Republika na fortepian i wiolonczelę (płyta "Biała flaga")

Płyta "Biała flaga" to nietypowy projekt muzyczny wiolonczelistki Dobrawy Czocher i pianistki Hanny Raniszewskiej. Wydawnictwo zawiera klasyczne interpretacje najsłynniejszych utworów Grzegorza Ciechowskiego.

Hania Rani i Dobrawa Czocher
Hania Rani i Dobrawa CzocherMy Music

Pomysł o stworzeniu takich aranżacji padł ze strony Józefa Golickiego - organizatora festiwalu "Grzegorz Ciechowski in Memoriam" w Tczewie. Hania Raniszewska i Dobrawa Czocher przygotowały wtedy trzy utwory: "Białą flagę", "Śmierć na pięć" i "Nie pytaj o Polskę". Koncertowi przysłuchiwał się Kamil Wicik - redaktor Radia Gdańsk i postanowił zaprosić je do przygotowania całego, pełnowymiarowego recitalu. Koncert odbył się w studiu koncertowym im. Janusza Hajduna w dniu pamięci Grzegorza Ciechowskiego, obchodzonego rok rocznie 22 grudnia na antenie radia. Występ był transmitowany na żywo i składał się z ośmiu aranżacji utworów lidera Republiki. Od tamtego momentu wszystko właściwie się zaczęło.

"Pewnych spraw w życiu nie sposób zaplanować, a nawet można powiedzieć, że najlepsze zwykle przychodzi samo, w najmniej oczekiwanym momencie. Tak było i z tym projektem, który niespodziewanie spadł nam z nieba i zamiast jednorazowej przygody okazał się długoterminowym romansem" - mówią autorki płyty "Biała flaga".

"Płyta jest podsumowaniem naszej dwuletniej  pracy. Znajdują się na niej pierwsze opracowania, jak i zupełnie nowe kompozycje. Dodałyśmy od siebie także kilka autorskich utworów, które co jakiś czas są chwilą oddechu pomiędzy aranżacjami utworów Grzegorza Ciechowskiego. Zdajemy sobie sprawę jak istotnym elementem twórczości lidera Republiki są genialne teksty piosenek. Zdecydowałyśmy się jednak wyrazić każde słowo tak jak umiemy najlepiej czyli zastępując je brzmieniem i ekspresją naszych instrumentów. Wszystkie utwory są zatem czysto instrumentalne. Tworząc projekt przedstawiamy muzykę tego artysty przez pryzmat naszego klasycznego wykształcenia, naszych preferencji muzycznych, osobistych przeżyć i całego bagażu doświadczeń artystycznych. Jednak przede wszystkim przyświeca nam jeden cel - ukazanie nieśmiertelnej siły i mocy jaką nosi w sobie twórczość Ciechowskiego" - dodają.

Dobrawa Czocher urodziła się w Tczewie (to w tym mieście na świat przyszedł Grzegorz Ciechowski) i jako mała dziewczynka słuchała piosenek lidera Republiki na festiwalu In memoriam. Pochodząca z Gdańska Hania Raniszewska poznała Dobrawę w szkole muzycznej w tym mieście. W 2012 r. została poproszona przez Domowe Melodie o stworzenie aranżacji na ich debiutancki album.

Płytę "Białą flaga" chwali m.in. Justyna Steczkowska, która współpracowała z Grzegorzem Ciechowskim przy swoim pierwszym albumie "Dziewczyna szamana". "Ta płyta to wspaniałe muzyczne działo pod każdym względem. Dzięki niej na nowo można rozsmakować się doskonałej harmonii piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Wykonują je z wyjątkowym muzycznym wyczuciem, jednocześnie nadając im własny charakter" - mówi wokalistka.

Oto szczegóły płyty "Biała flaga":1. "Mamona"
2. "Biała Flaga"
3. "Preludium c-moll"
4. "Odchodząc"
5. "Republika marzeń"
6. "Intermezzo"
7. "Telefony"
8. "Śmierć na pięć"
9. "Intermezzo"
10. "Obcy astronom"
11. "Nie pokonasz miłości"
12. "Preludium es-dur"
13. "Nie pytaj o Polskę"
14. "Tak tak to ja"
15. "Preludium g-moll".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas