W ojczyźnie ma status supergwiazdy
16 stycznia w krakowskim klubie Rotunda odbędzie się koncert izraelskiego muzyka i wokalisty Aviva Geffena, promującego jego solowy album. Gościnnie wesprze go Steven Wilson, lider grupy Porcupine Tree, z którym wspólnie tworzą zespół Blackfield.
W swojej ojczyźnie, Izraelu, 35-letni Aviv Geffen ma status supergwiazdy rocka i niekwestionowanego idola młodzieży. Sprzedaje tam więcej albumów niż Madonna, U2 i Coldplay. Ten wrażliwy artysta-wizjoner, zaangażowany w działania na rzecz pokoju, ma także na całym świecie rzesze oddanych fanów, którzy kupili już ponad 2,5 miliona jego płyt.
Jego ojciec to znany izraelski poeta Yonatan Geffen, a wujek ze strony matki to zmarły w 1981r. minister obrony i bohater narodowy Mosze Dajan.
W połowie 2008 roku Aviv dostał się pod skrzydła menedżementu Radiohead i przyjechał do Londynu, aby rozpocząć pracę nad swoim kolejnym (pierwszym anglojęzycznym) solowym albumem, którym ma zamiar zawojować świat. Producentem płyty został sam Trevorn Horn (m.in. Grace Jones, Seal, Tina Turner, Paul McCartney, Simple Minds, Mike Oldfield, Marc Almond, czy Belle & Sebastian).
Horn i Geffen współtworzą nowe, nieco ostrzejsze w porównaniu do poprzednich nagrań brzmienie, a w przygotowaniach do osiągnięcia światowego sukcesu pomaga im pianista Davida Bowiego, Mike Garson.
Europejska trasa promująca nowy materiał rozpocznie się na początku 2009 roku. Gościem specjalnym będzie Steven Wilson. Na koncertach oprócz solowych piosenek Geffena usłyszeć będzie można również utwory Blackfield.
Aviv zadebiutował w 1993 roku utworem "Cloudy Now", który stał się jego wizytówką. Nagrania tego nie można było prezentować w izraelskim radiu ze względu na buntowniczą treść i słowo na "F", lecz mimo to kompozycja trafiła na szczyty list przebojów.
Geffen bardzo mocno i aktywnie zaangażował się też w popieranie procesu pokojowego w Palestynie. W listopadzie 1995 roku wystąpił przed uczestnikami demonstracji pokojowej w Tel Awiwie, podczas której zginął w zamachu Icchak Rabin. Wydarzenia tego dnia stanowiły w następnych latach inspirację dla kilku utworów, w tym - chyba najbardziej znanego - "Aschmah alejnu" ("Płacząc za tobą").
Wraz z rozpoczęciem kampanii promocyjnej nowego albumu, Aviv ogłosił konkurs F-Gen, w którym chce wspierać kolejne pokolenie utalentowanych twórców zaangażowanych w tworzenie wideoklipów i grafiki. Zwycięzcy otrzymają środki niezbędne do realizacji swoich wizji oraz znaczne nakłady finansowe pomagające w rozwijaniu ich talentów.
Geffen nie zaprzestaje także działań politycznych - utworem "Everybody's Child" nakłania rząd Izraela do przyspieszenia działań mających na celu uwolnienie Gilada Shalita, żołnierza porwanego w czerwcu 2006 roku i przetrzymywanego przez Hamas w Strefie Gazy. Geffen przekazuje także cały zysk z tego utworu na kampanię na rzecz uwolnienia Shalita.
Zobacz teledyski Blackfield na stronach INTERIA.PL.