Reklama

Reklama

50 najlepszych utworów 2014 roku

Po 10 latach od śmierci Johnny'ego Casha jego syn znalazł w przepastnych archiwach prawdziwą perłę - utwór "She Used To Love Me a Lot" z lat 80. Kompozycja ta została wydana jako singel dopiero teraz, w 2014 roku. Zobaczcie, jakie jeszcze piosenki wybraliśmy do naszego podsumowania.

Co braliśmy pod uwagę przy tworzeniu naszego rankingu? Kierowaliśmy się przede wszystkim takimi kryteriami jak popularność, oryginalność, znaczenie i sugestywność, czyli siła emocjonalnego oddziaływania. Nie zawsze wszystkie te elementy występowały razem, ale przynajmniej jeden z nich powinien być silnie zarysowany. Wiadomo że takie rzeczy jak "sugestywność" są trudne do uchwycenia i zdefiniowania, dlatego śmiało możecie z naszym rankingiem polemizować, do czego wręcz zachęcamy.

W zestawieniu uwzględniliśmy przede wszystkim utwory popowe i alternatywne, okazjonalnie rockowe. Uznaliśmy, że gatunki takie jak hip hop czy metal zasługują na osobny ranking. Nie dzieliliśmy natomiast piosenek na polskie i zagraniczne. W rankingu znajdziecie zarówno rodzimych artystów, jak i brytyjskich, amerykańskich, a także m.in. francuskich, skandynawskich czy nowozelandzkich.

Reklama

Do zestawienia nie wpuszczaliśmy wykonawców częściej niż raz, nawet jeśli nagrali znakomitych numerów kilka. Wybieraliśmy ten najlepszy i najbardziej reprezentatywny dla albumu.

Tyle tytułem wstępu, a teraz przejdźmy do tego, co tygryski lubią najbardziej. Oto nasz ranking 50 najlepszych utworów roku!

50. Mister D. "Chleb"

Najpierw zdziwienie. Dorota Masłowska piosenkarką? Później zdziwienie jeszcze większe, bo w klipie do "Chleba" pojawia się Anja Rubik, a wideo notuje ponad trzy miliony wyświetleń. No i wogle.

Sprawdź tekst utworu "Chleb" w serwisie Teksciory.pl!

49. Ed Sheeran "Nina"

Rudowłosy Brytyjczyk jest tak samo dobry w akustycznym folku, jak i w dynamicznym r'n'b. Dowodem na to drugie kompozycja "Nina", gdzie cichym bohaterem jest producent Jake Gosling.


48. Czesław Śpiewa "Nienawidzę cię Polsko"

Piosenka Czesława Mozila, ze słowami Michała Zabłockiego, jak żadna inna podzieliła opinię publiczną i sprowokowała do dyskusji na temat patriotyzmu i emigracji. Opiniotwórczość 10/10. Szkoda tylko, że tak wielu odbiorców oceniło utwór po samym tytule.

Sprawdź tekst "Nienawidzę cię Polsko" w serwisie Teksciory.pl!

47. Coldplay "Another's Arms"

Coldplay z roku na rok staje się zespołem coraz mocniej hejtowanym. Album "Ghost Stories" nie okazał się dziełem na miarę "Parachutes" czy "A Rush Of Blood To The Head". To wszystko prawda. Ale nie zmienia to faktu, że Chris Martin wciąż ma imponującą smykałkę do pisania pięknych, otulających ballad.

Sprawdź tekst "Another's Arms" w serwisie Teksciory.pl!

46. Curly Heads "Reconcile"

Dawid Podsiadło po sukcesie solowym wydał płytę ze swoim macierzystym zespołem z Dąbrowy Górniczej i znów wstrzelił się w gusta krytyków i publiczności. A właściwie "wstrzelili się", bo chłopaków jest przecież pięciu. Choć inspiracje są tu nad wyraz czytelne, to jednak potrafią je młodzi muzycy przemnożyć przez swój talent i swoje pomysły.

Sprawdź tekst "Reconcile" w serwisie Teksciory.pl!

45. Noel Gallagher's High Flying Birds "In The Heat Of The Moment"

Nie jesteśmy może przekonani do tego "na na na", ale cała reszta dobitnie świadczy o tym, że były lider Oasis wciąż potrafi wydobyć z siebie ten błysk geniuszu.

Sprawdź tekst "In The Heat Of The Moment" w serwisie Teksciory.pl!

44. Maroon 5 "Animals"

Czym się różni dobry radiowy pop od złego radiowego popu? Zapytajmy Adama Levine'a i Maroon 5.

Sprawdź tekst "Animals" w serwisie Teksciory.pl!

43. Michael Jackson "A Place With No Name"

Michael Jackson nawet na odrzutach, które próbowali popsuć topowi producenci z Timbalandem na czele, potrafi brzmieć jak Król Popu.

Sprawdź tekst "A Place With No Name" w serwisie Teksciory.pl!

42. Warpaint "Love Is To Die"

Nie wiemy, czy politycznie poprawne jest mówienie o żeńskim rocku jako osobnej kategorii, ale słuchając Warpaint czy sióstr z Haim, trudno nie mieć na temat żeńskiego rocka bardzo ciepłych przemyśleń. "Love Is To Die" to numer intrygujący i intensywny, z nutą psychodelii.

Sprawdź tekst "Love Is To Die" w serwisie Teksciory.pl!

41. Sam Smith "Stay With Me"

Błagalne wyznanie miłości, wyśpiewane więcej niż zręcznie przez Sama Smitha, zostało przyrządzone w taki sposób, że nie razie patosem.

Sprawdź tekst "Stay With Me" w serwisie Teksciory.pl!

Miejsca 40-31 - sprawdź na następnej stronie!

Największy hit początku roku, piosenka o piersiach, solowy debiut Artura Rojka, łabędzi śpiew legendarnej grupy Pink Floyd... zobaczcie, co wybraliśmy dla was w tej części rankingu.

Najlepsze utwory 2014 roku - prezentujemy miejsca od 40. do 31.!

40. Męskie Granie Orkiestra "Elektryczny"

Na piosenkę promującą cykl koncertów pod szyldem Męskie Granie zawsze można liczyć. Poza tym jeżeli w jednym utworze spotykają się Dawid Podsiadło, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska (tekst), Smolik, Emade, Michał Sobolewski i Olaf Deriglasoff, to nie może się to źle skończyć.

Sprawdź tekst utworu "Elektryczny" w serwisie Teksciory.pl!

39. Clean Bandit "Rather Be"

Kwartet Clean Bandit wymyślił, a wokalistka Jess Glyne gościnnie zaśpiewała. Utwór będący definicją bezpretensjonalności (tak, nawet z tymi skrzypcami). A przede wszystkim megaprzebój początku roku.

Sprawdź tekst "Rather Be" w serwisie Teksciory.pl!

38. MO "Fire Rides"

A wiedzieliście, że MO pochodzi duńskiego Odense, miasta, w którym urodził się Hans Christian Andersen? No to już wiecie. Piosenka? Udana jak cała debiutancka płyta "No Mythologies To Follow".


37. Natalia Przybysz "Miód"

Najlepsza piosenka o piersiach od czasów "Baśki" Wilków. A tak na serio, to widać, że romans z twórczością Janis Joplin znakomicie wpłynął Natalię Przybysz, która fantastycznie odnajduje się w rockowym anturażu.

Sprawdź tekst piosenki "Miód" w serwisie Teksciory.pl!

36. Sharon Van Etten "Taking Chances"

Dream popowa piosenka a la Beach House to tylko jeden z wielu udanych numerów na albumie "Are We There", który Amerykanka wydała w maju i który śmiało rozpycha się w tegorocznych rankingach na najlepszą płytę.

Sprawdź tekst "Taking Chances" w serwisie Teksciory.pl!

35. David Guetta "Dangerous"

Jakże różni się tegoroczny singel francuskiego DJ-a od wcześniejszych jego hitów, takich jak choćby "Sexy Bitch". David Guetta postawił na budowanie dramaturgii i "downtempo". Podoba nam się ta nieco ambitniejsza wersja Francuza bardzo.

Sprawdź tekst "Dangerous" w serwisie Teksciory.pl!

34. Damon Albarn "Lonely Press Play"

"If you're lonely, press play", a jeśli nie czujesz się samotny, to też wciśnij "play", bo wokalista Blur podarował nam kompozycję bardzo zręczną, jesienną, wieczorową i z pewnością wartą wysłuchania w skupieniu.

Sprawdź tekst "Lonely Press Play" w serwisie Teksciory.pl!

33. Artur Rojek "Beksa"

Przy całym szacunku dla muzyków Myslovitz, a zwłaszcza dla ich wkładu w sukcesy grupy, to jednak solowy album Artura Rojka zostawił aktualne Myslovitz daleko w tyle.

Sprawdź tekst utworu "Beksa" w serwisie Teksciory.pl!

32. Pink Floyd "Louder Than Words"

No jakże moglibyśmy nie zamieścić pożegnalnej piosenki Pink Floyd, łabędziego śpiewu tej legendarnej grupy? Po raz ostatni uraczeni zostaliśmy szlachetnymi dźwiękami klawiszy Ricka Wrighta w połączeniu z dostojną i tęskną grą na gitarze Davida Gilmoura.

Sprawdź tekst "Louder Than Words" w serwisie Teksciory.pl!

31. The War On Drugs "An Ocean In Between The Waves"

Powiało Markiem Knopflerem i Dire Straits. Urzekająca jest jednak nienachalność tej piosenki, swoboda i lekkość, z jaką muzycy przemierzają przez ponad siedem minut tej niezwykle udanej kompozycji.


Miejsca 30-21 - sprawdź na następnej stronie!

Wracający po ośmiu latach Damien Rice, zaskakująco dobra gwiazdka "Plotkary" i pocztówka z pewnego kraju nad Wisłą... oto kolejna odsłona naszego zestawienia.

Najlepsze utwory 2014 roku - prezentujemy miejsca od 30. do 21.!

30. Christina Perri "Human"

Piosenka ze wszech miar klasyczna, standardowa, powie ktoś, że mamy tysiące takich popowych ballad i nie będzie daleki od prawdy. A jednak Christina Perri ma w sobie coś tak przekonującego i urzekającego, że do naszego zestawienia, spośród tych wszystkich księżniczek z radia, wybieramy właśnie ją.

Sprawdź tekst "Human" w serwisie Teksciory.pl!

29. Damien Rice "The Greatest Bastard"

Powrót Damiena Rice'a po ośmiu latach tylko unaocznił, jak bardzo Damiena Rice'a brakowało. Trudno znaleźć drugiego takiego, który śpiewałby o związkach tak pięknie, autentycznie i z takimi emocjami. O jego talentach kompozytorskich nie trzeba nawet wspominać.


28. Fisz Emade Tworzywo "Ślady"

Wgryza się ten niespieszny utwór Fisza i Emade, nie chce puścić i stanowi kolejny potwierdzenie, że "młodzi" Waglewscy jak ognia unikają stania w miejscu - z pożytkiem dla rodzimej sceny.


27. Leighton Meester "Heartstrings"

Jedno z największych zaskoczeń. Gwiazdka serialu "Plotkara" już wcześniej próbowała zostać piosenkarką i były to próby, nie owijając w bawełnę, załamujące. Aż tu nagle, po kilku latach, wydała debiutancki, autorski album z prześlicznymi kompozycjami!

Sprawdź tekst "Heartstrings" w serwisie Teksciory.pl!

26. Lykke Li "Gunshot"

Kolejna reprezentantka skandynawskiej sceny, Szwedka Lykke Li nie osiadła na laurach i po przeboju "I Follow Rivers" zdążyła nagrać całą garść świetnych, wysmakowanych kompozycji, w nieco innym klimacie.

Sprawdź tekst "Gunshot" w serwisie Teksciory.pl!

25. Łona i Weber "Wyślij sobie pocztówkę"

Miało nie być hip hopu? Kłamaliśmy. Numer Łony i Webera oparty jest na błyskotliwym koncepcie i pozwala nam się przejrzeć w nie takim znowu krzywym zwierciadle. Tekst na poziomie mistrzowskim.

Sprawdź tekst "Wyślij sobie pocztówkę" w serwisie Teksciory.pl!

24. Agnes Obel "Fuel To Fire"

Mają w sobie coś te skandynawskie wokalistki i nie jest to tylko chłód, dystans i minimalizm. Agnes Obel jest Dunką i nagrywa takie oto piękne, nostalgiczne utwory:

Sprawdź tekst "Fuel To Fire" w serwisie Teksciory.pl!

23. Beck "Waking Light"

Jak przeżyć poniedziałkowy poranek? Najlepiej z kawą i piosenką Becka w słuchawkach. Album "Morning Phase" Amerykanina właśnie został uznany płytą roku 2014 przez magazyn "Mojo".

Sprawdź tekst "Waking Light" w serwisie Teksciory.pl!

22. Wild Beasts "Mecca"

Nieoczywista barwa głosu w połączeniu z kunsztowną, prześliczną melodią dają efekt w postaci kolejnej interesującej pozycji w naszym rankingu.

Sprawdź tekst utworu "Mecca" w serwisie Teksciory.pl!

21. Skubas "Nie mam dla ciebie miłości"

"Z takimi refrenami się nie dyskutuje" - oceniła Mela Koteluk i trudno nie przyznać jej racji.

Sprawdź tekst "Nie mam dla ciebie miłości" w serwisie Teksciory.pl!

Miejsca 20-11 - sprawdź na następnej stronie!

Zespół, który zachwycił samego Jimmy'ego Page'a, wciąż hipnotyzująca Lana del Rey czy Maciej Maleńczuk pytający Rosjan "czemuście pijani w samolot strzelali?". Druga dziesiątka naszego rankingu jest już naprawdę mocna.

Najlepsze utwory 2014 roku - prezentujemy miejsca od 20. do 11.!

20. The Black Keys - "Weight Of Love"

Odejście The Black Keys od szorstkiego, garażowego bluesa na rzecz indie rocka zostało przyjęte z mieszanymi odczuciami, ale blisko 7-minutowy utwór "Weight Of Love" zdaje się sugerować, że Dan Auerbach i Patrick Carney wiedzieli, co robią.


19. Natalia Nykiel - "Pół dziewczyna"

W 2014 roku miał miejsce niezwykle udany debiut finalistki "The Voice Of Poland", którą pozwoliliśmy sobie ochrzcić w recenzji mianem "Wicebrodki". Od singlowego "Wilka" jeszcze bardziej podoba nam się "Pół dziewczyna".


18. Iggy Azalea "Fancy"

Przebój co się zowie. 370 milionów wyświetleń na YouTube. Singel, który z miejsca uczynił Iggy Azaleę najbardziej rozchwytywaną raperką w show-biznesie (sorry, Nicki). Dziś duet z Iggy to gwarancja przeboju. W "Fancy" natomiast gościnnie występuje Charli XCX, która świetnie wpasowała się z refrenem w stylu Gwen Stefani.

Sprawdź tekst "Fancy" w serwisie Teksciory.pl!

17. Alt-J "Every Other Freckle"

Laureaci Mercury Prize, choć zaczynają już powtarzać niektóre swoje patenty, pozostają jedną z najbardziej oryginalnych i intrygujących alternatywnych formacji.

Sprawdź tekst "Every Other Freckle" w serwisie Teksciory.pl!

16. Sohn "Artifice"

Cudownie przenikają się i współgrają wszystkie składniki aranżacji, skądinąd nieprzesadnie rozbudowanej (i bardzo dobrze). "Żałuję, że nie powstaje więcej takich piosenek" - napisał ktoś w komentarzu na YouTube. Trafił w sedno?

Sprawdź tekst "Artifice" w serwisie Teksciory.pl!

15. Lana del Rey "Ultraviolence"

Lana del Rey nie miała już handicapu w postaci efektu nowości i aury tajemniczości, dlatego jej siła zmalała w porównaniu z tym, co działo się wokół niej w 2012 roku. Ale to nie zmienia faktu, że "Ultraviolence" wspaniale reprezentuje tę magnetyczną melancholię, dzięki której Lana zdobyła miliony słuchaczy.

Sprawdź tekst "Ultraviolence" w serwisie Teksciory.pl!

14. Jack White "Would You Fight For My Love?"

Na albumie "Lazaretto" nie brakuje znakomitych numerów: tytułowy, "Three Women" (cover), "High Ball Stepper", "Temporary Ground"... Ale "Would You Fight For My Love?" uwodzi i zaskakuje najbardziej.


13. Yugopolis & Maciej Maleńczuk - "Sługi za szlugi"

Fantastyczna, bałkańska melodia, do czego zdążył nas już projekt Yugopolis przyzwyczaić, i zaangażowany tekst Macieja Maleńczuka, jeden z najlepszych w jego karierze. Chcielibyśmy coś zacytować, ale tu każde zdanie jest smutną i przejmującą, ale jednak perłą.

Sprawdź tekst utworu "Sługi za szlugi" w serwisie Teksciory.pl!

12. FKA Twigs "Two Weeks"

Och, jak lubimy takie debiuty. 26-letnia Tahliah Barnett urzeka oryginalnością i bezkompromisowością w forsowaniu własnej wizji soulu spowitego mroczną i duszną elektroniką. Jej album "LP1" to jedna z najlepiej ocenianych płyt 2014 roku.

Sprawdź tekst "Two Weeks" w serwisie Teksciory.pl!

11. Royal Blood "Figure It Out"

Angielski duet z miejsca stał się jednym z najbardziej cenionych i popularnych rockowych zespołów nie tylko na Wyspach. Arctic Monkeys ich uwielbiają, Dave Grohl ich uwielbia, Jimmy Page nazwał ich nadzieją rocka, a debiutancka płyta - dobrze się domyślacie - zameldowała się na 1. miejscu brytyjskiej listy bestsellerów. Ale trzeba przyznać - łoją zawodowo.

Sprawdź tekst "Figure It Out" w serwisie Teksciory.pl!

Sprawdź czołową dziesiątkę na następnej stronie!

Kto okazał się najwyżej notowanym polskim artystą w naszym rankingu? Jeśli uwzględnimy mieszkającego tu od 30 lat pewnego Walijczyka... Co niektórzy już się pewnie domyślają, o kogo chodzi.

Najlepsze utwory 2014 roku - prezentujemy czołową dziesiątkę!

10. Mary Komasa "City Of My Dreams"

Lekko zamglony, przejmująco melancholijny utwór Polki mieszkającej w Berlinie to zapowiedź bardzo interesującej kariery. Trzymamy kciuki z całego serca.

Sprawdź tekst "City Of My Dreams" w serwisie Teksciory.pl!

9. Banks "Beggin For Thread"

Banks, kolejna debiutantka w naszym zestawieniu nie miała takiej prasy jak FKA Twigs, może dlatego, że jej płyta "Goddess" bliżej stoi mainstreamu i nie jest aż tak oryginalna czy przełomowa. Jednak singel "Beggin For Thread" jest po prostu bezbłędny, kompletny, bardzo dynamiczny, wpadający w ucho i zręcznie wykorzystujący frapujące brzmienie głosu Amerykanki w dolnych rejestrach.

Sprawdź tekst "Beggin For Thread" w serwisie Teksciory.pl!

8. Future Islands "Seasons (Waiting On You)"

Utwór ten okazał się przełomem w karierze zespołu z Baltimore. Magazyn "NME" ogłosił "Seasons (Waiting On You)" piosenką roku. Na marginesie dodajmy, że poniższe wykonanie tego utworu w programie Davida Lettermana zanotowało więcej wyświetleń niż teledysk. Dlaczego? Przekonajcie się sami:

Sprawdź tekst "Seasons (Waiting On You)" w serwisie Teksciory.pl!

7. Lorde "Yellow Flicker Beat"

W naszym ubiegłorocznym zestawieniu utworów roku na świecie nie mogło zabraknąć miejsca dla hitu "Royals" młodej Nowozelandki. Ale "Yellow Flicker Beat", promujący najnowszą część kinowej adaptacji "Igrzysk śmierci", to naszym zdaniem utwór jeszcze bardziej błyskotliwy. Co tylko potwierdza, jak wielkim talentem jest Lorde.

Sprawdź tekst "Yellow Filcker Beat" w serwisie Teksciory.pl!

6. John Porter "Honey Trap"

Jak zauważył nasz recenzent, John Porter to Walijczyk grający w Polsce amerykańską muzykę. I robi to tak, jakby z Bobem Dylanem, Neilem Youngiem czy Tomem Waitsem niejedną szklaneczkę burbonu wychylił.

Sprawdź tekst "Honey Trap" w serwisie Teksciory.pl!

5. Garbage & Brody Dalle "Girls Talk"

Shirley Manson zamknęła się w studiu z Brody Dalle, by nagrać specjalny singel na Dzień Sklepu Płytowego. O tym że między obiema rockowymi wokalistkami zaiskrzyło, przekonuje choćby całus, jaki Shirley wlepiła Brody (przewińcie do 01:55). Tę chemię słychać na nagraniu. Znakomity rockowy numer z pazurem. Duet roku.


4. Mariannne Faithfull "Falling Back"

Porównania alkoholowe wydają się w przypadku Marianne Faithfull kompletnie nie na miejscu, ale słuchając jej najnowszych dokonań, trudno nie uciec w kliszę - że jest jak wino: im starsza, tym lepsza. Ten zniszczony głos, te gorzkie przemyślenia, ta artystyczna dojrzałość... Wspaniałe.

Sprawdź tekst "Falling Back" w serwisie Teksciory.pl!

3. Johnny Cash "She Used To Love Me a Lot"

No dobra, jak to możliwe, że TAKI utwór przeleżał tyle lat w szufladzie? Chwała producentom, że nie przesadzili z unowocześnianiem warstwy brzmieniowej i zachowali oryginalny duch twórczości legendarnego Faceta w Czerni.

Sprawdź tekst "She Used To Love Me a Lot" w serwisie Teksciory.pl!

2. Sia "Chandalier"

Sia i tak zbyt długo była bohaterką drugiego planu. Singel "Chandalier" katapultował Australijkę na sam szczyt mainstreamu. Trudno sobie wyobrazić bardziej zasłużony awans. Do potężnego sukcesu "Chandalier" bez wątpienia przyczynił się pomysłowy teledysk, w którym znakomicie zagrała i zatańczyła 11-letnia Maddie. Ale niech świetny klip nie odwraca naszej uwagi od faktu, że Sia nagrała utwór, który zawładnął nie tylko listami przebojów, ale i świadomością producentów i kompozytorów, którzy mają teraz do czego równać.

Sprawdź tekst "Chandalier" w serwisie Teksciory.pl!

1. Paolo Nutini "Iron Sky"

Oddajmy głos Adele: "Ja p...ę! To jedna z najwspanialszych rzeczy, jakie widziałam w życiu. Czapki z głów". Tak właśnie Brytyjka skomentowała poniższe nagranie ze studia Abbey Road. Arcydzieło wśród piosenek nie byłoby nim, gdyby nie bezbłędne, intensywne, kipiące emocjami wykonanie Nutiniego, autora "Iron Sky". A mógłby ktoś pomyśleć, że takie piosenki już się nie zdarzają...


Ranking opracował Michał Michalak

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ranking | piosenki | podsumowanie roku

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy