Cała Polska zna jej przeboje. 92-letnia Sława Przybylska powróci do Opola
Oprac.: Michał Boroń
W ostatnim czasie do TVP powróciła Sława Przybylska. Pamiętana z przeboju "Pamiętasz była jesień" 92-letnia piosenkarka w tym roku pojawi się na festiwalu w Opolu. Co już wiemy?
Sława Przybylska po raz pierwszy na festiwalu w Opolu wystąpiła w 1964 r. Nie została jednak zaproszona na ten festiwal w ub.r., gdy świętowano 60-lecie święta polskiej piosenki.
"TVP się w tym roku zrehabilitowała i pani Sława wystąpi w Opolu. Zobaczymy ją na scenie w piątek 31 maja tuż po jubileuszowym koncercie Michała Bajora o godz. 22. Zaśpiewa swój wielki przebój 'Gdzie są kwiaty z tamtych lat' (posłuchaj!), możliwe, że przygotuje też coś na bis. Do tego odbierze też nagrodę specjalną od prezydenta miasta" - ujawnił w "Fakcie" menedżer piosenkarki Krzysztof Rydzelewski.
Po raz ostatni w Opolu Sława Przybylska wystąpiła w 2015 r., gdy odbierała Diamentowy Mikrofon.
"Pani Sława już przygotowuje kondycję, ćwiczy regularnie, dba o głos i nawet zastanawia się nad uszyciem nowej kreacji. Na pewno wystąpi w swoich słynnych szpilkach na 10-centymetrowym słupku" - zdradza Krzysztof Rydzelewski.
Sława Przybylska i jej imponująca kariera
Wokalistka debiutowała na szerszej scenie pod koniec lat 50. XX wieku. Największą popularność zdobyła dzięki utworowi "Pamiętasz była jesień" (posłuchaj!) przygotowanej do filmu "Pożegnania" Wojciecha Hasa oraz piosenkom "Nie kochać w taką noc to grzech" i "Gdzie są kwiaty z tamtych lat".
Sława Przybylska i Jan Krzyżanowski poznali się w 1963 r. podczas jednego z jej koncertów. Rok później byli małżeństwem.
Wówczas piosenkarka miała za sobą rozwód i osobistą tragedię. Pierwszego męża, Jerzego Kostarczyka, poznała w trakcie studiów w Szkole Głównej Służby Zagranicznej. Ślub wzięli jesienią 1953 roku. Wkrótce powitali na świecie córeczkę, której dali na imię Blanka (obecnie mieszka w Szwecji). Małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu.
Później zakochała się z wzajemnością w reżyserze Andrzeju Munku (m.in. "Zezowate szczęście"), który miał jednak żonę. Przybylska zgodziła się grać rolę "tej trzeciej" w tym układzie. 20 września 1961 r. Munk zginął w wypadku samochodowym pod Łowiczem.
W filmie "Zezowate szczęście" Sława zagrała piosenkarkę, śpiewając utwór "Kriegsgefangenenpost". Znalazła się też w obsadzie filmu "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy.
Na przestrzeni lat 1974-1987 współpracowała z Teatrem "Stara Prochownia", była aktorką i piosenkarką "Teatru na Targówku" w Warszawie. Zagrała w wielu spektaklach teatralnych, m.in.: "Toast weselny", "Bukiecik alpejskich fiołków", "Ballada o miłości zagrożonej".
W 2001 roku ukazała się obszerna i bogato ilustrowana biografia artystki pod tytułem: "Oblicza Sławy" autorstwa Róży Jaśkowskiej i Jana Krzyżanowskiego.
W listopadzie 2022 r. w wieku 83 lat zmarł Jan Krzyżanowski. Para była razem blisko 60 lat.