The Beatles: 50 lat "Abbey Road". Nowy teledysk "Here Comes the Sun"

Z okazji 50-lecia albumu "Abbey Road" ukazał się nowy teledysk grupy The Beatles. Wideo powstało do utworu "Here Comes the Sun". Premierę zapowiedziano na czwartek 26 września, dokładnie pół wieku od premiery wspomnianej płyty.

Pamiętna okładka płyty "Abbey Road" The Beatles
Pamiętna okładka płyty "Abbey Road" The Beatles 

Teledysk zawiera materiały z archiwów studia Abbey Road oraz zdjęcia zrobione przez Lindę McCartney.

Album "Abbey Road" ukazał się 26 września 1969 r. i choć nie był ostatnim wydawnictwem The Beatles, była to ostatnia płyta, którą John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr nagrali razem jako zespół.

Teraz do sprzedaży trafią reedycje dzieła. 17 utworów zostało zmiksowanych przez Gilesa Martina, syna słynnego producenta George'a Martina, nazywanego często "piątym" Beatlesem. Do płyty dodano 23 nagrania z sesji i demo niektórych utworów.

"Abbey Road" przez wielu fanów i krytyków uznawany jest za najbardziej profesjonalny album w całej historii The Beatles. Niesamowite zgranie muzyków, ich łatwość w przechodzeniu w różne style muzyczne i wirtuozowskie zgranie "części B" płyty, stworzonej z fragmentów najróżniejszych tematów muzycznych, dają niezwykły obraz talentu Johna Lennona, Paula McCartneya, George'a Harrisona i Ringo Starra.

Ten zbiór określany jest, jako "Abbey Road Medley". Swoistą suitę rozpoczyna kawałek "You Never Give Me Your Money" (posłuchaj!) McCartneya, nawiązujący do problemów finansowych Beatlesów z wytwórnią Apple, a po nim następują trzy kompozycje Lennona: "Sun King" (posłuchaj!), z wyróżniającymi się - podobnie jak w "Because" (posłuchaj!) - harmoniami wokalnymi Lennona, McCartneya i Harrisona, "Mean Mr. Mustard" (sprawdź!) napisany podczas podróży Beatlesów do Indii i "Polythene Pam" (posłuchaj!).

W dalszej kolejności mamy cztery kompozycje McCartneya: "She Came in Through the Bathroom Window", opisująca jak jedna z fanek włamała się do rezydencji Paula, przez okno w łazience, "Golden Slumbers" opartą na XIX-wiecznym wierszu Thomasa Dekkera i "Carry That Weight", jedną z niewielu piosenek, w której śpiewają wszyscy czterej Beatlesi, a na koniec - ironiczną puentę "The End", zawierającą pierwsze i jedyne solo perkusyjne Starra nagrane na taśmę za jednym razem, a także żywiołowe, grane na zmianę solówki gitarowe Lennona, McCartneya i Harrisona.

W oficjalnej dyskografii "Abbey Road" wymieniany jest jako jedenasty, studyjny album Beatlesów, tuż przed ostatnim krążkiem "Let it Be". W rzeczywistości to właśnie "Abbey Road" jest ostatnią płytą "wielkiej czwórki", natomiast album "Let it Be" to zlepek materiałów nagranych wcześniej, z którymi chłopcy z Liverpoolu sami nie wiedzieli, co zrobić... Oddali więc taśmy do "obróbki" Philowi Spectorowi, legendarnemu producentowi, który zawsze marzył o pracy z The Beatles. I tak powstał album "Let it Be", choć sam zespół już wtedy nie istniał.

10 teorii spiskowych na temat The Beatles

The Beatles to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów na świecie. Ogromna popularność "czwórki z Liverpoolu", a nawet pewnego rodzaju kult, jakim była otoczona formacja, miał również swoje złe strony. Jedną z rzeczy, których nikt raczej nie zazdrościł Beatlesom, były teorie spiskowe na ich temat. Oto dziesiątka najlepszych i najdziwniejszych, jakie kiedykolwiek powstały.

McCartney to antychryst. W 1968 roku The Beatles nagrali utwór "Helter Skelter", który według Charlesa Mansona miał stać się inspiracją dla niego i jego sekty do mordowania kolejnych ofiar. Wiele osób uznało jednego z wykonawców tego utworu za szatana i antychrysta, który swoją muzyką doprowadza ludzi do obłędu. (fot. Keystone)
Lennon miał kontakt z kosmitami. W latach 70. Lennona obudzić miało czterech nieznanych osobników. Według jego wspomnień istoty nie chciały jego autografu i przypominały robaki z wielkimi oczami i ustami. (fot. Hulton Archive)Getty Images
Zabójca Lennona był sterowany przez CIA. Skoro powstała plotka o śledzeniu Lennona, musiała również pojawić się taka, w której Mark Chapman był tylko pionkiem agencji wywiadowczej. (fot. Hulton Archive)Getty Images
Paul McCartney wymyślił selfie. W jednym z wywiadów gwiazda Beatlesów uznała, że jest autorem pierwszego tego typu zdjęcia. Niestety Paul widocznie nie wiedział, że pierwsze selfie powstało w 1900 roku. (fot. Central Press)Getty Images
"Lucy in the Sky with Diamonds" powstała po narkotykach. LSD - to miały oznaczać pierwsze litery w utworze z płyty "Sgt. Pepper's Lonely Hears Club Band". Okazało się jednak, że nie substancje psychoaktywne były inspiracją dla Johna Lennona, a rysunek jego syna - Juliana. (fot. Hulton Archive)
Wszyscy Beatlesi nie żyją. Jeżeli śmierć McCartneya to dla was mało, to na pewno zostaniecie fanami teorii o śmierci każdego z członków grupy. Muzycy mieli zginąć przed wydaniem płyty "Abbey Road". Wielu na tej okładce dopatrywało się znaku o śmierci Paula (rejestracja z napisem 28IF), inni sugerowali, iż w 1968 nie żył już żaden z nich (każdy został oczywiście zastąpiony). (fot. Keystone)
Paul nie żyje. Paul McCartney miał zginąć w wypadku samochodowym w 1966 roku. Zwolennicy tej teorii dopatrywali się znaków głównie na okładkach albumów grupy oraz w odtwarzanych od tyłu piosenkach. McCartney miał zostać zastąpiony sobowtórem o imieniu William Campbell, a całą sprawę wyciszyły brytyjskie służby, aby nie doprowadzać do masowych samobójstw fanów. (fot. Hulton Archive)
Lennon sprzedał duszę diabłu. W książce "Proroctwo Lennona" Joseph Niezgoda sugeruje, że muzyk miał obsesję na punkcie numerów, magii i okultyzmu. Miał też potajemnie zawrzeć pakt z szatanem, na mocy którego Lennon miał się stać popularniejszy od Elvisa Presleya. Pakt miał obowiązywać przez 20 lat, czyli do 8 grudnia 1980 roku. (fot. Hulton Archive)
Pete Best musiał odejść, bo był przystojniejszy od McCartneya. W 1962 roku dotychczasowy perkusista grupy, Pete Beste, został wyrzucony z zespołu. Jednak powodem nie była chorobliwa zazdrość McCartneya. Decyzję podjął menadżer Brian Epstein, który był niezadowolony z tego, iż matka Besta wtrąca się w promocję formacji. (Na zdjęciu grupa jeszcze w składzie Bestem - fot. Hulton Archive)
Richard Nixon szpiegował Johna Lennona. Plotka o tym, iż prezydent USA rozkazał śledzić Lennona, powstała w latach 70. Nixona niepokoić miało to, że Lennon jawnie promuje ideologię komunistyczną w Stanach. W 2007 roku okazało się, że plotka ma pokrycie w dowodach. FBI ujawniło, że służby obserwowały Lennona przez rok. (fot. National Archives)

Jak to określił jeden z krytyków, Beatlesi "rozbłyśli pięknym światłem, jak dopalająca się świeca". George, Paul, John i Ringo więcej już ze sobą nie nagrywali...

John Lennon przed startem wielkiej kariery

John Lennon w młodościKeystoneGetty Images
John Lennon w młodościEvening StandardGetty Images
John Lennon w młodościHulton ArchiveGetty Images
John Lennon w młodościFerrari PressEast News
John Lennon w młodościEverett CollectionEast News

W 2003 roku album został sklasyfikowany na 14. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".

Paul McCartney skończył 75 lat. Zobacz go na starych fotografiach

Paul McCartney w 1980 roku David Harris/KeystoneGetty Images
Paul McCartney i jego żona Linda dwa lata po ślubieLeonard Burt/Central PressGetty Images
Paul McCartney z żoną Lindą i ich córkami: Mary i Heather w 1971 rokuCentral PressGetty Images
Paul McCartney i Linda Eastman w dniu ich ślubu w 1969 rokuA. JonesGetty Images
Paul McCartney w trakcie prac nad "Yellow Submarine"Keystone FeaturesGetty Images
Paul McCartney z mamą i bratem pod koniec lat 40.Everett CollectionEast News
Paul McCartney podczas zdjęć do filmu "Help!" w 1965 rokuWilliam Lovelace/ExpressGetty Images
Takim pocałunkiem obdarowały Paula McCartneya fanki w jego 22. urodziny, w 1964 roku KeystoneGetty Images
Paul McCartney w trakcie zdjęć do filmu "The Magical Mystery Tour" w 1967 rokuJim Gray/KeystoneGetty Images
Paul McCartney i jego kompani z The BeatlesRon Case/KeystoneGetty Images
Paul McCartney z Johnem LennonemFox PhotosGetty Images
Paul McCartney podczas jednego z wywiadów w 1965 roku. Jak widać, do listy talentów muzyk może dopisać... czytanie do góry nogamiExpressGetty Images
Paul McCartney z ojcem i bratem w 1960 rokuKeystoneGetty Images
Członkowie The Beatles (od lewej: George Harrison, Paul McCartney, John Lennon i Ringo Starr) w 1963 rokuKeystoneGetty Images
Paul McCartney pogrążony w rozmowie z Ringo Starrem w paryskim hotelu w 1964 rokuHarry Benson/ExpressGetty Images
Paul McCartney 18 czerwca 2017 roku skończył 75 lat. Na zdjęciu 6-letni Paul i jego dwa lata młodszy braciszek. Mały Brytyjczyk nie przypuszczał, że kilkanaście lat później zostanie członkiem legendarnego zespołu The Beatles i zyska popularność na całym świecieKeystoneGetty Images
Paul McCartney w 1966 rokuHulton ArchiveGetty Images
Paul McCartney podczas odsłonięcia jego woskowej figury w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud. Podobni?Ron Case/KeystoneGetty Images
Paul McCartney i jego ówczesna dziewczyna Jane Asher w 1967 rokuKeystoneGetty Images
Paul McCartney trzymający na rękach 4-letniego wówczas Juliana, syna Johna Lennona. Zdjęcie zrobiono w 1967 roku, podczas wakacji w AtenachCentral PressGetty Images

Nowa edycja "Abbey Road" to kolejne z cyklu wznowień, w ramach, których ukazały się "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" oraz "The Beatles" (kultowy "Biały Album").

Słynna sesja okładkowa odbyła się 50 lat temu, 8 sierpnia. Iain Macmillan sfotografował The Beatles, którzy przechodzili przez przejście dla pieszych.

Z tym zdjęciem wiąże się krążąca już od pół wieku słynna teoria spiskowa, która mówi, że Paul McCartney zginął w wypadku samochodowym w listopadzie 1966 r. i od tego czasu w zespole zastępował go sobowtór. Jednym z dowodów na poparcie tej teorii jest właśnie okładka "Abbey Road". Czujni obserwatorzy zauważyli, że mający zamknięte oczy "Macca" idzie boso - co miało oznaczać, że nie żyje. Całość miała symbolizować orszak pogrzebowy - Lennon w tym układzie reprezentował kaznodzieję (lub Boga), Harrison - grabarza, a Starr - niosącego trumnę.

Inne "dowody" na to, że Paul nie żyje? Leworęczny muzyk trzyma papierosa w prawej ręce (znak, że na zdjęciu jest sobowtór). Do przodu ma wysuniętą prawą nogę, w przeciwieństwie do swoich kolegów. Po prawej stronie zaparkowany jest samochód z zakładu pogrzebowego lub karetka.

Zaparkowany po lewej stronie Volkswagen Garbus na rejestracji ma napis "281F", co niektórzy odczytali jako "28 if", czyli Paul McCartney w momencie zrobienia zdjęcia miałby 28 lat, gdyby żył. Z kolei napis LMW w spiskowej teorii rozwinięto jako "Linda McCartney Weeps", czyli żona Paula "Linda McCartney szlocha".


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas