Reklama

Reklama

Opole 2021 rozpoczęte! Ruszył 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Kto pojawił się na scenie? [RELACJA]

Ruszył 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. W tym roku gwiazdami na scenie Amfiteatru w Opolu są m.in. Maryla Rodowicz, znany jako Shakin' Dudi Ireneusz Dudek, Natalia Kukulska, Sylwia Grzeszczak, Cleo, Anna Dereszowska, Justyna Steczkowska oraz Izabela Trojanowska. Co działo się na scenie?

Jedną z gwiazd tegorocznego Festiwalu w Opolu był Shakin' Dudi

W 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa przedstawiciele Telewizji Polskiej i miasta Opola postanowili zmienić termin Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki.

Początkowo festiwal w Opolu miał odbyć się w dniach 5-8 czerwca, ostatecznie jednak został przełożony na dni 3-6 września.

Festiwal rozpoczął piątkowy koncert "Od Opola do Opola: Największe Gwiazdy! Legendarne Przeboje!". Wydarzenie prowadzili Małgorzata Tomaszewska, Aleksander Sikora oraz Marek Sierocki.

Opole 2021 - Od Opola do Opola: Największe Gwiazdy! Legendarne Przeboje!

Koncert rozpoczął remiks polskich przebojów, nad którym czuwał Gromee - publiczność mogła usłyszeć Lombard i "Szklaną pogodę", Kombi z piosenką "Słodkiego miłego życia", Izabelę Trojanowską wykonującą "Wszystko, czego dziś chcę" Jerzego Grunwalda z utworem "Te opolskie dziouchy". Towarzyszył im Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Następnie na scenie pojawili się prowadzący Małgorzata Tomaszewska i Aleksander Sikora. 

Reklama

Publiczność przywitał także trzeci prowadzący - Marek Sierocki. "Dziś zabierzemy was w muzyczną podróż pełną wzruszeń" - zapewnił. Wspomniał również zmarłą w tym rok Marię Koterbską. W tym miejscu prowadzący pomylił się, mówiąc, że wokalistka zmarła 26 kwietnia 2021 r. - prawidłowa data to 18 stycznia. 

Spadła na niego za to fala krytyki. "Szkoda tylko, że tego nie da się oglądać. A pan Sierocki popełnił już na wstępie pierwszy błąd (...). Naprawdę macie słabo przygotowanych ludzi" - napisał jeden z internautów na oficjalnej stronie TVP na Facebooku.

Cleo przypomniała jeden największych przebojów Koterbskiej - "Serduszko puka w rytmie cha-cha". Przy okazji zaprezentowała własny singel "Kocham". Kolejnym artystą, który pojawił się na scenie, był Grzegorz Hyży. Zaśpiewał utwory "Na chwilę" i "Król nocy".

Później przyszedł czas na Shakin' Dudi z piosenkami "Za 10 minut 13-ta" "Au sza la la la". Po występie publiczność odśpiewała "Sto lat" dla Ireneusza Dudka, który w tym roku skończył 70 lat. "Wzruszyliście mnie, łzy mi popłynęły" - skomentował wokalista.

Justyna Steczkowska oddała hołd Ewie Demarczyk, śpiewając utwór "Grande Valse Brillante". Po niej na scenie pojawił się Kamil Bednarek w przeboju Wojciecha Młynarskiego "Jesteśmy na wczasach". Po namowach wokalista wykonał jeszcze własny utwór "Pull up". "Będę nam życzył czegoś: pogody ducha i tego, aby wróciły czasy, kiedy muzyka była bez podziału. Bo muzyka łączy, a nie dzieli, prawda?" - powiedział jeszcze ze sceny.

Zespół Blue Café, na czele z Dominiką Gawędą, wykonał własną wersję wzruszającego utworu "Windą do nieba" grupy 2 plus 1. Enej zaprezentował się natomiast z hitami "Radio Hello", "Skrzydlate ręce" i utworem "Ostatni raz".

Kasia Moś przypomniała legendarny przebój zespołu Maanam - "Lucciola". "Ich twórczość wyryła się wielkimi literami na kartach polskiej muzyki i festiwalu w Opolu" - skomentowała twórczość grupy Małgorzata Tomaszewska.

Utwór Stana Borysa "Jaskółka uwięziona" wykonał Piotr Cugowski. Przypomnijmy, że 3 września Stan Borys obchodził 80. urodziny. Sylwia Grzeszczak zaśpiewała z kolei "Prawdę o nas" "Dobre myśli". Następnie Anna Dereszowska przywołała utwór "Biały krzyż", wykonywany oryginalnie przez Czerwone Gitary.

Kolejną gwiazdą wieczoru był zespół Ira. Wspólnie z publicznością odśpiewali uwielbiany przez stacje radiowe przebój "Ona jest ze snu". Następnie Gromee i Karolina Stanisławczyk wykonali miks utworów Karin Stanek, w zestawieniu pojawiły się też utwory Stanisławczyk. 

Natalia Kukulska wystąpiła z miksem utworów "Kobieta", "Co chciał to miał","Sexi flexi", "Decymy", "Im więcej ciebie tym mniej", "W biegu" "Piosenka światłoczuła". Ryszard Rynkowski, przyjaciel Andrzeja Zauchy, zaśpiewał w hołdzie zmarłemu artyście piosenkę "C'est la vie"

Edyta Górniak wykonała jedną z najważniejszych piosenek w historii polskiej muzyki "Nie pytaj o Polskę". Na zakończenie przyszedł czas na królową polskiej piosenki - Marylę Rodowicz. Artystka zaśpiewała "Niech żyje bal", nieśmiertelny utwór z tekstem Agnieszki Osieckiej. Na scenie towarzyszyli jej wszyscy uczestnicy koncertu. 

Opole 2021 - Koncert Premiery. Kto wystąpi?

Festiwal trwa od 3 do 6 września. Sobotni Koncert Premier zapoczątkuje występ ubiegłorocznych zwycięzców konkursu: Lanberry z piosenką "Plan awaryjny" i Stanisławy Celińskiej z piosenką "Niech minie złość". W części konkursowej koncertu w zaprezentuje się dziesięciu polskich wykonawców, których premierowe piosenki zostały zakwalifikowane przez Radę Artystyczną 58. KFPP.

W Premierach wystąpią Paulla, PUTONROCK, Three Of Us, A. S.A. Anna Sokołowska Alabrudzińska, Kasia Moś ft. Jarecki, Bartek Królik, Roksana Węgiel, Krystian Ochman, Martin Lange i Natalia Zastępa. Uczestnicy Premier będą rywalizować: o nagrodę im. Karola Musioła, przyznawaną przez publiczność w głosowaniu SMS-owym oraz o nagrodę jury, w którego skład wejdą artyści, dziennikarze i krytycy z branży muzycznej.

Podczas festiwalu odbędą się również koncerty: z okazji 50. rocznicy wydania płyty "Marek Grechuta i Anawa", "Krzysztof Krawczyk. Ostatni raz zatańczysz ze mną", "Koncert piosenki literackiej" i "Scena Alternatywna TVP Kultura".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje