Reklama

"Kiedyś metal łączył ludzi"

"Ten zespół znacie doskonale, lubicie go, i zaraz to pokażecie". Nie, nie pomyliłem się. Wiem, że te słowa otwierały najbardziej chyba kultową polską płytę koncertową - zespołu Kat, ale czy można lepiej określić Vader? Zespół który przez 25 lat walczy z przeciwnościami, zespół który ma na koncie sukces, którego może mu pozazdrościć 99% polskich gwiazd muzyki pop?

Jasne, można nie być fanem death metalu. Można nie przepadać za ich muzyką, ale jednego nie można im odmówić: szacunku. Za to, że dzięki nim polski metal jest na świecie i znany, i szanowany. Celebrujemy okrągłą rocznicę: 25 urodziny Vader. Panie i panowie: przed wami Peter!

Reklama

Lidera naszej eksportowej gwiazdy przepytał Bart Gabriel z magazynu "Hard Rocker".

Peter, włączyłem dzisiaj rano przez przypadek TVN. Program z Kingą Rusin której gościem była między innymi Natalka Kukulska, na temat postrzegania Polski zagranicą. I co widzę? Na trzecim miejscu ankiety z czym zagranicą kojarzy się Polska - odpowiedź "zespół Vader". Podejrzewam, że nie jestem jedyną osobą, która chętnie przyznałaby ci medal za szerzenie polskiej - w dodatku metalowej - kultury zagranicą. Jak ty osobiście odnosisz się do takiego postrzegania Vader?

Cieszę się, kiedy mogę dobrze reprezentować Polskę na świecie. Niestety w naszym kraju - mówiąc oczywiście o mediach czy wszelkiego rodzaju "oficjelach" - czuję się raczej jak banita. Nie jest tajemnicą, że zespoły z naszego kraju realnie obecne na scenach światowych, to te reprezentujące muzykę metalową!

Śmiało mógłbym wymienić co najmniej 5 nazw grup dość regularnie grających koncerty czy całe trasy. I nie są to pojedyncze występy przed polonijną społecznością... Wszystkie te grupy w Polsce mogę jedynie liczyć na ignorancję czy wręcz prześladowania. Tego właśnie doczekaliśmy się w - ponoć wolnej od komunistycznej cenzury - nowej Polsce. Teraz mamy inną cenzurę - dużo bardziej przebiegłą i szkodliwą.

Mogę ci podać przykład z zeszłego tygodnia, kiedy to wreszcie po wielu latach, ktoś z Radia Olsztyn przypomniał sobie, że Vader pochodzi właśnie z tego miasta, grał tu i próbował przez wiele lat i... obchodzi właśnie 25-lecie istnienia (śmiech). Niestety kilka dni później ta odważna pani redaktor przeprosiła mnie bardzo mówiąc iż: " ...będący częścią zarządu radia pan K. ZABRONIŁ robić ze mną wywiad, ponieważ to co reprezentuję na scenie, kłóci się z charakterem rozgłośni..."!

Dodam tylko, że jest to radio najzupełniej świeckie, a wspomniany pan K. jeszcze kilka lat temu sam chodził na koncerty i krzewił muzykę metal. Pani redaktor prosiła mnie by nie wymieniać "w razie czego" jej imienia, ponieważ jeszcze pracuje w radio Olsztyn. Czy taka sytuacja nie jest chora i niebezpieczna?

Zupełnie inaczej jest na koncertach. Polska publiczność jest bardzo liczna i twarda! Mimo wszystkich tych niechęci ze strony mediów (no, może prócz KILKU bardziej odważnych stacji TV czy radiowych) metal w Polsce istnieje, ma swoje magazyny, sklepy, strony w internecie. A to, że staje się ponownie undergroundem pomoże jedynie wyczyścić scenę jakościowo.

Hard Rocker

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Olsztyn | bajki | koncerty | Behemoth | Warszawa | Peter | metal | śmiech

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama