielki boom na heavy metal. Pierwszą wielką gwiazdą było TSA, potem Kat zapoczątkował w Polsce thrash metal. W połowie lat 80. połowa zgłoszeń na festiwal w Jarocinie pochodziła od zespołów heavy metalowych. Autorzy opowiadają, na czym polegała subkultura heavy metalowa, czym charakteryzował się jej ubiór, sposób zachowania. Dziś polski heavy metal jest znany na całym świecie, a Vader czy Behemoth występują na największych scenach świata. W odcinku wypowiadają się m.in.: Peter (Vader), Nergal (Behemoth), Marek Piekarczyk (TSA), Andrzej Nowak (TSA), Titus (Acid Drinkers), Litza (KNŻ, eks-Acid Drinkers), Jarek Szubrycht (muzyk i dziennikarz), Roman Kostrzewski (Kat), Tomasz Dziubiński (wydawca - Metal Mind Productions), Wojciech Hoffmann (Turbo), Tomasz "Lipa" Lipnicki (eks-Illusion, Lipali), Kazik Staszewski (KNŻ).

"Rockolekcje" - 26 listopada, g. 20.00

W szóstym odcinku imprezą wyjściową jest Festiwal w Opolu w 1995 roku i koncert rockowy, w którym wystąpiły m.in. Voo Voo, Świetliki, Homo Twist, Myslovitz, Tymon Tymański. Wówczas koncert został skrytykowany przez branżę i szefów TVP. Po latach okazało się, że był to ostatni festiwal w Opolu, kiedy próbowano coś nowego wykreować. Autorzy pokazują, że wykonawcy tam występujący dziś są najważniejszymi postaciami w polskim rocku. Pokusili się też wskazać najciekawsze zjawiska i - niejako - nauczyć, czym jest rock w ciągu ostatnich kilkunastu lat: tworzeniem pod prąd obowiązującym nurtom (Myslovitz), oryginalną formą wypowiedzi (Ścianka, Voo Voo), różnorodnością (Tymon) i surrealnością przekazu (Pogodno), sięganiem do historii Polski (Lao Che) i kultury różnych krajów (Voo Voo), a jednocześnie wciąż wyrazem buntu i sprzeciwu wobec zastanej rzeczywistości (Cool Kids Of Death). Zastanawiają się też nad przyszłością rocka w Polsce pokazując kilka młodych i ciekawych grup (George Dorn Screams, L. Stadt, Dick4Dick, The Poise Rite).W odcinku wypowiadają się m.in.: Wojciech Waglewski (Voo Voo), Katarzyna Nosowska (Hey), Marcin Świetlicki (Świetliki), Artur Rojek (MYslovitz, Lenny Valentino), Maciek Cieślak (Ścianka, Lenny Valentino), Tymon Tymański (Kury, Trupy), Józek Jóźwicki (twórca Sissi Records), Jurek Owsiak (WOŚP, organizator Przystanku Woodstock), Kuba Wandachowicz (Cool Kids Of Death), Krzysztof "Grabaż" Grabowski (Pidżama Porno, Strachy na Lachy), Spięty (Lao Che), Marcin Macuk i Budyń (Pogodno).

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas