Ostróda Reggae Festival: Izrael gra Kulturę
W piątek 7 sierpnia podczas Ostróda Reggae Festival odbędzie się specjalny koncert połączony z premierą płyty "Izrael gra Kulturę".
Na tym koncercie Izrael przypomni utwory jednej z pionierskich grup polskiego reggae. Kulturze udało się wydać ongiś tylko jeden utwór, ale pamięć pozostała.
Kultura powstała w 1983 roku w Warszawie na bazie wcześniejszych amatorskich formacji Ultra-Violet (później Salut) oraz sekcji rytmicznej punkowej grupy Salt 10. Zespół znalazł miejsce w klubie Hybrydy w pomieszczeniu prób Izraela. Z czasem coraz więcej muzyków z Kultury zaczęło grać równolegle w Izraelu, aż w końcu obie grupy zaczęły dawać koncerty pod wspólnym szyldem jako supergrupa Kultura-Izrael. W 1985 roku na składance "Fala" ukazał się utwór "Lew ja i ja dub" - jedyny do tej pory oficjalny zapis fonograficzny Kultury.
Trzon składu tworzyli Dariusz "Maleo" Malejonek (śpiew, gitara rytmiczna), Tomasz "Lego" Ber (gitara solowa), Aleksander "Alik" Dziki (gitara basowa) oraz Piotr "Stopa" Żyżelewicz (perkusja). Ostatni koncert miał miejsce na festiwalu "Tam gdzie biją źródła" w Nowym Targu w 2000 roku. Gdy w roku 1986 zespół Izrael-Kultura podpisywał umowę na płytę "Duchowa Rewolucja cz. 1", firma fonograficzna nie zgodziła się na taką podwójną nazwę. Wpisała również do niej punkt o zaangażowaniu zespołu w poszukiwanie papieru do druku okładek... W rocznych podsumowaniach muzycznych tamtych lat dziennikarze narzekali na opóźnienia w produkcji płyt z powodu braku polichlorku winylu niezbędnego do ich tłoczenia. Pytania o Kulturę i jej piosenki pojawiają się często w trakcie rozmów z fanami podczas koncertów Maleo Reggae Rockers i Izraela.
"Wiele świetnych utworów poszło w zapomnienie - tyle ich wtedy mieliśmy! Nagrałem już po jednej piosence Kultury z Houkiem i MRR, ale wciąż jestem pytany o inne utwory. Podoba mi się również wybór numerów przygotowany przez Roberta [Brylewskiego], jak np. 'Lekkoduch' - to może być przebój!" - podkreśla Darek Malejonek.
"Ta płyta będzie powrotem do nadziei, która mimo wielu przeciwieństw dawała nam chęć życia i starań o zmianę na lepsze. Pełna energii i żaru, który towarzyszył nam wtedy i pojawił się teraz, podczas prób przed wejściem do studia. Przez czas, który upłynął od momentu gdy pierwszy raz je zaśpiewaliśmy, nabraliśmy również dystansu do siebie i swoich tekstów" - dodaje Maleo.
W Ostródzie zespół premierowo wykona najciekawsze nagrania Kultury oraz zupełnie zapomniane perełki Izraela z lat 1984-1986.