Reklama

Reklama

Felicjan Andrzejczak w nowej wersji "Jolka, Jolka pamiętasz". Zobacz teledysk!

Felicjan Andrzejczak, były wokalista grupy Budka Suflera, zaprezentował teledysk do nowej wersji przeboju "Jolka, Jolka pamiętasz". To hołd dla zmarłego lidera grupy, Romualda Lipko.

Felicjan Andrzejczak, były wokalista grupy Budka Suflera, zaprezentował teledysk do nowej wersji przeboju "Jolka, Jolka pamiętasz". To hołd dla zmarłego lidera grupy, Romualda Lipko.
Felicjan Andrzejczak zaprezentował nową wersję hitu "Jolka, Jolka pamiętasz" /Wojciech Strozyk/ /Reporter

Felicjan Andrzejczak szerokiej publiczności dał się poznać w 1977 r. gdy został laureatem Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Dwa lata później otrzymał wyróżnienie w Konkursie Premier na festiwalu w Opolu z "Peronem łez" (występowali wówczas także m.in. Zbigniew Wodecki, Zdzisława Sośnicka, Bajm, Ewa Bem, Krystyna Prońko, Andrzej Zaucha, Vox, Bogusław Mec i Majka Jeżowska).

Posłuchaj utworu "Peron łez" w serwisie Teksciory.pl

Reklama

Zasłynął jednak przede wszystkim jako wokalista Budki Suflera, do której przystąpił w 1982 roku. Śpiewał w niej niespełna rok, ale na trwałe zapisał się w historii polskiej muzyki dzięki wykonaniu piosenki "Jolka, Jolka pamiętasz".

"W Budce Suflera śpiewał krótko, bo tylko niecały rok (1982/83). I zaledwie w trzech utworach. Ale za to jakich! Jego rozpoznawalny od pierwszej sekundy głos na zawsze będzie się kojarzył z wielopokoleniowym giga-przebojem 'Jolka, Jolka pamiętasz'. A także - w nieco mniejszym stopniu - z 'Czasem ołowiu' i 'Nocą komety'. Po rozstaniu z Budką wydał wiele płyt solowych z repertuarem poprockowo-romantycznym" - czytamy na oficjalnej stronie Budki.

Wspomniane trzy utwory znalazły się na składankowej płycie Budki Suflera "1974 - 1984". Cały album nagrany z Andrzejczakiem ostatecznie się nie ukazał, a po powrocie do zespołu wokalisty Krzysztofa Cugowskiego muzycy wydali "Czas czekania, czas olśnienia" (1984).

Z Budką w kolejnych latach okazjonalnie występował i nagrywał ("Krajobraz po rewolucji" z Cugowskim i Urszulą, "Piąty bieg"). Co parę lat przypominał o sobie solową płytą - ostatnia z nich to "Czas przypływu" (2014) wyprodukowana przez Mietka Jureckiego, wieloletniego basistę Budki Suflera.

"To jeden z najlepszych albumów, jakie nagrałem. Polecam wszystkim, a dedykuję mojej żonie Jadwidze" - mówił o tym wydawnictwie Felicjan Andrzejczak.

W 2015 r. wraz z innymi weteranami wziął udział w pierwszej części projektu Albo Inaczej. Tuzy polskiej estrady (m.in. Zbigniew Wodecki, Andrzej Dąbrowski) brały na warsztat przeboje rodzimej sceny hiphopowej. Felicjan Andrzejczak zmierzył się z utworem "Stres" Eldo.

Wokalista współpracował też z innym raperem - Miuoshem.

Po ponad czterdziestu latach znajomości klawiszowiec i lider Romuald Lipko, Felicjan Andrzejczak, basista Mieczysław Jurecki i perkusista Tomasz Zeliszewski postanowili w końcu nagrać wspólną płytę. W trakcie nagrań Lipko zmarł, jednak zostawił swoje piosenki. Tak powstał wydany w listopadzie 2020 r. album "10 lat samotności", który był sygnowany szyldem Budka Suflera & Felicjan Andrzejczak.

Felicjan Andrzejczak - "Jolka, Jolka pamiętasz". Zobacz teledysk!

Andrzejczak właśnie podzielił się z odświeżoną wersją swojego najsłynniejszego przeboju oraz specjalnym teledyskiem, nad którym pracowała ponad 30-osobowa ekipa.

"Przy realizacji teledysku pracuje sztab profesjonalistów ponad 30 osób - wszyscy mają jeden cel - nie zawieść 3 pokoleń ludzi oddanych utworowi 'Jolka, Jolka pamiętasz'" - pisał Felicjan Andrzejczak na Facebooku.

"Te działania to taki hołd....dla kompozytora Romualda Lipko, dla fanów, ale też przede wszystkim - dla samej 'Jolki'. Od 40 lat - za każdym razem, gdy wykonuje ten utwór, wszyscy ze mną go śpiewają. To już 3 pokolenie. To właśnie 'Jolce' - zawdzięczam większość najwspanialszych muzycznych chwil w moim życiu. Mam nadzieję, że teledysk - będzie prezentem urodzinowym, ale nie tylko. Liczę, że kolejne pokolenie będą go słuchać i śpiewać. To trochę tak jakby zapewnić nieskończoność temu co kocham - przy świadomości, że ja wieczny nie będę" - pisał również muzyk.

Sprawdź tekst utworu "Jolka, Jolka" w serwisie Teksciory.pl

W utworze razem z wokalistą wystąpili Joanna Dudkowska na basie, Daniel Patalas na gitarze, Piotr Nowak na instrumentach klawiszowych oraz Andrzej Mazurek na perkusji.

Na nadchodzący rok artysta planuje trasę koncertową z kwartetem smyczkowym GLAM quartet oraz wydanie albumu koncertowego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL