Reklama

Legenda rocka ogłasza, już wszystko jasne! Co wiemy o trasie AC/DC?

Odliczanie w mediach społecznościowych dobiegło końca. Grupa AC/DC zgodnie z oczekiwaniami ogłosiła szczegóły europejskiej trasy koncertowej. Część fanów nie kryje jednak rozczarowania, bo z oryginalnego składu pozostał jedynie założyciel, gitarzysta i lider - Angus Young.

Odliczanie w mediach społecznościowych dobiegło końca. Grupa AC/DC zgodnie z oczekiwaniami ogłosiła szczegóły europejskiej trasy koncertowej. Część fanów nie kryje jednak rozczarowania, bo z oryginalnego składu pozostał jedynie założyciel, gitarzysta i lider - Angus Young.
Liderzy AC/DC: Brian Johnson i Angus Young /Kevin Mazur /Getty Images

Przypomnijmy, że hardrockowi weterani na początku października 2023 roku wrócili na scenę po siedmiu latach przerwy. Zagrali wówczas w Kalifornii podczas trzydniowego święta dla fanów ciężkiego rocka i metalu - festiwalu Power Trip. Poza AC/DC zaprezentowali się także Guns N' RosesIron MaidenJudas PriestMetallica i Tool.

Reklama

Ostatnią trasą grupy była "Rock or Bust World Tour" w latach 2015-2016. Z powodu problemów ze słuchem w jej trakcie z występowania zrezygnował wokalista Brian Johnson (jego obowiązki na ponad 20 koncertów przejął wtedy Axl Rose, frontman Guns N' Roses). U boku lidera, gitarzysty Angusa Younga występowali także basista Cliff Williams, perkusista Chris Slade i gitarzysta Stevie Young. Później Cliff Williams ogłosił, że przechodzi na emeryturę i choć pojawił się w składzie podczas Power Trip, było wiadomo, że jest to jednorazowa akcja.

AC/DC wraca na scenę. W jakim składzie?

Przypomnijmy, że ostatni album "Power Up" pojawił się w listopadzie 2020 r. W nagraniach wziął udział wtedy wieloletni perkusista Phil Rudd, który z przerwami grał w zespole od 1975 r. Na europejskiej trasie (tak jak i na Power Trip) za perkusją zasiadać będzie Matt Laug, znany ze współpracy z m.in. Alice Cooperem czy Alanis Morissette. Prawdopodobnie nieobecność Rudda spowodowana jest problemami osobistymi - jego partnerka Toni Wilson zmaga się z terminalnym etapem raka piersi.

Największym znakiem zapytania było, kto zastąpi Cliffa Williamsa. Potwierdziły się wcześniejsze plotki, że w trasie udział weźmie Chris Chaney - muzyk sesyjny, który przez wiele grał w grupie Jane's Addiction (2002-2004; 2011-2022), sześć lat w studiu i na scenie spędził u boku Alanis Morissette

Urodzony w 1970 r. Amerykanin w studiu i na scenie wspierał takie gwiazdy jak m.in. Joe Cocker, Slash, Celine Dion, Shakira, Bryan Adams, Adam Lambert, Beth Hart, Josh Groban, Cher, Joe Satriani, Glen Campbell, Meat Loaf, James Blunt, Avril Lavigne, Lisa Marie Presley i Rob Zombie.

Zespół ogłosił szczegóły europejskiej trasy - w tym roku odbędzie się ponad 20 koncertów, w tym aż dziewięć w Niemczech. Na liście nie ma występu w Polsce, za to 21 lipca weterani hard rocka zaprezentują się w Bratysławie (Słowacja).

Choć wydawałoby się, że ogłoszenie pierwszego tournee po latach powinno być entuzjastycznie przyjęte, nie brak krytycznych głosów. Niektórzy zwracają uwagę, że z oryginalnego składu pozostał jedynie Angus Young. Jego zmarłego w 2017 r. brata Malcolma Younga zastępuje Stevie Young, prywatnie siostrzeniec Angusa i Malcolma.

Nie żyją także m.in. wokalista Bon Scott (śpiewał w latach 1974-1980) i Colin Burgess (oryginalny perkusista przez kilka miesięcy na przełomie 1974 i 1975 r.).

Część fanów oburza się również, że na liście zabrakło Glasgow w Szkocji - choć grupa powstała w Sydney w Australii, to w Glasgow na świat przyszli bracia Young. W Szkocji urodził się również Bon Scott.

AC/DC - szczegóły europejskiej trasy w 2024 r.:

17.05 - Gelsenkirchen (Niemcy)
21.05 - Gelsenkirchen (Niemcy)
25.05 - Reggio Emilia (Włochy)
29.05 - Sevilla (Hiszpania)
5.06 - Amsterdam (Holandia)
9.06 - Monachium (Niemcy)
12.06 - Monachium (Niemcy)
16.06 - Drezno (Niemcy)
23.06 - Wiedeń (Austria)
26.06 - Wiedeń (Austria)
29.06 - Zurych (Szwajcaria)
3.07 - Londyn (Wielka Brytania)
7.07 - Londyn (Wielka Brytania)
13.07 - Hockenheim (Niemcy)
17.07 - Stuttgart (Niemcy)
21.07 - Bratysłaaa (Słowacja)
27.07 - Norymberga (Niemcy)
31.07 - Hanower (Niemcy)
9.08 - Dessel (Belgia)
13.08 - Paryż (Francja)
17.08 - Dublin (Irlandia).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: AC/DC | trasa koncertowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy