Opole 2023: Rafał Brzozowski triumfuje w Konkursie Premiery. Kto zachwycił widzów TVP?

Konkurs Premiery rozpoczął drugi dzień jubileuszowego, 60. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W głosowaniu jurorów triumfował Rafał Brzozowski, który otrzymał 60 tys. zł. Do kogo powędrowały pozostałe nagrody?

Rafał Brzozowski odebrał nagrodę od Marka Sierockiego
Rafał Brzozowski odebrał nagrodę od Marka SierockiegoAKPA

Tegoroczny, jubileuszowy, 60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki (KFPP) w Opolu będzie trwał od 9 do 11 czerwca. Na ten czas TVP przygotowała sześć koncertów.

Opole 2023 - lista uczestników w konkursie Premiery:

W sobotę podczas pierwszego koncertu w opolskim amfiteatrze wystąpili uczestnicy konkursu "Premiery", którzy walczyli o Nagrodę im. Karola Musioła. Koncert prowadzili Tomasz Kammel i Mateusz Szymkowiak.

Całość otworzyła Karolina Lizer ("Czysta woda"), ubiegłoroczna triumfatorka Premier.

Jako pierwsi na scenie pojawili się Mezo i Liber w przeboju "Jakie masz dziś plany" (ponad 6,9 mln odsłon).

Najmłodszą uczestniczką tegorocznych Premier jest 18-letnia Anastazja Maciąg ("Moment"), którą widzowie TVP mogą pamiętać z programu "The Voice Kids".

Zwycięzca "The Voice of Poland" Dominik Dudek zaprezentował bezpretensjonalną piosenkę "Idę".

Dominik Dudek nie chce się obudzić. Wydał EP-kę „Ja śnię”Mateusz Kamiński, Mateusz Kamiński, Mateusz KamińskiINTERIA.PL

Sara Chmiel i Gromee są parą nie tylko na scenie - producent i reprezentant Polski na Eurowizji 2018 poślubił wokalistkę znaną z grupy Łzy w kwietniu 2018 r. W Opolu wykonali utwór "Ty i ja".

Obdarzony rockowym głosem Łukasz Drapała ("Jeszcze jestem") w 2022 r. zajął drugie miejsce w "The Voice of Poland". Na muzycznej scenie jest obecny od dobrych kilkunastu lat jako wokalista grupy Chemia, a także projektu Chevy. Niespodziewanie rockman na scenie pocałował swoją żonę Monikę.

Sebastian Karpiel-Bułecka (Zakopower)
Halina Mlynkova i Tulia
Rafał Brzozowski
Halina Mlynkova
+10

Krzysztof Iwaneczko występujący obecnie tylko pod samym nazwiskiem ("Miłość") w 2015 r. wygrał "The Voice of Poland".

Anna Sokołowska do Premier powróciła po dwóch latach, tym razem z żywiołowym utworem "Jesteś przy mnie".

Kolejnym uczestnikiem związanym z programem "The Voice of Poland" jest finalista 10. edycji show TVP Tadeusz Seibert ("Niby tak, niby nie"), tak samo jak Iwaneczko występujący tylko pod swoim nazwiskiem.

Kojarzony ostatnio głównie jako prezenter TVP Rafał Brzozowski pokazał swoje liryczne oblicze w piosenką "W pokoju hotelowym".

Ostatnim utworem konkursowym był "Przerwany" w wykonaniu grupy Tulia oraz Haliny Mlynkovej.

Halina Mlynkova o współpracy z grupą Tulia: Opowieść o silnych kobietachNewseria Lifestyle/informacja prasowa

W trakcie głosowania telewidzów wystąpili trzykrotni laureaci Premier - grupa Zakopower ("Kiebyś ty", "Bóg wie gdzie", "Boso").

Wyniki lokalnych jury prezentowano w formule eurowizyjnej, łącząc się z poszczególnymi oddziałami TVP. Decyzją jurorów nagrodę w wysokości 60 tys. zł otrzymał Rafał Brzozowski, któremu ze wzruszenia aż łamał się głos. Dwa dni wcześniej wokalista obchodził urodziny, a publiczność zaśpiewała mu "Sto lat".

Tomasz Kammel życzył Rafałowi Brzozowskiemu, by śpiewał również w Polsacie i TVN-ie.

Nagrody od Stowarzyszenia Autorów ZAiKS otrzymali Mezo i Liber (tekst) oraz Łukasz Drapała (muzyka).

Popularną Karolinkę, czyli nagrodę im. Karola Musioła od widzów zdobyła grupa Tulia i Halina Mlynkova. Werdykt ogłosił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, który przy okazji pokusił się o kilka słów mogących być przytykiem w stronę TVP: "Nie przenoście nam Opola do Kielc" - w 2017 r. z powodu bojkotu wielu wykonawców impreza odbyła się we wrześniu, a ówczesny prezes stacji Jacek Kurski planował zorganizować święto piosenki właśnie w Kielcach. "Kochani, róbmy swoje. Na pewno coś się uchowa. Kultura, sztuka, wolność słowa" - powiedział Arkadiusz Wiśniewski nawiązując do przeboju Wojciecha Młynarskiego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas