Koronawirus. Nowe wytyczne w sprawie koncertów. Co się zmieni?
Znane są nowe wytyczne w sprawie koncertów. Organizatorzy będą weryfikować, czy uczestnicy są zaszczepieni.
Nowy zapis w Dzienniku Ustaw, który pojawił się we wtorek, 25 maja, znosi zakaz organizowania koncertów plenerowych.
W rozporządzeniu można przeczytać, że od 4 czerwca możliwe będzie prowadzenie "związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki", jednak wyłącznie na zewnątrz.
Musi zostać zachowany również reżim sanitarny. Na widowni co drugie miejsce będzie musiało pozostać wolne, a jeśli miejsca nie są wyznaczone trzeba będzie zachowywać min. 1,5 metra odległości od innych osób.
Maksymalna liczba uczestników takich wydarzeń to 250 osób, wszyscy będę musieli również mieć założone maseczki. Do limitu osób nie będą wliczane osoby zaszczepione.
"Otwieramy Koncerty": Happening na Placu Zamkowym
25 czerwca na Placu Zamkowym pojawili się artyści, którzy w ramach akcji "Otwieramy Koncerty" apelują do rządu o równe traktowanie osób z branży muzycznej oraz o odmrożenie lub plan odmrożenia koncertów i wydarzeń. "Covid-19 pokrzyżował nasze plany, zarówno prywatne jak i zawodowe. Od połowy marca nie gramy dla Was koncertów, zostały odwołane trasy, festiwale. Nasza branża bardzo dotkliwie odczuwa skutki wirusa. Jako pierwsza została pozbawiona możliwości pracy. Teraz, kiedy inne sektory biznesu są odmrażane, sportowe areny mogą wypełniać się publicznością (obecnie nawet do 10 tys. osób na jednym meczu), a w mediach obserwujemy kilkutysięczne zgromadzenia, my także chcemy wrócić do pracy" - apelowali kilka dni wcześniej do Mateusza Morawieckiego. Kto pojawił się na Placu Zamkowym?
Właśnie tych ostatnich mają dotyczyć nowe zarządzenia. Jak podaje RMF FM "zapis o weryfikacji ma się pojawić wytycznych, nad którymi pracuje MZ i sanepid".
Według doniesień organizatorzy będą musieli sprawdzać, czy uczestnicy faktycznie są w pełni zaszczepieni. Służyć ma to tego specjalna aplikacja "Zaszczepieni". W przypadku nie zastosowania się do wytycznych obsłudze koncertów będą grozić wysokie kary.
"Nie istnieją przesłanki, które przy dopuszczeniu do organizacji meczów piłkarskich z udziałem dziesięciotysięcznej publiczności, organizacji wesel, imprez domowych, komunii, spektakli, kabaretów, seansów filmowych w salach kinowych z udziałem 50% publiczności; funkcjonowania kościołów, centrów handlowych, czy gastronomii na świeżym powietrzu (a już za kilka dni również w przestrzeniach zamkniętych), uniemożliwiają organizację wydarzeń kulturalnych w postaci koncertów, zarówno w warunkach plenerowych, jak i w jakichkolwiek salach do tego przeznaczonych" - można było przeczytać w ostatnim apelu branży muzycznej.
"Dziesiątki innych branż i obszarów życia społecznego, w ostatnim czasie powróciły już do funkcjonowania - branża muzyczna oczekuje równości wobec prawa" - podkreślali sygnatariusze apelu.