Mural z wizerunkiem Romana Kostrzewskiego w Bytomiu. "Okręt mój płynie dalej"

W Bytomiu ukończono mural z wizerunkiem Romana Kostrzewskiego. To z tym miastem mocno związany był zmarły w 2022 r. wokalista zaliczany do legend polskiego metalu.

Mural z podobizną Romana Kostrzewskiego powstał w Bytomiu
Mural z podobizną Romana Kostrzewskiego powstał w BytomiuLUCYNA NENOW / POLSKA PRESSEast News

Przypomnijmy, że wokalista grupy Kat & Roman Kostrzewski zmarł 10 lutego 2022 r. w wieku niespełna 62 lat (przyczyną śmierci była choroba nowotworowa).

Roman Kostrzewski urodził się w Piekarach Śląskich, ale był mocno związany z Bytomiem. To w tym mieście na festiwalu Silesian Rock w 1981 r. poznał muzyków grupy Kat (posłuchaj!), której wkrótce stał się wokalistą. Zmarł w hospicjum w Bytomiu i tu został pochowany na Cmentarzu Komunalnym.

Wyjątkowy hołd dla Romana Kostrzewskiego. "Kolejna forma upamiętnienia"

W tym mieście w pierwszą rocznicę śmierci odsłonięto tablicę informacyjną na Skwerze im. Romana Kostrzewskiego obok OSIR (kryta pływalnia miejska). Nadanie imienia wokalisty odbyło się w październiku 2022 r. decyzją Rady Miejskiej w Bytomiu. Inicjatywa wyszła od Komitetu Społecznego Pamięci Romana Kostrzewskiego, którą wsparli m.in. córka wokalisty - Natalia Kostrzewska oraz prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Kolejnym wyrazem hołdu od fanów stał się ukończony właśnie mural na budynku przy ul. Kołłątaja 1 w Bytomiu-Karbiu. Jednym z inicjatorów akcji jest Tomasz Grula, który razem z innymi osobami zbierał na to fundusze m.in. podczas koncertu z okazji drugiej rocznicy śmierci Kostrzewskiego. To właśnie oni wybrali też lokalizację muralu - ta ściana jest widoczna z drogi krajowej, którą codziennie przejeżdżają tysiące samochodów.

Na ścianie budynku odwzorowano zdjęcie z okładki wydanej w 2021 r. biografii poświęconej Kostrzewskiemu. Twórcą muralu jest znany w Bytomiu Wojciech Walczyk, który namalował portret Grażyny Wołowiec, znanej jako "Bytomska Smerfetka" według projektu Agnieszki Mϋller.

"Uważam, że mural Romana Kostrzewskiego jest jedną z moich lepszych prac. Pracując nad nim, miałem do dyspozycji świetne zdjęcie, które pozwoliło mi rozwinąć skrzydła. Nie zawsze materiał, jaki mamy do dyspozycji jest dobry, wtedy wiele trzeba się domyślać. Ta fotografia dała się świetnie zinterpretować" - komentuje Wojciech Walczyk.

Na muralu pojawił się też cytat "Okręt mój płynie dalej..." z ballady "Łza dla cieniów minionych" grupy Kat.

Roman Kostrzewski - legenda polskiego metalu

Roman Kostrzewski to jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiego metalu. Wokalista na początku lat 80. stanął na czele legendarnej już grupy Kat, która obok zespołów Turbo i TSA jest wymieniana jako "Wielka Trójca Polskiego Metalu". Wraz z Katem koncertował u boku Metalliki i Iron Maiden.

Historia zespołu Kat, który współtworzył, sięga 1981 roku. Zaledwie 3 lata później, w 1984 roku podczas festiwalu w Jarocinie, grupa otrzymała od publiczności najwyższe wyróżnienie. Koncertowanie z Hanoi Rocks dodało Katowi popularności, a rok później ukazał się ich pierwszy album - "666", a także anglojęzyczna wersja "Metal and Hell".

Kostrzewski zyskał poważanie na polskiej scenie i prędko stał się jednym z najbardziej rozpoznawanych wokalistów polskiego metalu. W swoich tekstach zespół poruszał kontrowersyjną tematykę - bunt przeciw Bogu, magię i okultyzm. Charakterystycznym elementem ich twórczości był oczywiście głos wokalisty.

Wiosną 1999 r. z zespołu odszedł Piotr Luczyk, a krótko później zespół zawiesił działalność. W zespole wybuchł konflikt, dlatego w 2005 roku muzycy powołali do życia grupę Kat & Roman Kostrzewski. Perkusista Ireneusz Loth wraz z Romanem Kostrzewskim połączyli siły z Piotrem Radeckim (gitara), Krzysztofem "Pistolet" Pistelokiem (gitara) i Michałem Laksą (bas). W ostatnim składzie u boku wokalisty występowali Jacek Hiro (gitara), Krzysztof Pistelok (gitara), Michał Laksa (bas) i Jacek Nowak (perkusja).

W marcu 2019 r. zespół wydał ostatni dotąd album studyjny "Popiór". Dorobek formacji obejmuje jeszcze płyty "Biało-czarna" (2011), "Buk - akustycznie" (2014) i "666" z 2015 r., czyli na nowo nagrany drugi album grupy Kat, pierwotnie wydany w 1986 r.

Od kilku lat muzyk zmagał się z problemami zdrowotnymi, a w ostatnim czasie z chorobą nowotworową. We wrześniu 2021 r. jego muzyczni przyjaciele zorganizowali we Wrocławiu charytatywny koncert "Do zobaczenia w piekle". Na scenie pojawili się m.in.: Tomasz "Titus" Pukacki (wokalista i basista Acid Drinkers), Adam "Nergal" Darski (wokalista i gitarzysta Behemoth), Piotr "Peter" Wiwczarek (wokalista i gitarzysta Vader), Maciej "Ślimak" Starosta (perkusista Acid Drinkers i Flapjack), Adrian "Fred" Frelich (wokalista Dragon), Krzysztof "Fazi" Oset (basista Dragon, były muzyk grup Kat i Alkatraz, projektu Romana Kostrzewskiego), Piotr "Mancover" Mańkowski (gitarzysta Wolf Spider), Wacław "Vogg" Kiełtyka (gitarzysta Decapitated), Marek "Spider" Pająk (gitarzysta Vader), Jarek "Gronos" Gronowski (gitarzysta Dragon, eks-Kat) oraz byli muzycy Kat & Roman Kostrzewski: gitarzyści Paweł "Baitel" Pasek (eks-Decapitated) i Piotr Radecki.

Mery Spolsky: "Nigdy nie byłam modelką"Łukasz SmardzewskiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas