Disco pod Gwiazdami

Reklama

Jeden z najpopularniejszych włoskich zespołów. Poznaj historię Ricchi E Poveri

Ich przeboje znają i śpiewają wszyscy, a covery piosenek można znaleźć w wielu językach świata. Co ciekawe na scenie występują ponad 50 lat i wydali w tym czasie 18 albumów studyjnych. O kim mowa? Oczywiście o zespole Ricchi E Poveri! Oto historia włoskiej grupy, której hity niezwykle chętnie śpiewa cały świat.

Ich przeboje znają i śpiewają wszyscy, a covery piosenek można znaleźć w wielu językach świata. Co ciekawe na scenie występują ponad 50 lat i wydali w tym czasie 18 albumów studyjnych. O kim mowa? Oczywiście o zespole Ricchi E Poveri! Oto historia włoskiej grupy, której hity niezwykle chętnie śpiewa cały świat.
Jeden z najpopularniejszych włoskich zespołów. Oto sylwetka Ricchi E Poveri / Karol Makurat/REPORTER /East News

Mimo swojej popularności w Polsce zespół Ricchi E Poveri pierwszy raz zagrał nad Wisłą dopiero w 2013 roku. Wtedy właśnie wystąpił na łódzkim koncercie gwiazd włoskiej piosenki. Od tego czasu regularnie odwiedzali nasz kraj, a ich występy przyciągały największą widownię.

Historia powstania zespołu Ricchi E Poveri

Grupa powstała w 1967 roku w Genui. Od samego początku działalności funkcjonowali jednak pod inną nazwą - Fama Medium. Artyści grali przede wszystkim w klubach i na plażach nad Morzem Liguryjskim. Zmiana nastąpiła w Mediolanie, gdzie spotkali autora tekstów i kompozytora Franco Califano. To właśnie on stworzył styl zespołu, ukierunkował ich karierę, a także... zmienił nazwę. Od 1968 roku grupa oficjalnie przyjęła nazwę Ricchi E Poveri, co w języku włoskim oznacza "Bogaci i biedni".

Reklama

Califano zmianę motywował słowami: "Choć finansowo jesteście biedni, to macie bogatą duszę i bogactwo pomysłów". Z nową nazwą i stylem artyści wzięli udział w festiwalu Cantagiro w 1968 roku. Zaprezentowali własną wersję piosenki "Everlasting Love" pod tytułem "L'ultimo amore", jednak nie zajęli miejsca w czołowej czwórce.

Lata 70. to początek występów "Ricchi E Poveri" na słynnym włoskim festiwalu w San Remo, jednak w tej dekadzie najwyższa lokata grupy to drugie miejsce w 1970 i 1971. W 1978 roku zespół został wybrany wewnętrznie do reprezentowania Włoch na 23. Konkursie Piosenki Eurowizji. Ich utwór "Questo amore" zajął dopiero 12. miejsce, co było jednym z najsłabszych wyników w historii włoskich występów na Eurowizji.

Jednak największy sukces konkursowy miał nadejść wraz z rozpoczęciem lat 80. To właśnie wtedy Ricchi E Poveri wydali swoje największe przeboje, a także zwyciężyli na festiwalu San Remo w 1985 roku. Piosenka "Se m'innamoro" przyniosła pierwszy, i jak dotąd jedyny, triumf w tym prestiżowym konkursie.

Ricchi E Poveri - skład zespołu

Założycielami zespołu Ricchi E Poveri byli Angela Brambati, Franco Gatti, Marina Occhiena oraz Angelo Sotgiu. W tym składzie grupa funkcjonowała od założenia w 1967 do 1981 roku. Właśnie wtedy, przed festiwalem w San Remo, podjęta została decyzja o wykluczeniu ze składu Mariny Occhieny. Powód był skrajnie pozamuzyczny - chodziło o jej romans z mężem... Angeli Brambati. Marina początkowo próbowała z pomocą prawników wrócić do zespołu, jednak ostatecznie ustąpiła i postawiła na swoją karierę solową.

Z tego względu od 1981 do 2016 roku Ricchi E Poveri funkcjonowali jako tercet w składzie Brambati, Gatti i Sotgiu. Ostatnie trzy lata tego okresu był niezwykle burzliwe dla Franco Gattiego. Właśnie w 2013 roku dowiedział się o śmierci swojego syna. Przez ten czas nadal występował z zespołem, jednak w 2016 roku podjął decyzję o opuszczeniu grupy, co sprawiło, że od 2016 do 2020 roku Ricchi E Poveri tworzył duet Brambati i Sotgiu.

Dla fanów zespołu niespodziewana wieść nadeszła właśnie w 2020 roku. Okazało się, że do składu wraca Franco Gatti, a także Marina Occhiena. Kulminację ponownych występów kwartetu była płyta "ReuniON" wydana w 2021 roku. W pełnym składzie nie występowali jednak długo, gdyż 18 października 2022 roku zmarł Gatti.

Największe przeboje zespołu Ricchi E Poveri

W swojej prawie 60-letniej historii zespół "Ricchi E Poveri" wydał niezliczoną ilość piosenek. Jednak największe hity kwartetu z Genui to przede wszystkim utwory "M'innamoro di te", "Piccolo amore", "Ciao Italy, ciao amore" czy "Voulez vous danser". W Polsce największą popularnością cieszą się z kolei "Acapulco", "Made in Italy", "Mamma Maria" i "Sarà perchè ti Amo". Szczególnie piosenka "Mamma Maria" jest zapewne znana wszystkim uczestnikom polskich wesel, gdyż to obowiązkowa pozycja właśnie na tych imprezach.

Ricchi E Poveri w Polsce - Disco pod Gwiazdami 2023

Pierwszy koncert Ricchi E Poveri w Polsce odbył się 10 lat temu, gdy wystąpili w łódzkiej Atlas Arena na koncercie gwiazd włoskiej piosenki. Od 2013 roku odwiedzili nasz kraj jeszcze kilkukrotnie, grając na imprezach sylwestrowych czy trasach wakacyjnych. Kolejna okazja do obejrzenia na żywo Ricchi E Poveri nastąpi już 23 czerwca 2023. Włoski zespół wystąpi na "Disco Pod Gwiazdami Białystok - 2023", który odbędzie się na terenie Politechniki Białostockiej. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć od godziny 20:00 w telewizji Polsat.

Zobacz także:

W "The Voice of Poland" powiedzieli mu, że jest za słaby. Wygrał Debiuty w Opolu

Najlepsze covery świata. Po tym zestawieniu niektóre przeboje już nigdy nie zabrzmią tak samo

Tymi aferami żyła cała Polska. Największe skandale na Festiwalu w Opolu!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ricchi e Poveri

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy