Reklama

50 najlepszych utworów 2014 roku

Po 10 latach od śmierci Johnny'ego Casha jego syn znalazł w przepastnych archiwach prawdziwą perłę - utwór "She Used To Love Me a Lot" z lat 80. Kompozycja ta została wydana jako singel dopiero teraz, w 2014 roku. Zobaczcie, jakie jeszcze piosenki wybraliśmy do naszego podsumowania.

Co braliśmy pod uwagę przy tworzeniu naszego rankingu? Kierowaliśmy się przede wszystkim takimi kryteriami jak popularność, oryginalność, znaczenie i sugestywność, czyli siła emocjonalnego oddziaływania. Nie zawsze wszystkie te elementy występowały razem, ale przynajmniej jeden z nich powinien być silnie zarysowany. Wiadomo że takie rzeczy jak "sugestywność" są trudne do uchwycenia i zdefiniowania, dlatego śmiało możecie z naszym rankingiem polemizować, do czego wręcz zachęcamy.

Reklama

W zestawieniu uwzględniliśmy przede wszystkim utwory popowe i alternatywne, okazjonalnie rockowe. Uznaliśmy, że gatunki takie jak hip hop czy metal zasługują na osobny ranking. Nie dzieliliśmy natomiast piosenek na polskie i zagraniczne. W rankingu znajdziecie zarówno rodzimych artystów, jak i brytyjskich, amerykańskich, a także m.in. francuskich, skandynawskich czy nowozelandzkich.

Do zestawienia nie wpuszczaliśmy wykonawców częściej niż raz, nawet jeśli nagrali znakomitych numerów kilka. Wybieraliśmy ten najlepszy i najbardziej reprezentatywny dla albumu.

Tyle tytułem wstępu, a teraz przejdźmy do tego, co tygryski lubią najbardziej. Oto nasz ranking 50 najlepszych utworów roku!

50. Mister D. "Chleb"

Najpierw zdziwienie. Dorota Masłowska piosenkarką? Później zdziwienie jeszcze większe, bo w klipie do "Chleba" pojawia się Anja Rubik, a wideo notuje ponad trzy miliony wyświetleń. No i wogle.

Sprawdź tekst utworu "Chleb" w serwisie Teksciory.pl!

49. Ed Sheeran "Nina"

Rudowłosy Brytyjczyk jest tak samo dobry w akustycznym folku, jak i w dynamicznym r'n'b. Dowodem na to drugie kompozycja "Nina", gdzie cichym bohaterem jest producent Jake Gosling.


48. Czesław Śpiewa "Nienawidzę cię Polsko"

Piosenka Czesława Mozila, ze słowami Michała Zabłockiego, jak żadna inna podzieliła opinię publiczną i sprowokowała do dyskusji na temat patriotyzmu i emigracji. Opiniotwórczość 10/10. Szkoda tylko, że tak wielu odbiorców oceniło utwór po samym tytule.

Sprawdź tekst "Nienawidzę cię Polsko" w serwisie Teksciory.pl!

47. Coldplay "Another's Arms"

Coldplay z roku na rok staje się zespołem coraz mocniej hejtowanym. Album "Ghost Stories" nie okazał się dziełem na miarę "Parachutes" czy "A Rush Of Blood To The Head". To wszystko prawda. Ale nie zmienia to faktu, że Chris Martin wciąż ma imponującą smykałkę do pisania pięknych, otulających ballad.

Sprawdź tekst "Another's Arms" w serwisie Teksciory.pl!

46. Curly Heads "Reconcile"

Dawid Podsiadło po sukcesie solowym wydał płytę ze swoim macierzystym zespołem z Dąbrowy Górniczej i znów wstrzelił się w gusta krytyków i publiczności. A właściwie "wstrzelili się", bo chłopaków jest przecież pięciu. Choć inspiracje są tu nad wyraz czytelne, to jednak potrafią je młodzi muzycy przemnożyć przez swój talent i swoje pomysły.

Sprawdź tekst "Reconcile" w serwisie Teksciory.pl!

45. Noel Gallagher's High Flying Birds "In The Heat Of The Moment"

Nie jesteśmy może przekonani do tego "na na na", ale cała reszta dobitnie świadczy o tym, że były lider Oasis wciąż potrafi wydobyć z siebie ten błysk geniuszu.

Sprawdź tekst "In The Heat Of The Moment" w serwisie Teksciory.pl!

44. Maroon 5 "Animals"

Czym się różni dobry radiowy pop od złego radiowego popu? Zapytajmy Adama Levine'a i Maroon 5.

Sprawdź tekst "Animals" w serwisie Teksciory.pl!

43. Michael Jackson "A Place With No Name"

Michael Jackson nawet na odrzutach, które próbowali popsuć topowi producenci z Timbalandem na czele, potrafi brzmieć jak Król Popu.

Sprawdź tekst "A Place With No Name" w serwisie Teksciory.pl!

42. Warpaint "Love Is To Die"

Nie wiemy, czy politycznie poprawne jest mówienie o żeńskim rocku jako osobnej kategorii, ale słuchając Warpaint czy sióstr z Haim, trudno nie mieć na temat żeńskiego rocka bardzo ciepłych przemyśleń. "Love Is To Die" to numer intrygujący i intensywny, z nutą psychodelii.

Sprawdź tekst "Love Is To Die" w serwisie Teksciory.pl!

41. Sam Smith "Stay With Me"

Błagalne wyznanie miłości, wyśpiewane więcej niż zręcznie przez Sama Smitha, zostało przyrządzone w taki sposób, że nie razie patosem.

Sprawdź tekst "Stay With Me" w serwisie Teksciory.pl!

Miejsca 40-31 - sprawdź na następnej stronie!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: ranking | piosenki | podsumowanie roku

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje