De Mono: Koniec sporu o nazwę zespołu! Tylko jeden skład może jej używać

Konflikt między byłymi członkami zespołu De Mono trwał od wielu lat. I wygląda na to, że właśnie, wraz z decyzją sądu się zakończył. Jeden ze składów przegrał sprawę i nie będzie już mógł korzystać z bardziej rozpoznawalnych nazw na polskim rynku muzycznym.

Andrzej Krzywy może spać spokojnie
Andrzej Krzywy może spać spokojnieTadeusz Wypych/REPORTERGetty Images

Andrzej Krzywy i Marek Kościkiewicz są nieodłącznie kojarzeni z zespołem De Mono. Pierwszy, to niepodrabialny głos zespołu, a drugi to jego muzyka i słowa. Przez lata trwał konflikt między muzykami, bo każdy z nich stworzył "własne" De Mono i chciał, by było jedynym na polskim rynku muzycznym. Wydaje się, że sprawa w końcu się zakończyła.

Marek Kościkiewicz pracuje nad kolejną płytą De MonoNewseria Lifestyle/informacja prasowa

De Mono - koniec sporu o nazwę zespołu?

Jak poinformowało De Mono Andrzeja Krzywego (a teraz, według podanych informacji, jedyne De Mono), "Sąd Najwyższy postanowił nie przyjmować do rozpoznania skargi kasacyjnej wniesionej przez pełnomocnika Marka Kościkiewicza". W oświadczeniu czytamy, że oznacza to, "finalne zakończenie wieloletniego postępowania o prawa do nazwy 'De Mono'".

Spór o posługiwanie się nazwą De Mono toczył się od wielu lat. Do tej pory nazwy tej używały równolegle dwa składy. Pierwszy (posłuchaj!) z wokalistą Andrzejem Krzywym i basistą Piotrem Kubiaczykiem, oraz drugi (sprawdź!) - na czele którego stoi założyciel, gitarzysta i kompozytor Marek Kościkiewicz.

Zespół De Mono powstał w 1984 roku i największą popularnością cieszył się pod koniec lat 80. oraz w pierwszej połowie 90. XX wieku. Pierwszy studyjny album grupa wydała w przełomowym roku 1989. "Kochać inaczej" szybko zyskał dużą popularność i przyniósł De Mono rozgłos.
Przypomnijmy, że przez dekadę toczył się spór o prawa do nazwy De Mono - obecnie równolegle funkcjonują dwa zespoły: jeden z wokalistą Andrzejem Krzywym i basistą Piotrem Kubiaczykiem oraz drugi - na czele którego stoi założyciel, gitarzysta i kompozytor Marek Kościkiewicz.
5 marca Andrzej Krzywy, wokalista zespołu De Mono oraz prezenter telewizyjny, obchodzi swoje 55. urodziny.
Zanim stał się popularny, uciekał przed obowiązkową służbą wojskową. Był na tyle zdesperowany, że uciekł się do jednej z najpopularniejszych wtedy metod - kilkakrotnie trafiał do szpitala psychiatrycznego.
+8

Sprawa ma swój początek w 2008 r., gdy Andrzej Krzywy i Piotr Kubiaczyk pozwali o naruszenie dóbr osobistych Marka Kościkiewicza. Muzyk po odejściu z De Mono, razem z Wojciechem Wójcickim i Michałem Karpackim stworzył zespół pod tą samą nazwą. Według Andrzeja Krzywego i Piotra Kubiaczyka - bezprawnie.

De Mono "Kochać inaczej" reż. Yach Paszkiewicz 1994

Wcześniej, nie tak dawno, bo w lipcu 2018 r., Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew Andrzeja Krzywego i Piotra Kubiaczyka. Orzekł wtedy, że oba zespoły mogą nadal koncertować i nagrywać pod nazwą De Mono, bowiem nazwa zespołu muzycznego to jedno z dóbr osobistych chronionych na podstawie artykułów 23. i 24. Kodeksu cywilnego.

Zespół De Mono występuje na polskiej scenie od 1984 roku. Na koncie grupy znajdują się przeboje jak "Statki na niebie", "Zostańmy sami" czy "Póki na to czas".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}