W Polsce są legendą. Dżem zaprasza na wyjątkowe urodziny
Oprac.: Michał Boroń
6 kwietnia 2024 r. w Spodku w Katowicach odbędzie się wyjątkowy koncert z okazji jubileuszu 45-lecia grupy Dżem. W tym miejscu słynna śląska formacja wielokrotnie świętowała swoje urodziny.
Początki działającego do dziś zespołu (posłuchaj!) sięgają 1973 r.
"Niezobowiązująco grywali ze sobą bracia Beno (gitara basowa) i Adam (gitara) Otrębowie, Paweł Berger (piano) i Aleksander Wojtasiak (perkusja). Grywali, a jeśli chodzi o trzech pierwszych, to również podśpiewywali. W domach kultury, klubach, na zabawach i potańcówkach. Takimi zespołami post-bigbeatowa Polska usiana była wzdłuż i wszerz. I niewiele lub nic nie zmieniło dojście wokalisty (grającego na harmonijce) Ryszarda Riedla. Bo zespół ani nie miał stałej bazy, ani własnego repertuaru (na swoje potrzeby adaptując przeboje zachodnich mistrzów w postaci Cream, Santany czy Stonesów właśnie), ani nawet... nazwy" - czytamy w historii Dżemu na oficjalnej stronie formacji.
Początkowo grupa działała pod nazwą Jam. Taka nazwa formacji pojawiła się, gdy zespół zaczął zdobywać lokalną popularność i należało coś wpisać na plakatach. Polska wersja Dżem (od jammowania) to zapis dokonany przez organizatorkę jednego z koncertów w 1974 r.
Zobacz również:
Zespół dotykały wówczas częste zmiany składu, które szczególnie dotykały stanowiska perkusisty. Wojtasiaka zastąpił Wojciech Grabiński, którego szybko zmienił zmarły w połowie 2021 r. Leszek Faliński, który okazał się najważniejszym ogniwem w początkowym okresie. W pierwszej połowie lat 70. odchodzili i wracali m.in. bracia Otrębowie, a także Paweł Berger.
W obecnym składzie z założycieli pozostali jedynie bracia Otrębowie. Od 1979 r. towarzyszy im gitarzysta Jerzy Styczyński. Skład uzupełniają Maciej Balcar (wokal), Zbigniew Szczerbiński (perkusja) i następca Bergera (tragicznie zmarłego w wypadku busa w 2005 r.) - Janusz Borzucki.
Z muzyków, którzy przewinęli się przez Dżem nie żyją także Ryszard Riedel (wokalista zmarł w 1994 r. w wieku zaledwie 37 lat), perkusista Michał "Gier" Giercuszkiewicz, grający na basie brat Leszka Tadeusz Faliński, gitarzysta Andrzej Urny i perkusista Aleksander Wojtasiak.
Dżem świętuje swoje 45-lecie. Gdzie i kiedy odbędzie się jubileuszowy koncert?
Urodzinowe koncerty Dżemu to już wieloletnia tradycja - tym razem 6 kwietnia 2024 roku w Spodku w Katowicach odbędzie się jubileusz 45-lecia zespołu.
We wpisie na facebookowym profilu grupy dziennikarz Jan Skaradziński (m.in. autor książek "Dżem. Ballada o dziwnym zespole" i "Rysiek") wspomina historyczne koncerty.
"Był rok 1989, kiedy grupa pierwszy raz celebrowała swój jubileusz, czyli 10-lecie. Już wtedy w Spodku. Potem wyprawiała jubileusze kalendarzowo mniej okrągłe, więc trochę z przymrużeniem oka, ale wkrótce obchodzenia jubileuszy zaprzestała. Dopiero trzeci krzyżyk na karku Dżemu spowodował, że muzycy wrócili do takiej formy uhonorowania upływu czasu i swojej bytności na scenie. To już była nowa Polska, nowy Dżem i nowy Spodek, bo dwa z trzech wielkich benefisów urodzinowych odbyły się właśnie tam" - czytamy.
Jubileuszowe koncerty były nagrywane - w 2010 r. ukazało się wydawnictwo "30 urodziny", składające się z trzech płyt DVD i czterech CD. Pięć lat później na rynek trafił materiał "35. urodziny" dostępny w kilku formatach audio i wideo, a w 2020 r. - "40. urodziny".
"Koncerty urodzinowe Dżemu mają swoją tradycję i mają swoje prawa. Są gospodarze - jubilaci, są goście specjalni na scenie (Ci, z którymi zespół regularnie występował przed laty, ale też Ci, z którymi gra ten jeden jedyny raz), jest oryginalna scenografia, jest przekrój repertuaru od samych początków po ostatni czas - wśród nich przeboje grane przez zespół na co dzień i utwory grane od święta, niekiedy w wersjach dobrze znanych, ale czasem eksperymentalnych. Jest atmosfera święta, budowana również przez 'Sto lat', którym od czasu do czasu bucha widownia, oraz przez zapowiedzi prowadzącego koncerty Jana Chojnackiego, z których kilka weszło do dżemowego słownika" - podkreśla Jan Skaradziński.
Ze sceny słychać i widać też niezapomnianych współtwórców Dżemu - Ryszarda Riedla i Pawła Bergera.
Dotychczasowy studyjny dorobek najdłużej koncertującej obecnie polskiej formacji rockowej zamyka album "Muza" z 2010 r., który pokrył się platyną.