Reklama

Reklama

Czesław Niemen nie zmarł na raka? Córka muzyka o prawdziwej przyczynie jego śmierci

Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku na raka układu chłonnego. Córka muzyka, Natalia Niemen, twierdzi, że to nie nowotwór był bezpośrednią przyczyną odejścia jej ojca.

Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku na raka układu chłonnego. Córka muzyka, Natalia Niemen, twierdzi, że to nie nowotwór był bezpośrednią przyczyną odejścia jej ojca.
Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku /Andrzej Wiernicki /Agencja FORUM

Czesław Niemen (właściwe nazwisko Wydrzycki) urodził się 16 lutego 1939 roku w Wasiliszkach Starych koło Nowogródka na terenie obecnej Białorusi. 

Mając 19 lat przeniósł się wraz z rodziną do Polski. Śpiewać zaczął na początku lat 60. Do 1967 roku był członkiem Niebiesko-Czarnych, później kierował własnymi zespołami: AkwareleNiemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen.

Był kompozytorem, multiinstrumentalistą i wokalistą. Jego największe przeboje to: "Dziwny jest ten świat", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Pod papugami" i "Sen o Warszawie". Oprócz muzyki zajmował się też grafiką. Szczególnie interesowała go grafika komputerowa. Zmarł 17 stycznia 2004 r, a za oficjalną przyczynę śmierci uważa się nowotwór układu chłonnego.

Reklama

Natalia Niemen o prawdziwej przyczynie śmieci ojca

Inne zdanie na ten temat ma córka muzyka, Natalia Niemen. Artystka uważa, że do śmierci jej ojca doprowadziły powikłania po zapaleniu płuc, którego autor utworu "Dziwny jest ten świat" miał nabawić się w szpitalu.

W wywiadzie udzielonym magazynowi "Viva!" podzieliła się ze swoimi przypuszczeniami.

"Przy chorobie nowotworowej śmierć zawsze się czai. Był w nas strach, że nadejdzie, wszyscy o tym myśleliśmy. A z drugiej strony mieliśmy nadzieję, że będzie dobrze" - mówiła.

"Mamy przekonanie, że gdyby nie wymiana okien na korytarzach warszawskiego szpitala onkologicznego w styczniu, po których przewożono pacjentów, w tym i mojego tatę, żyłby do dzisiaj. Ojciec po takiej jednej przejażdżce na wózku dostał zapalenia płuc i zapadł w śpiączkę. Po około dziesięciu dniach zmarł" - dodaje Natalia Niemen.

Kim jest Natalia Niemen?

46-letnia wokalistka jest córką Czesława i Małgorzaty Niemenów.

To ojciec miał największy wpływ na gust muzyczny Natalii (piosenkarka ma o rok młodszą siostrę Eleonorę, która też próbowała swoich sił na muzycznej scenie, ale z mniejszym powodzeniem). Pierwotnie widział ją w roli skrzypaczki grającej w orkiestrze. Natalia ukończyła średnią szkołę muzyczną w klasie altówki.

"Ja zawsze bardzo cicho śpiewałam, bo byłam strasznie pospinana. To był efekt nieśmiałości, niewiary w siebie. Miałam zawsze wszystkie mięśnie ściśnięte, stąd trudno było mi głośno śpiewać. Bo struny głosowe są mięśniami. Ale choć śpiewałam bardzo cichutko, tata zobaczył w tym jakieś walory i delikatnie, rok po roku, podsycał owe zainteresowania, zachęcając do rozwoju w tej dziedzinie" - wspominała.

Pierwsze poważne występy zaczęła w 1997 roku, śpiewając w chórkach Natalii Kukulskiej. Rok później zadebiutowała na festiwalu w Opolu z singlem "Zrobię na opak", który pilotował jej pierwszą solową płytę - "Na opak".

Występowała i nagrywała z zespołami ze sceny chrześcijańskiej: New Life 'M oraz Trzecia Godzina Dnia (TGD). Koncertuje też solo i z mężem Mateuszem Otrembą, znanym jako Mate.O. Związana jest z protestancką wspólnotą w Poznaniu (należy do Kościoła Chrześcijan Baptystów).

Czytaj także:

Grzegorz Ciechowski (Republika): Nagle telefon zamilkł

Piotr Szkudelski nie żyje. Kiedy pogrzeb perkusisty Perfectu?

Męskie Granie 2022. Kiedy premiera płyty "Tribute to Krzysztof Krawczyk"?

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Czesław Niemen | Natalia Niemen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama