Off Festival coraz bliżej
Koncerty ponad 40 artystów z nurtu muzyki alternatywnej z Polski i zagranicy oraz dodatkowe atrakcje, jak dzień sztuki ulicy, Święto Radości Dzieci, warsztaty wolontariatu i muzyczne złożą się na tegoroczną, drugą edycję Off Festivalu, który odbędzie się w parku Słupna w Mysłowicach od 17 do 19 sierpnia.
Inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu jest lider zespołu Myslovitz Artur Rojek.
"Druga edycja Off Festivalu zapowiada się na jedną z najciekawszych alternatywnych imprez muzycznych w Polsce. Przed rokiem pojawiło się na niej ponad 11 tysięcy fanów, teraz spodziewamy się ich nawet więcej. Najważniejsze jednak, żeby atmosfera była równie dobra jak w zeszłym roku" - powiedział rzecznik festiwalu Paweł Maliszczak.
Goście z zagranicy to m.in. australijska grupa Architecture In Helsinki, brytyjskie Iliketrains, Piano Magic i Electrelane, norweski Low Frequency In Stereo, izraelski Boom Pam, austriacki Radian, włoski Port-Royal, założyciel kolektywu Strings Of Consciousness Francuz Philippe Petit oraz brytyjski duet Pumajaw, w którym gra John Wills znany m.in. z kultowych grup The Hair and Skin Trading Company i Loop.
Polscy artyści, którzy zagrają na tegorocznym Off Festivalu, reprezentują niemal wszystkie najważniejsze style krajowego "offu". Są wśród nich: Kapela ze Wsi Warszawa, Dezerter, Pogodno, Tymon And The Transistors, Pink Freud, Kasia Nosowska, Starzy Singers, Ścianka, Lao Che, Dick4Dick, Muariolanza, 100nka, The Syntetic, Bassisters Orchestra, O.S.T.R. i Kobiety.
Jednym z wydarzeń festiwalu ma być koncert reaktywowanego tylko na jeden wieczór kultowego mysłowickiego zespołu z lat 80., Generał Stilwell.
Uczestników festiwalu czekają dwa dni koncertów oraz dzień trzeci, nazwany roboczo IndustrialART. W mieście pojawią się murale, projekcje wideo, mobilne instalacje.
"Zaprosiłem do Mysłowic ludzi, którzy mogliby w nasze miasto zaingerować sztuką" - mówi Artur Rojek.
W akcji "street art" udział wezmą m.in. Edward Dwurnik, Wilhelm Sasnal, Agata Bogacka czy Cezary Bodzianowski.
Podczas festiwalu nastąpi pierwszy w Polsce przegląd filmów Wilhelma Sasnala. Część prac artysty ma być zreinterpretowana przy użyciu muzyki. Tymczasową działalność rozpocznie Stowarzyszenie Chłodna25 z Warszawy realizując program z zakresu literatury i sztuk wizualnych. Powstanie pierwszy w mieście mural autorstwa Edwarda Dwurnika pt. "Uśmiechnięte twarze" - na ścianie mysłowickiego więzienia, które znajduje się w samym centrum miasta.
W ramach projektu edukacyjnego PILLS odbywać się będą dyskusje i spotkania z artystami i twórcami: Edwardem Dwurnikiem, Arturem Rojkiem, Kasią Nosowską, Wilhelmem Sasnalem.
Podczas warsztatów muzycznych Record Labeling będzie można z kolei nauczyć się, jak założyć label, czyli jak zostać wydawcą. Philippe Petit, twórca labeli BiP-HOp i Pandemonium Records, razem z szefem wytwórni Staubgold Markusem Detmerem będą wyjaśniać, jak zakładać i prowadzić niezależne wytwórnie, dzięki którym zespoły mogą dbać o rozwój swojej kariery, również międzynarodowej.
Off Festival to również II Międzynarodowe Targi Wolontariatu oraz Święto Radości Dzieci. Dzięki zaproszonym organizacjom pozarządowym i artystom podopieczni okolicznych domów dziecka i świetlic środowiskowych i niepełnosprawni będą mogli bezpłatnie skorzystać z wielu atrakcji, m.in. Wesołego Miasteczka, akcji Malarstwa Emocjonalnego, jazdy konnej czy spektakli teatralnych.
Wkrótce na stronach INTERIA.PL wywiad z Arturem Rojkiem na temat Off Festivalu w Mysłowicach!