Reklama

Sanah zmieniła tekst swojego przeboju. Uległa władzom lokalnego radia?

Na początku maja media żyły informacją o zdjęciu z anteny piosenki sanah "Marcepan" przez lokalne Radio Elka z Leszna. Stało się tak przez zawarcie w tekście nazwy jednych z popularnych papierosów, a rozgłośnia uznała, że przekaz utworu może być szkodliwy dla słuchaczy. Jak informuje portal Wirtualne Media, wytwórnia piosenkarki udostępniła stacjom radiowym nową wersję piosenki z poprawionym tekstem.

Na początku maja media żyły informacją o zdjęciu z anteny piosenki sanah "Marcepan" przez lokalne Radio Elka z Leszna. Stało się tak przez zawarcie w tekście nazwy jednych z popularnych papierosów, a rozgłośnia uznała, że przekaz utworu może być szkodliwy dla słuchaczy. Jak informuje portal Wirtualne Media, wytwórnia piosenkarki udostępniła stacjom radiowym nową wersję piosenki z poprawionym tekstem.
Sanah /VIPHOTO /East News

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że przeboje sanah, takie jak "Szampan", "Ale jazz!", "Melodia" czy "ten Stan", znają wszyscy. Dwie pierwsze płyty sanah - "Królowa dram" i "Irenka" pokryły się diamentem za sprzedaż ponad 150 tys. egzemplarzy.

W kwietniu 2022 r. wokalistka wydała swój trzeci album - "Uczta".  Wydawnictwo liczy 11 utworów, wszystkie są wykonane z gośćmi, którzy  byli przedstawiani wraz z publikowanymi piosenkami. Do stołu z wokalistką zasiedli Igor Herbut, Kwiat Jabłoni, Dawid Podsiadło, Daria Zawiałow, Natalia Grosiak (Mikromusik), Artur Rojek, duet Miętha, Grzegorz Turnau, Ania Dąbrowska i Vito Bambino.25 listopada 2022 roku ukazała się płyta "sanah śpiewa poezyje". Album zawiera 10 wierszy ulubionych poetów wokalistki. Nagrania w połowie października niespodziewanie trafiły do sieci z towarzyszącymi im teledyskami.

Reklama

Polka sięgnęła po cenione wiersze: "Nic dwa razy" (Wisława Szymborska), "Bajka" (Krzysztof Kamil Baczyński), "Warszawa" (Julian Tuwim), "Kamień", "(I) Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej", "(II) Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej" (autorem tych trzech jest Adam Asnyk), "Hymn" (Juliusz Słowacki), "Do * w sztambuch" (Adam Mickiewicz), "Rozwijając Rilkego" (Jacek Cygan) i "Eldorado" (Edgar Allan Poe).

Współtwórcami muzyki z wokalistką są Marek Dziedzic, Jakub Galiński i Tom Martin. Za oprawę wizualną przy teledyskach odpowiada Michał Pańszczyk.

Sanah usunięta z radia? Poszło o "Marlboro"

Na początku maja w rozmowie z portalem Presserwis redaktor naczelny Radia Elka Arkadiusz Wojciechowski stwierdził, że uderzył go fakt śpiewania w piosence o papierosach. 

"Polskie prawo zakazuje reklamowania wyrobów tytoniowych. Nawet jeśli to miała być sztuka i zamysłem autorki było po prostu zaśpiewanie o Marlboro, to jednak wciąż mamy do czynienia z przekazem niezgodnym z polskim prawem" - odniósł się do art. 16b. 1. Ustawy o radiofonii i telewizji.

Zapis mówi, że "zakazane jest nadawanie przekazu handlowego wyrobów tytoniowych, rekwizytów tytoniowych, produktów imitujących wyroby tytoniowe lub rekwizyty tytoniowe oraz symboli związanych z używaniem tytoniu, papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych".

W tekście piosenki sanah (posłuchaj!) czytamy: "Marlboro palić chciał/w moim aucie". Słowa te powtarzane są kilkukrotnie, pojawia się także nawiązanie do jednego z napojów: "Dziś w szołbizie ja kołyszę się/Jak gondola/Wszyscy wokół koka no a ja/Coca cola (zero)".

"Obowiązkiem stacji radiowych jest dbałość o dobro słuchacza, a w tym przypadku o dobro młodych ludzi. To my możemy decydować, czy puszczamy daną piosenkę, czy nie. W takich sytuacjach jak ta powinna nam się zapalić czerwona lampka" - tłumaczył redaktor naczelny radia. 

Głos zabrała również wytwórnia sanah, Magic Records. "Tekst piosenki nie powstał w wyniku żadnej współpracy - ani reklamowej, ani barterowej z koncernem będącym odpowiedzialnym za dystrybucję produktów Marlboro" - wyjaśniają przedstawiciele.

Sanah i jej wytwórnia ulegają przedstawicielom radia. Tekst utworu "Marcepan" zmieniony

Pomimo tłumaczeń wytwórni, zdecydowała się ona udostępnić rozgłośniom radiowym nową, zmienioną wersję utworu "Marcepan". Teraz słyszymy w niej wers: "Zadymę robić chciał w moim aucie", a w piosence nie usłyszymy już nazwy marki papierosów.

Nową wersję od wtorku możemy usłyszeć w największych stacjach radiowych w Polsce. A co z Radio Elka?

"Teraz nie ma już przeciwwskazań, by puszczać tę piosenkę. Jeszcze w środę, najdalej w czwartek znajdzie się na naszej playliście. To świetna decyzja. Piosenka uwolniła się od tego gęstego dymu, który dusił już chyba wszystkich" - tłumaczy Wojciechowski Wirtualnym Mediom.

"W wielu piosenkach palą papierosy, biorą dragi, piją wódkę, whisky, wino... Wiadomo. Ale w tym utworze pojawiła się MARKA - konkretna NAZWA papierosów, i to 4 razy! I tu zapaliła się ta czerwona lampka, bo mówimy o artystce, której teksty na pamięć znają także dzieci i młodzież. I wbrew intencji piosenkarki, do ich głów szedł przekaz zawierający świadomość marki" - dodaje.

Na Instagramie sanah pojawił się post z nowym fragmentem piosenki i wymownym zdjęciem, na którym wokalistka wygląda na mocno rozbawioną.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sanah

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy