Reklama

The Cranberries "Crazy Heart": To bardzo charakterystyczne dla nas brzmienie

Utworu "Crazy Heart" nie było pierwotnie wśród demówek, które wysłała kolegom z zespołu Dolores O'Riordan. Muzycy trafili na niego przeglądając starsze materiały wokalistki i choć nie brzmi tak popowo, jak reszta, postanowili włączyć go do płyty "In The End". Wydany 26 kwietnia album jest pożegnalnym materiałem irlandzkiej grupy.

Utworu "Crazy Heart" nie było pierwotnie wśród demówek, które wysłała kolegom z zespołu Dolores O'Riordan. Muzycy trafili na niego przeglądając starsze materiały wokalistki i choć nie brzmi tak popowo, jak reszta, postanowili włączyć go do płyty "In The End". Wydany 26 kwietnia album jest pożegnalnym materiałem irlandzkiej grupy.
Dolores O'Riordan (The Cranberries) zmarła w styczniu 2018 r. /Srdjan Stevanovic/WireImage /Getty Images

Grupa The Cranberries kontynuuje promocję swojej najnowszej płyty "In The End". Znalazło się na niej 11 nowych piosenek z partiami wokalnymi, które zdążyła dograć wokalistka Dolores O'Riordan przed swoją śmiercią w styczniu 2018 r.

W kolejnym wideo muzycy opowiedzieli o utworze "Crazy Heart".

"Kolejny kawałek to 'Crazy Heart'. To prawdziwy kawałek The Cranberries, bardzo charakterystyczne dla nas brzmienie. Ten utwór nie był w pierwotnie wśród demówek które wysłała mi Dolores. Znalazłem go w innym, starym folderze przeglądając materiał który mógłby znaleźć się na płycie. Najbardziej zależało nam aby nagrana piosenka miała już kompletny wokal. Bez niego nie mielibyśmy na czym pracować... 'Crazy Heart' w pierwszej wersji brzmiał bardzo szorstko, zaczęliśmy więc szukać odpowiedniej aranżacji. Po pewnym czasie udało nam się rozwinąć brzmienie z wersji demo, oraz dopasować się do wokalu Dolores. Postanowiliśmy opracować te piosenkę w trochę inny sposób. Dlatego nie brzmi tak popowo jak reszta. Mimo to, jest to bardzo dobry utwór” - opowiada gitarzysta Noel Hogan.

Reklama

Sprawdź tekst utworu "Crazy Heart" w serwisie Tekściory.pl!

Produkcją "In the End" zajął się Stephen Street, wcześniej odpowiedzialny za brzmienie czterech płyt The Cranberries, w tym "No Need to Argue" i "Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We?".

Pożegnalny album na brytyjskiej liście bestsellerów zadebiutował na 10. miejscu. To najlepszy wynik od czasu płyty "Bury the Hatchet" z 1999 r.

Muzycy irlandzkiej grupy zdecydowali, że materiał z "In the End" nie zostanie wykonany na żywo. Tymczasem Noel Hogan w rozmowie z Reutersem bierze pod uwagę jednorazowy koncert z udziałem różnych wokalistów.

"Rok temu w ogóle nie braliśmy tego pod uwagę, ale teraz sam nie wiem. Myślę, że powinniśmy wziąć sobie wolne na wakacje i o tym pomyśleć" - stwierdził gitarzysta.

Przypomnijmy, że liderka The Cranberries zmarła 15 stycznia 2018 r. w Londynie, w wieku 46 lat. Ciało O'Riordan znalazła hotelowa sprzątaczka. Weszła do pokoju wynajmowanego przez wokalistkę, myśląc, że jest pusty.

Oficjalna ceremonia pogrzebowa irlandzkiej gwiazdy odbyła się 21 stycznia, dwa dni później rodzina i przyjaciele pożegnali ją podczas prywatnego pogrzebu.

Ponad pół roku później, 6 września (tego dnia Dolores skończyłaby 47 lat), ujawniono wyniki dokładnej sekcji zwłok wokalistki. Okazało się, że przyczyną śmierci gwiazdy było utonięcie spowodowane upojeniem alkoholowym.

Po śmierci piosenkarki do sieci trafiło specjalne oświadczenie muzyków, w którym zakomunikowano, że album, który był przygotowywany wraz z O'Riordan ujrzy światło dzienne i będzie zarazem ostatnim krążkiem grupy.

- Dolores była bardzo podekscytowana rozpoczęciem pracy nad tym albumem. I szczerze wierzę, że chciałaby, abyśmy go dokończyli - mówi w rozmowie z Interią gitarzysta Noel Hogan.

Pierwszym singlem promującym płytę "In The End" był "All Over Now", któremu towarzyszył animowany teledysk.

Sprawdź tekst utworu "All Over Now" w serwisie Teksciory.pl

"Pierwsze pomysły na ten utwór pojawiły się podczas poprzedniej trasy koncertowej. Dolores i ja kilkukrotnie rozmawialiśmy o twórczości The Cure. Na koncertach ten zespół często wydłużał swoje utwory w stosunku do wersji studyjnych, swobodnie się nimi bawiąc. Dolores bardzo spodobał się ten pomysł. Powiedziałem jej, że my również możemy tak robić grając na żywo, że możemy dać jej większą przestrzeń w utworze..." - opowiadał Noel Hogan.

Jako pierwszy na płytę "In the End" został skomponowany utwór "A Place I Know".

"Był to pierwszy kawałek skomponowany na płytę 'In The End'. Powstał on po koncercie we Wrocławiu. To był nasz pierwszy koncert w tym miejscu... Pamiętam jak tego dnia w hotelu przyszła do mnie Dolores i zaśpiewała ten kawałek. Nie była do końca pewna partii wokalnej, pracowała nad nią dość długo. Dopiero po kilku miesiącach wysłała mi gotowe demo" - powiedział Noel Hogan.

"To był pierwszy utwór, który nagraliśmy na album. Jest on bardzo subtelny, piękny, z delikatnym wokalem. Brzmi jak bardzo wczesny kawałek The Cranberries. Mam wrażenie że wszystkie partie są idealnie skomponowane, ten utwór płynie i nie brakuje mu niczego" - dodaje muzyk.

The Cranberries największą popularnością cieszyli się w latach 90., kiedy to na listach przebojów królowały utwory "Zombie" (posłuchaj!), "Linger” (posłuchaj!) czy "Salvation" (posłuchaj!). W dorobku muzycy mają ponad 40 mln sprzedanych płyt.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: The Cranberries | Dolores O'Riordan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy