Kora i wyjątkowa trasa "Małe wolności". "Pole potężne i wciąż żywe"

Oprac.: Michał Boroń
Jesienią największe miasta w Polsce odwiedzi trasa koncertowa "Kora - Małe wolności". Idea występów oparta jest na "Manifeście" Kory z listopada 2012 r., a celem całości jest "przybliżenie nowym pokoleniom liberalnych wartości i artystycznego świata Kory". Kto stoi za tym projektem?

W listopadzie 2012 roku Kora napisała "Manifest" będący jej myślowym testamentem. Zawarte w nim wartości stanowią punkt wyjścia trasy koncertowej "Kora - Małe Wolności" (z symbolem nieskończoności w nazwie). Zmarła w lipcu 2018 r. wokalistka zawsze mówiła o tym, co ważne.
"Wspierajcie słabszych
walczcie o swoje małe
wolności mądrze
i odpowiedzialnie.
Trzeba być mądrym
I cierpliwym.
Razem Wytrwamy!" - takimi słowami kończył się "Manifest", w którym Kora zwracała uwagę na prawa różnych grup społecznych oraz kwestie etyczne.
Zobacz również:
"Kora - Małe wolności". Szczegóły wyjątkowej trasy koncertowej
Dyrektorką artystyczną projektu została Natalia Przybysz od lat zafascynowana twórczością artystki. Za aranżacje odpowiada Mateusz Waśkiewicz, były gitarzysta Kory i współtwórca jej solowej płyty "Ping Pong" (2011). Na koncertach dołączą wyjątkowi goście, których nazwiska zostaną ujawnione niebawem. Kuratorem wydarzenia jest Kamil Sipowicz, partner i mąż artystki od lat zaangażowany w upamiętnianie jej twórczości.
"Kora może być przykładem dla kobiet w każdym wieku. Dla dziewczyn zaczynających dopiero swoje życie, dla kobiet walczących o przetrwanie w świecie nadal zdominowanym przez mężczyzn oraz dla tych pięknie starzejących się, dojrzałych, nadal kochanych i interesujących. Jej życie było przedzieraniem się przez groźny, nieprzyjazny świat. Nie poddała się nigdy. Ta walka ją zbudowała. Wybuchowa mieszanka kruchości i siły. Wrażliwości i energii. Dbała o swoje ciało, wygląd, ale też o rozwój duchowy. Na scenie była szamanką i charyzmatyczką. Jej koncerty porywały całe pokolenia widzów" - podkreśla Kamil Sipowicz.
Podczas trasy na scenie zobaczymy kilkunastu wokalistów wielu pokoleń, zainspirowanych muzyką Kory oraz wartościami, którymi kierowała się w życiu. Pojawią się m.in. specjalne aranżacje utworów Kory i Maanamu, niepublikowane dotąd materiały archiwalne, nieznane nagrania oraz nowe technologie.
"Kora pojawiła się w moim życiu pewnego dnia, kiedy ćwiczyłam jogę. Uspakajałam głowę i oddech i wtedy jak mantra pojawił się refren 'Krakowskiego Spleenu'. Stało się to dla mnie jasne, że te słowa to, oprócz powszechnie znanej interpretacji, tekst uniwersalny, a w moim odczuciu opis wędrówki z krainy ignorancji i tamasu do satvicznej prawdy i Światła. Nagrałam ten utwór na swoim albumie, a potem Kamil Sipowicz zaproponował mi, bym spróbowała niezaśpiewanych wcześniej przez Korę tekstów zgromadzonych w formie książki 'Miłość zaczyna się od Miłości'. Tak zanurzyłam się w polu siłowym Kory. Jest to pole potężne i wciąż żywe - dodaje Natalia Przybysz.
Trasa "Kora - Małe wolności". Gdzie i kiedy odbędą się koncerty?
26.09 - Gdańsk, Ergo Arena
9.10 - Wrocław, Hala Stulecia
4.11 - Poznań, MTP
16.11 - Katowice, Spodek
7.12 - Łódź, Atlas Arena
8.12 - Warszawa, COS Torwar
17.12 - Kraków, Tauron Arena.