Reklama

Iron Maiden w Warszawie. Co działo się na PGE Narodowym?

Bruce Dickinson (Iron Maiden) w Warszawie /credit - Wojtek Dobrogojski /INTERIA.PL

W ramach trasy "Legacy of the Beast" na PGE Narodowym w Warszawie wystąpiła legendarna grupa Iron Maiden. Co działo się w stolicy?

Wierni fani Iron Maiden na koncert swoich idoli czekali dwa lata - pierwotnie występ w Warszawie miał się odbyć w lipcu 2020 r., a później w czerwcu 2021 r. Zmiany terminu były spowodowane oczywiście pandemią koronawirusa. Na PGE Narodowym fani stawili się nader licznie, by przed sceną wspierać metalową legendę.

Zadanie rozgrzania publiczności otrzymali goście specjalni - dowodzeni przez wokalistkę Sharon den Adel Holendrzy z Within Temptation i Lord of the Lost, niemiecki zespół grający rocka gotyckiego.

Iron Maiden w Warszawie

Bohaterowie wieczoru w ramach trwającej trasy "Legacy of the Beast Tour" nie skupiają się tylko na promocji ostatniego albumu "Senjutsu", ale od tego materiału rozpoczął się występ w Warszawie. W pierwszej kolejności grupa wykonała trzy utworu z tej płyty: tytułowy "Senjutsu", "Stratego" i "The Writing on the Wall".

Reklama

Legenda równie mocno postawiła na dwa klasyczne albumy z pierwszej połowy lat 80. - "The Number of the Beast" (1982) i "Piece of Mind" (1983). Nic w tym dziwnego, skoro z nich przypomniała odpowiednio takie klasyki, jak "Hallowed Be Thy Name", "Run to the Hills" i "The Number of the Beast" oraz "Flight of Icarus", "Revelations" i "The Trooper".

Sporą ciekawostką były numery "Sign of the Cross" i "The Clansman", w których w oryginale z Iron Maiden śpiewał Blaze Bayley, wokalista grupy w latach 1994-1999. Płyty "The X Factor" i "Virtual XI" nie przypadły do gustu krytyce, a sam zespół przywrócił te nagrania do setlisty dopiero na obecnej trasie, po kilkunastoletniej przerwie.

Iron Maiden w koncertowym wydaniu nie szczędzi na oprawie towarzyszącej spustowi metalowej surówki - nie zabrakło brytyjskiego myśliwca podwieszonego nad sceną, wymachiwania polską flagą przez Bruce'a Dickinsona, efektownych wizualizacji czy potyczki z maskotką Eddiem, tym razem w przebraniu samuraja, zgodnie z grafiką towarzyszącą płycie "Senjutsu".

A poza tym klasyczne galopady basisty Steve'a Harrisa, wokalne popisy Dickinsona, gitarowe potyczki trójgłowej bestii (Dave Murray, Adrian Smith, Janick Gers) i kanonada bębnów Nicko McBraina. Czego chcieć więcej?

Iron Maiden - legenda nurtu New Wave of British Heavy Metal

Iron Maiden to brytyjski zespół heavymetalowy pochodzący z Londynu. Grupa powstała 25 grudnia 1975 roku z inicjatywy basisty i głównego kompozytora Steve'a Harrisa. Pierwszy koncert odbył się 1 maja 1976 roku w St. Nicks Hall w Londynie. Twórczość grupy stanowi wzorzec muzyki heavymetalowej.

Zespół uważany za jeden z najwybitniejszych w historii rocka nagrał kilkadziesiąt album studyjnych i koncertowych. Przez lata wielokrotnie zmieniał się skład grupy. Jedyną osobą z pierwotnego składu Iron Maiden jest jej założyciel, kompozytor i basista Stephen "Steve" Percy Harris. U jego boku występują także: Bruce Dickinson (wokal), Dave Murray, Adrian Smith, Janick Gers (gitary) oraz Nicko McBrain (perkusja).

Iron Maiden już kilkanaście razy koncertował w Polsce. W sierpniu 1984 roku grupa zagrała w Polsce pięć koncertów w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Zabrzu. Po raz drugi grupa pojawiła się w Polsce w 1986 r. promując album "Somewhere in Time". Warszawski koncert odbył się 25 września 1986 r. w Hali Torwar. Kolejne koncerty odbyły się w 1995, 1998 i 2000 r.

W nowym stuleciu Iron Maiden odwiedzał Polskę jeszcze ośmiokrotnie. Po raz ostatni Brytyjczycy zagrali dla polskiej publiczności podczas trasy "Beast World Tour" 27 lipca 2018 r. w krakowskiej Tauron Arenie.

W trakcie 40-letniej kariery scenicznej artyści zostali wyróżnieni licznymi nagrodami muzycznymi. włączając w to m.in. Grammy Awards, Brit Awards 2009, Silver Clef Award, Public Choice International, Classic Rock Roll of Honours Awards, Metal Hammer Golden Gods Awards, Nordoff Robbins Award oraz Ivor Novello Awards.

Czytaj także:

Bruce Dickinson dodaje otuchy chorym na raka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL