sanah

sanah fot. Instagram
data urodzenia
2 września 1997
pochodzenie
Polska
imię i nazwisko
Zuzanna Jurczak
3,8
Oceń
Głosy
14

Biografia

Sanah: wiek, wzrost i początki kariery

Sanah to w rzeczywistości Zuzanna Irena Grabowska (wcześniej Jurczak). Artystka urodziła się w Warszawie 2 września 1997 roku. Jest znana nie tylko jako wokalistka, ale również skrzypaczka, autorka tekstów czy kompozytorka. Jej muzyka inspirowana jest brzmieniami indie pop, poezji śpiewanej czy art. pop.

Skąd wziął się pseudonim promujący piosenki Sanah? O skrót od angielskiej wersji pierwszego imienia piosenkarki - Susannah. Wcześniej używała ona pseudonimu "Ayreen", który z kolei pochodził od jej drugiego imienia.

Wzrost Sanah: 160 cm

Sanah pochodzi z wielodzietnej rodziny. Ma sześcioro rodzeństwa. Matka jest z zawodu weterynarzem, a ojciec pracuje w branży usług księgowych. Dzieciństwo Sanah spędziła w podwarszawskich Starych Babicach. Swoją muzyczną edukację rozpoczęła jako sześciolatka. W wieku czterech lat zaczęła grać na skrzypcach, a w szkole podstawowej opanowała także fortepian. 

W latach 2004-2013 była uczennicą Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Warszawie. W tym okresie wzięła udział w przesłuchaniach do kwartetu kameralnego w ZPOSM, które przeszła pozytywnie.

Sanah uczyła się też w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. W 2021 roku uzyskała tytuł magistra na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jak swoją publiczną karierę zaczynała Sanah? Koncerty i wielkie audytorium przyszły z czasem. Początkowo wokalistka kilka razy stawała do eliminacji do programu The Voice of Poland. Pojawiła się też w jego brytyjskim odpowiedniku, choć bez sukcesu. 

W 2014 zaczęła publikować swoje autorskie utwory w serwisie YouTube i Periscope. W przestrzeni sieci działała wówczas jako Zuzia Jurczak. Pierwsze znane autorskie utwory artystki to:

  • It Is Right,
  • Heartbreak,
  • I’m Stolen,
  • Za mała.

Pierwszym publicznym wystąpieniem Sanah był udział w Tedx Talks. W 2015 wystąpiła podczas gali finałowej 10. Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Ten Ton" z utworem Poranne łzy. 28 lutego 2016 zagrała na skrzypcach na Koncercie Dyplomantów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 "Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim". 

Z kolei z piosenką Rehab udało jej się dostać do konkursu International Songwriting Competition. Jako singel piosenkę wydała 28 kwietnia 2017 przez wytwórnię Serio Records. Właśnie wtedy wokalistka działała pod pseudonimem Ayreen.

Sanah: najpopularniejsze utwory i dyskografia

W marcu 2019 roku artystka była już znana jako Sanah. Nagrała wówczas partie wokalne w utworze Rich in Love Matta Duska. We wrześniu 2019 opublikowała singel Idź, który znalazł się na pierwszym miejscu playlisty Vevo DSCVR New Music Poland. W tym samym roku w październiku Sanah wydała swój minialbum ja na imię niewidzialna mam. 

W kolejnych latach Sanah angażowała się w liczne akcje muzyczne, występując także podczas najważniejszych wydarzeń branżowych w kraju. Do tej pory ukazały się jej płyty:

  • Królowa dram (2020),
  • Irenka (2021),
  • Uczta (2022),
  • Sanah śpiewa poezyje (2022).

Jedną z najciekawszych aktywności artystki jest je praca z wierszami największych polskich poetów. 14 października 2022 roku opublikowała dziesięć kolejnych singli, każdy wzorowanych na wierszach polskich wieszczów narodowych, m.in. Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej czy Adama Asnyka. Jeśli chodzi o najpopularniejsze obecnie utwory Sanah, Nic dwa razy (W. Szymborska) to jeden z nich.

Wokalistka ma na swoim koncie także ciekawe kolaboracje. Wraz z Natalią Grosiak wydała singiel Czesława, z Arturem Rojkiem Tęsknię sobie, singiel Audi z Miętha, Sen we śnie z Grzegorzem Turnau, Baczyński (Pisz do mnie listy) z Anią Dąbrowską, Eldorado z Darią Zawiałow, a także Oscar wraz z Vito Bambino. Wraz z Dawidem Podsiadło nagrała utwór Ostatnia nadzieja. 

Nad czym obecnie pracuje Sanah? Nowa płyta ukaże się z pewnością niebawem.

Sanah: koncerty, dorobek artystyczny, nagrody

W styczniu 2020 światło dziennie ujrzał singiel Szampan, którym Sanah promowała swój pierwszy album. W tym samym roku nominowano ją do Fryderyków w aż trzech kategoriach. Wystąpiła wtedy także z utworem No sory podczas 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Z tymi dwoma utworami Sanah pojawiła się też gościnnie w 11. Edycji The Voice of Poland. Dużym międzynarodowym sukcesem piosenkarki okazał się singel promocyjny Invisible Dress (Maro Music x Skytech Remix), który dotarł do szóstego miejsca w notowaniu AirPlay - Top.

14 stycznia 2021 wraz z Vito Bambino wydała singel Ale jazz! W tym samym roku nominowano ją do Nickelodeon Kids’ Choice Awards w kategorii Ulubiona Polska Gwiazda. 9 lutego na gali wręczenia Bestsellerów Empiku 2020 odebrała nagrodę za wygraną w kategorii "Muzyka pop/rock".

26 czerwca 2021 piosenkarka zaśpiewała swoje utwory na Polsat SuperHit Festiwalu 2021, gdzie została nagrodzona tytułem "Najlepszego debiutu roku" i "Talentu roku". 5 sierpnia 2021 zaśpiewała piosenkę 2:00 na gali wręczania nagród Fryderyki 2021. Wręczono jej wówczas statuetkę za Album roku pop.

31 października Sanah rozpoczęła ogólnopolską trasę koncertową pt. Kolońska i szlugi Tour, na której promowała album Irenka. W 2022 uzyskała nominację w dwóch kategoriach do Bestsellerów Empiku, ostatecznie zwyciężyła w kategorii "Muzyka pop/rock" z albumem Irenka.

W listopadzie wystartowała kolejna trasa koncertowa Bankiet u Sanah. W sierpniu 2022 razem ze swoją wytwórnią Magic Records oraz niemiecką Guesstimate Sanah stworzyła wydawnictwo płytowe Magic Guesstimate sanah Publishing (w skrócie MGS).

Życie prywatne i rodzina Sanah

W 2021 roku artystka przyjęła oświadczyny Stanisława Grabowskiego. Para wzięła ślub 18 czerwca 2022 roku. Wspólnie nagrali m.in. utwór Święty Graal. Męża Sanah można także oglądać w teledysku Kolońska i szlugi.