Inni grają Prince'a. Od Sinead O'Connor do Sabriny
Legenda, wizjoner, ikona. Zmarły niespodziewanie w czwartek (21 kwietnia) Prince inspirował wielu muzyków na całym świecie. Niektórzy z nich próbowali zmierzyć się z jego piosenkami - sprawdźcie kilka przykładów.
W czwartek (21 kwietnia) wezwani lekarzy do posiadłości Paisley Park w Chanhassen w pobliżu Minneapolis (stan Minnesota) w związku z doniesieniami o zgonie. Ciało Prince'a znaleziono w windzie w budynku, gdzie mieściło się jego studio nagraniowe. Na razie nie ujawniono oficjalnej przyczyny śmierci gwiazdora, ale media podają, że do zgonu mogły przyczynić się narkotyki.
Wiadomość błyskawicznie rozprzestrzeniła się w mediach społecznościowych - w ciągu godziny opublikowano ponad 2,6 mln wpisów na Twitterze.
W ciągu ponad trzech dekad kariery sprzedał ponad 100 mln płyt. W dorobku miał m.in. siedem statuetek Grammy i Złoty Glob. Do jego największych przebojów należą utwory "Purple Rain", "Little Red Corvette", "Kiss", "The Most Beautiful Girl in the World", "Cream" i "When Doves Cry". Ostatnia płyta "HITnRUN Phase One" ukazała się jesienią 2015 r.
W trakcie swojej kariery Prince miał okazję współpracować z artystami z najwyższej półki. Muzyk występował na scenie m.in. z Eryką Badu, Alicią Keys oraz Stevie'em Wonderem. Był także producentem albumu "Like a Prayer" Madonny oraz współpracował przy tworzeniu płyty Kate Bush - "The Red Shoes". Wielokrotnie wokalista inspirował także inne gwiazdy.
Prince (1958 - 2016)
Nasz przegląd zaczynamy od utworu najbardziej pamiętnego - mowa o "Nothing Compares 2 U", pochodzącym z 1990 r. do dziś największym przeboju Sinead O'Connor.
Kompozycja powstała w 1985 r. jako piosenka pobocznego projektu Prince'a - funkowej grupy The Family. Utwór znalazł się na debiutanckim i jedynym, imiennym albumie The Family, ale nie został wydany na singlu i przepadł, nie zwracając na siebie wielkiej uwagi.
W wersji Sinead O'Connor "Nothing Compares 2 U" podbił listy przebojów na całym świecie, w podsumowaniu rocznym za 1990 r. zajmując 2. i 3. miejsce w Wielkiej Brytanii i USA. Kameralny teledysk zdobył też ogromną popularność za sprawą częstego emitowania w wówczas muzycznej MTV. Co ciekawe, mimo wielkiego sukcesu Prince i Sinead O'Connor wcale się ze sobą nie zaprzyjaźnili. Więcej, mieli się nawet pobić (sic!) z powodu wulgarnego języka Irlandki, choć jej wersji zaprzeczył "Książę".
Jednym z najbardziej znanych singli Prince'a jest "Kiss" pochodzący z płyty "Parade". Niewiele brakowało, żeby ten utwór pierwotnie znalazł się w repertuarze funkowej grupy Mazarati założonej przez współpracującego z Prince'em gitarzystę basowego, BrownaMarka. Prince ofiarował muzykom krótkie akustyczne demo na ich album, ale ostatecznie po szlifach producenckich uznał jednak, że zabiera piosenkę z powrotem. Nagrał wówczas swoje wokale, dodał nowe partie gitary w refrenie i rzutem na taśmę umieścił na płycie "Parade". "To jest dla was za dobre" - miał powiedzieć Prince do członków Mazarati.
"Kiss" w 1988 roku przyniósł mu m.in. statuetkę Grammy w kategorii najlepsze wykonanie r'n'b.
Po ten przebój sięgnęła amerykańska grupa Maroon 5, która własną wersję umieściła na wersji deluxe płyty "Overexposed" (2012). Cover w wykonaniu zespołu nie przypadł jednak do gustu samemu Prince’owi. Wokalista był zawiedziony, że muzycy Maroon 5 nie wnieśli nic nowego do swojego wykonania.
"Ja płacę tantiemy za piosenki innych, które wykonuję na żywo, ale nie nagrywam tych utworów i nie wystawiam na sprzedaż - mówił Prince w rozmowie z magazynem "Billboard" i dodał - "Dlaczego mamy słuchać kolejnego coveru utworu, który już ktoś nagrał? Sztuka polega na budowaniu nowych fundamentów, a nie kładzeniu czegoś na górze czegoś, co ktoś już zrobił".
"Kiss" - to obok "Purple Rain" - najczęściej coverowana piosenka Prince'a. Swoje wersje nagrywali m.in. Art of Noise z Tomem Jonesem, Nicole Kidman i Hugh Jackman (na potrzeby ścieżki dźwiękowej "Tupot małych stóp"), obsada serialu "Glee" i Gwyneth Paltrow oraz gwiazda italo disco - Sabrina.
"Kiss" znalazł się na debiutanckiej płycie Sabriny zatytułowanej po prostu "Sabrina" (1987). Włoszka na tym albumie poza przebojem Prince'a przerobiła także m.in. "Da Ya Think I'm Sexy?" Roda Stewarta, "Lady Marmelade" LaBelle i "My Sharona" The Knack.
Popularność przyniosły jej jednak inne piosenki: "Boys (Summertime Love)", "Sexy Girl" i "Hot Girl". Tytuły utworów i pamiętne teledyski dają doskonały obraz twórczości.
W połowie lat 80. Prince zwrócił uwagę na dziewczęcą grupę The Bangles. Muzyk podarował im utwór "Manic Monday", który pierwotnie napisał dla swojego zespołu Apollonia 6. "Manic Monday" dotarł do 2. miejsca list przebojów m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Na szczycie usadowił się wówczas wspomniany wcześniej przez nas singel "Kiss".
Dodajmy, że Prince w tym czasie romansował z Susanną Hoffs, liderką The Bangles. Niektóre źródła podają, że wcześniej związany był z Apolonią, jedną z wokalistek Apollonia 6.
"Kochałam go, świat go kochał. Spoczywaj w pokoju, mój bracie" - napisała na Twitterze po śmierci Prince'a Chaka Khan, która w 1984 r. nagrała swoją wersję jego piosenki "I Feel for You". Utwór został wybrany na pierwszy singel promujący tak samo zatytułowany szósty album Khan.
Nagranie (z gościnnym udziałem Steviego Wondera na harmonijce ustnej) stało się wielkim przebojem, przywracając karierę Chaki Khan na właściwe tory. Piosenka "I Feel for You" utrzymała się na liście "Billboardu" przez 26 tygodni, a splendor z nagrody Grammy za najlepszy utwór r'n'b spłynął również na autora - Prince'a. W późniejszych latach wokalistka nagrywała także dla jego wytwórni NPG Records.
Nasze zestawienie zamyka dowodzona przez Dave'a Grohla rockowa grupa Foo Fighters, która sięgnęła po mniej znany utwór Prince'a - "Darling Nikki" z przebojowej płyty "Purple Rain".
Za sprawą seksualnych konotacji w tekście (nawiązania do masturbacji) oryginalna wersja z 1985 r. podpadła Tipper Gore, wpływowej żonie Ala Gore'a, ówczesnego demokratycznego senatora i późniejszego wiceprezydenta USA. Pani Gore była współzałożycielką organizacji Parents Music Resource Center, której "zawdzięczamy" słynne naklejki na okładkach płyt ostrzegające przed niecenzuralnymi tekstami. Powodem, dla którego Tipper Gore się zaangażowała w tę akcję był właśnie "Darling Nikki" słuchany przez jej wówczas 11-letnią córkę.
Utwór "Darling Nikki" w wersji Foo Fighters trafił na singel "Have It All" z 2003 r. Ku sporemu zaskoczeniu to nagranie zdobyło sporą popularność. Nagranie poniżej zaczyna się w 5:04 min: