Wyrzucono ich z Eurowizji Junior. Co w zamian wymyślili Rosjanie?
Tegoroczna Eurowizja Junior przeszła do historii. Zwycięzcą został pochodzący z Francji Lissandro, natomiast 10. miejsce w konkursie zajęła Laura Bączkiewicz z Polski. Nieobecna była reprezentacja Rosji, która po agresji na Ukrainę została wyrzucona z konkursów przez EBU. Rosjanie wymyślili, jak zastąpią międzynarodowe wydarzenie.
Dzień po rozpętaniu wojny w Ukrainie przez Rosję i po protestach poszczególnych państw, Europejska Unia Nadawców zdecydowała się wyrzucić kraj z Eurowizji w 2022 roku.
"Rada Wykonawcza EBU zdecydowała podjąć decyzję na podstawie rekomendacji organu wykonawczego Konkursu Piosenki Eurowizji, opartej o przepisy i wartości EBU. Decyzja odzwierciedla obawy, że w świetle bezprecedensowego kryzysu na Ukrainie, pojawienie się Rosji na Eurowizji, mogłoby źle wypłynąć na całą rywalizację. Przed podjęciem takiej decyzji, skonsultowaliśmy ją z wszystkimi członkami EBU. Europejska Unia Nadawców to apolityczna organizacja nadawców, która zobowiązała się do przestrzegania pewnych wartości. Zdecydowaliśmy się chronić te wartości kulturalnego konkursu, który promuje międzynarodową wymianę i zrozumienie, jednoczy publiczność, celebruje różnorodność i jednoczy Europę na jednej scenie" - można było przeczytać.
Rosyjski nadawca w związku z takim obrotem spraw ogłosił, że opuszcza Europejską Unię Nadawców. W swoim oświadczeniu Rosjanie stwierdzili, że: "wyrzucenie ich kraju było niestosowne i polityczne".
Eurowizja Junior również bez Rosjan. Co w zamian?
Taka decyzja sprawiła, że również przed Eurowizją Junior nie brano możliwości udziału Rosji w konkursie. Mimo to kraj, który rozpętał wojnę za naszą wschodnią granicą, w lipcu ogłosił, że nie weźmie udziału w dziecięcym konkursie.
Rosyjską odpowiedzią na Eurowizję Junior ma być konkurs o nazwie Nasze Pokolenie. Tamtejszy publiczny nadawca ogłosił zasady konkursu. Zgłaszać miały się dzieci w wieku 9 - 15 lat, a piosenki miały nie trwać dłużej niż 3 minuty.
Organizatorzy oprócz śpiewania po rosyjsku dopuścili również utwory po angielsku, hiszpańsku, niemiecku, portugalsku, niemiecku, a nawet arabsku i chińsku, co może sugerować, że pojawią się próby zaproszenia młodych uczestników spoza Rosji.
Rosyjska Eurowizja zanim wystartowała, zaliczyła wpadkę
Początkowo organizatorzy zapewniali, że konkurs odbędzie się w jesienią 2022 roku (w pierwszych informacjach mówiono o październiku). Jednak wydarzenie zdążyło zaliczyć już falstart.
Konkurs z niejasnych przyczyn został przełożony na 2023 roku. Pierwszy odcinek z całej serii ma odbyć się 20 stycznia, natomiast finał zmagań zapowiedziano na wiosnę.