Black Radio w hołdzie Grzegorzowi Ciechowskiemu. Posłuchaj utworu "Planety"

Planety to kolejna zapowiedź nadchodzącego albumu łódzkiej kapeli Black Radio. Tym razem zespół wziął na warsztat ponadczasowy utwór Ciechowskiego, przedstawiając go w nowej, charakterystycznej dla siebie wersji.

Black Radio przygotowuje się do premiery płyty
Black Radio przygotowuje się do premiery płytyMagdalena Rogackamateriały prasowe

Kolejną zapowiedzią płyty Black Radio jest utwór "Planety", czyli nowa warstwa muzyczna do tekstu Grzegorza Ciechowskiego z piosenki "Ani ja, ani Ty". Utwór powstał w ramach Festiwalu "In Memoriam" im. Grzegorza  Ciechowskiego w Tczewie.

Ku zaskoczeniu zespołu, ich interpretacja została dobrze przyjęta nie tylko przez jury (Black Radio zgarnęli nagrodę Grand Prix festiwalu), ale również przez wiernych fanów Ciechowskiego. W związku z tym "Planety" na stałe zagościły w setliście koncertowej zespołu i uświetnią również tracklistę nadchodzącego albumu Black Radio.

"Planety" to utwór opowiadający o tym, że wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Ponadczasowy tekst Ciechowskiego przetrwał próbę czasu i dziś wciąż wybrzmiewa bardzo mocno i aktualnie, choć naturalnie nabiera nowych znaczeń i kontekstów. To właśnie jest według Black Radio miarą sztuki ponadczasowej i dowodem na geniusz Ciechowskiego.

"Kiedy słucham, jak Grzegorz Ciechowski wykonuje 'Ani ja, ani ty' czuję przede wszystkim jego rozdarcie pomiędzy marzeniem o lepszej rzeczywistości a miłością do ojczyzny. Komuna, szarość, poczucie beznadziei, miesza się z bezgraniczną miłością do kraju i nieustającą walką o lepsze jutro, o polską kulturę i polską publiczność. Tej dychotomii nigdy w pełni nie zrozumiemy jako ludzie z przełomu pokoleń Y/Z.

Natomiast niegdysiejsze 'planety' zmieniły się na te bardziej współczesne - nie tylko chcemy być w innym miejscu, ale też mieć więcej, wygodniej, łatwiej, wydaje nam się, że inni ludzie mają wspaniałe życie, bo tak je prezentują na Instagramie, dlatego czasem pragniemy nawet być kimś innym. Gonimy iluzję szczęścia, a bogactwo, popularność czy uroda, to kolejne wymyślone 'planety', do których nam tęskno. Tworzymy z nich całe galaktyki, które mogą przysłonić nam to, co ważne tu i teraz, drugiego człowieka albo nas samych" - opowiada lider zespołu Black Radio, Dawid Wajszczyk.

Po śmierci muzyka ukazała się jeszcze jedna płyta - "Republika" (2002), na której znalazły się przeboje w wersji live, a także kilka niewydanych wcześniej utworów, m.in. słynne "Śmierć na pięć". Za swój ostatni projekt, czyli soundtrack do "Wiedźmina", został pośmiertnie nagrodzony Fryderykiem.

Grzegorz Ciechowski w listopadzie 2000 roku.
Pamięć o Ciechowskim trwa w najlepsze. Młodzi fani muzyka i Republiki gromadzą się na grupach społecznościowych na Facebooku (np. "Ciechawka"), a od wielu lat odbywają się cykliczne koncerty ku pamięci wybitnego artysty. W Toruniu wręcza się prestiżową Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. W 2021 roku trafiła do Mery Spolsky.

Takim znakiem uhonorowano dom w Tczewie, w którym mieszkał Ciechowski.
Muzyk był bardzo rozchwytywany na przełomie lat 90. i dwutysięcznych - zajmował się dziesiątkami projektów. Choć wcześniej mieszkał w ukochanym Kazimierzu Dolnym, to z końcem 2001 roku chciał przenieść się do Warszawy.

Grzegorz Ciechowski zamieszkał w nowym miejscu i miał wiele planów artystycznych, które łatwiej było mu realizować bliżej stolicy. Choć miał zaledwie 44 lata i był dotąd w dobrej kondycji zdrowotnej, trafił nagle do szpitala. Tam okazało się, że ma tętniaka serca. Zdecydowano o pilnej operacji - zdaniem odwiedzających go przyjaciół Ciechowski dosłownie gasł w oczach. W przeddzień śmierci spisał testament, a następnego dnia, 22 grudnia 2001 roku, zmarł podczas operacji.
Album został obsypany nagrodami - Steczkowska triumfowała jako Wokalistka roku, a także w kategoriach: Fonograficzny debiut roku, Piosenka roku ("Oko za oko, słowo za słowo"), Płyta roku – pop. Swojego Fryderyka odebrał także Ciechowski - w kategorii Producent muzyczny, Aranżer roku.

Steczkowska i Ciechowski w 1996 roku.
+11
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas