Reklama

Reklama

Ukaże się książka Magika? Zapowiedź wydawnictwa "Excalibur"

Piotr "Magik" Łuszcz był członkiem dwóch z najbardziej rozpoznawalnych polskich składów – Paktofoniki i Kalibra 44. Właśnie zapowiedziano... premierę książki zmarłego rapera.

Piotr "Magik" Łuszcz był członkiem dwóch z najbardziej rozpoznawalnych polskich składów – Paktofoniki i Kalibra 44. Właśnie zapowiedziano... premierę książki zmarłego rapera.
Piotr "Magik" Łuszcz był członkiem grup Kaliber 44 i Paktofonika /MICHAL KOLYGA /Reporter

Piotr Łuszcz urodził się 18 marca 1978 roku w Jeleniej Górze, a w wieku trzech lat jego rodzice zdecydowali o przeprowadzce na Górny Śląsk. Właśnie w jednym z bloków na ul. Wajdy (dzielnica Bogucice) narodziła się pasja Magika.

Szybko znalazł kolegów, którzy mieli podobną zajawkę. Wraz z braćmi Martenami: Marcinem "Abradabem" i Michałem, który przyjął pseudonim "Joka" w 1994 roku stworzyli skład Kaliber 44. W tym samym roku wydali debiutancki album "Księga Tajemnicza. Prolog". To tam znalazł się jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów grupy - "Plus i minus" (sprawdź!).

Reklama

Po wydaniu drugiego albumu "W 63 minuty dookoła świata" w zespole zaczęły się napięcia. Choć płyta zdobyła status złotej, Łuszcz odszedł z zespołu ze względu na nieporozumienia na tle artystycznym między nim a pozostałymi członkami grupy. "Kpili, bo zazdrościli. Mieli kompleks" - skwitował Piotr "Gutek" Gutkowski.

W 1998 roku, 20-letni Łuszcz razem z Sebastianem "Rahimem" Salbertem i Wojciechem "Fokusem" Alszer zapoczątkowali historię kultowej grupy - Paktofoniki. W Paktofonice niezwykle ważne było przenikanie się stylów. Agresywny Fokus, liryczny Magik i nieco kwadratowy i bezpośredni (w tamtych czasach) Rahim tworzyli skład pełen przeciwieństw, co przyciągało słuchaczy.

26 grudnia 2000 r., osiem dni po wydaniu debiutanckiego albumu Paktofoniki, pt. "Kinematografia", Łuszcz wyskoczył z okna swojego mieszkania, na dziewiątym piętrze w bloku w Katowicach-Bogucicach. W 2002 r. ukazał się krążek "Archiwum kinematografii", zawierający utwory, które nie zmieściły się na pierwszej płycie Paktofoniki. 21 marca 2003 r. w katowickim Spodku odbył się pożegnalny koncert grupy. Partie Magika odtwarzane były z taśmy. Historia Magika i Paktofoniki posłużyła za scenariusz do filmu "Jesteś bogiem" (2012 r.) w reżyserii Leszka Dawida. W roli rapera wystąpił Marcin Kowalczyk.

Książka "Magika"? Kiedy premiera wydawnictwa "Excalibur"?

Wydawnictwo Biuro Literackie właśnie zapowiedziało premierę książki Ś.P. "Magika".

Jak czytamy na stronie wydawcy: książka "Excalibur" Piotra Łuszcza, ukaże się 4 kwietnia 2022 roku.

Na tej samej stronie znajdziemy przedpremierowe fragmenty książki, które... okazują się dwoma tekstami rapera do piosenek "Nowiny" oraz "Nie ma mnie dla nikogo".

Według nieoficjalnych informacji, "Excalibur" ma być pośmiertnym tomikiem Łuszcza, traktującym teksty jego piosenek jako poezję. Oprócz samych tekstów, mamy otrzymać ich omówienie i interpretację a także teksty do tej pory niepublikowane.

I internecie pojawiło się sporo nieprzychylnych komentarzy, twierdzących, że nazywanie tego wydawnictwa książką "Magika", jak robi to Biuro Literackie, jest nie na miejscu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL