Reklama

Angelo Badalamenti nie żyje. Twórca muzyki do "Twin Peaks" miał 85 lat

Słynny kompozytor Angelo Badalamenti nie żyje. Twórca ścieżki dźwiękowej do filmów Davida Lyncha, m.in. kultowego "Twin Peaks" zmarł w wieku 85 lat. Nie podano przyczyny śmierci artysty.

Słynny kompozytor Angelo Badalamenti nie żyje. Twórca ścieżki dźwiękowej do filmów Davida Lyncha, m.in. kultowego "Twin Peaks" zmarł w wieku 85 lat. Nie podano przyczyny śmierci artysty.
Angelo Badalamenti / Alberto E. Rodriguez / Staff /Getty Images

O śmierci legendarnego kompozytora poinformował fanpage Welcome to Twin Peaks, który na Facebooku zrzesza fanów kultowej serii. Informację przekazał im jeden z członków rodziny. 

"Mój wielki wujek Angelo Badalamenti przekroczył dziś barierę światów. Pomiędzy jego pracą nad 'Blue Velvet', 'Twin Peaks', 'Cabin Fever', 'Nightmare On Elm Street 3' i mnóstwem innych, plus jego relacjami i współpracą z Davidem Bowie, Michaelem Jacksonem, Paulem McCartneyem, Niną Simone, Julee Cruise, Isabellą Rosselini, Dolores O'Riordan, Anthraxem, Dokkenem, Eli Rothem i szczególnie Davidem Lynchem, zawsze był dla mnie najbardziej interesującym człowiekiem na świecie. Prawdziwa muzyczna i artystyczna inspiracja dla mnie i niezliczonych innych. Pozostał wierny swoim korzeniom i rodzinie, nigdy nie opuszczając North Jersey dla Los Angeles. Nie wspominając już o niezobowiązujących, ale dających do myślenia historiach, których nigdy nie brakowało. Będzie go naprawdę brakowało wielu osobom" - napisał cytowany kuzyn kompozytora.

Reklama

"Kto przeżył dobre życie, ma dobrą śmierć" - dopisał w pożegnalnym poście. Nieznane są przyczyny śmierci 85-letniego muzyka.

Angelo Badalamenti nie żyje. To on stworzył słynny motyw do "Twin Peaks"

Angelo Badalamenti był najbardziej znany z współpracy z Davidem Lynchem, choć wcześniej tworzył muzykę także do innych odnoszących sukcesy produkcji, m.in. "Wojna Gordona" czy "Prawo i porządek". W 1986 roku był trenerem śpiewu Isabelli Rosellini, a w filmie chciano wykorzystać piosenkę grupy This Mortal Coil. Z powodu problemów prawnych zdecydowano jednak o zrealizowaniu autorskiego utworu w podobnym klimacie - tak narodziło się "Mysteries of Love" z muzyką Badalamentiego i tekstem Lyncha. Utwór ostatecznie zaśpiewała Julee Cruise.

Był to początek niezwykle owocnej współpracy duetu, trwającej przez trzy dekady. Lynch/Badalementi byli odpowiedzialni za piosenki pisane na kultowy album "Floating Into The Night" Cruise oraz ścieżkę dźwiękową do serialu "Miasteczko Twin Peaks".

Najsłynniejsze utwory użyte w serialu to "The Nightingale", "Into the Night", "The World Spins", "Rockin 'Back Inside My Heart" i przebój "Falling" (posłuchaj!), który został nagrodzony nagrodą Grammy.

Jakiś czas temu popularność w sieci zyskał film, na którym Badalamenti opowiadał historię tworzenia słynnego motywu przewodniego "Laura Palmer Theme".

Badalamenti stworzył także ścieżkę dźwiękową do nowej części, czyli serialu z 2017 roku - "Twin Peaks: The Return". Był to jeden z ostatnich projektów, w które był zaangażowany. Pochodzi z niej utwór "Heartbreaking", który od razu po premierze produkcji zyskał miano kultowego niemal tak samo, jak dzieła z początku lat 90.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Miasteczko Twin Peaks | zmarł | nie żyje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama