Soundedit 2019: Wystawa Jo Mirowskiego w Chorzowie

10 maja w Chorzowskim Centrum Kultury - Galeria Antresola odbędzie się wernisaż wystawy Jo Mirowskiego "Hej, hej to tylko rock'n'roll". Mający polskie korzenie projektant współpracował z m.in. Paulem McCartneyem, Chrisem Rea czy grupą Scorpions.

Jo Mirowski pracował dla m.in. Paula McCartneya
Jo Mirowski pracował dla m.in. Paula McCartneyaMałgorzata Wojnamateriały prasowe

"Wystawa 'Hej, hej to tylko rock'n'roll!' miała swoją premierę podczas X edycji Festiwalu Soundedit w Łodzi. Udało nam się zaprosić wybitnego projektanta i to był prawdziwy strzał w dziesiątkę. Prace Jo Mirowskiego, on sam również, wzbudziły ogromne zainteresowanie mediów i fanów. Cieszę się, że nasz pomysł udaje się przenieść do innego miasta" - mówi Maciej Werk, dyrektor Festiwalu Soundedit.

Jo Mirowski urodził się w Yorkshire na północy Anglii. Jego rodzice pochodzą z Polski, on sam obecnie mieszka w Londynie. Od najmłodszych lat Jo interesował się sztuką, spędzając w dzieciństwie niezliczoną ilość godzin na rysowaniu i malowaniu. Po ukończeniu szkoły przebywał pięć lat na studiach, ukończył kierunek "Sztuka i design".

Jego pierwszą poważną pracą była agencja reklamowa Newton & Godin, gdzie pełnił rolę wizjonera i projektanta takich marek jak: Fiat, Sony, Moulinex. Mimo zdobycia cennego doświadczenia w pracy dla wspomnianych firm, Mirowski czuł się w środowisku agencji nieco ograniczony. Jego ambicją było działanie w przemyśle muzycznym. Po dwóch latach w Newton & Godin otrzymał stanowisko dyrektora artystycznego w wytwórni Polydor Records UK.

"W swojej pracy zajmowałem się też przedstawicielami muzyki klasycznej jak Carreras i Domingo, zawsze chciałem współpracować z Pavarottim. Największym artystą rockowym jest dla mnie Paul McCartney. Pracowałem dla niego 15 lat" - mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia Jo Mirowski.

Soundedit'18 - Jo Mirowski „Hej, hej to tylko rock'n'roll!”

"'Wired to the Moon' to była najszybsza okładka, którą zrobiłem w życiu. Zajęła mi dwanaście minut. To dziecinny mały rysunek z księżycem i słońcem, jakby wisiorek. Projekt poszedł do EMI, zdziwiłem się, że Chris Rea go wybrał. To był tylko szkic. Trudna w realizacji okazała się okładka Scorpions 'Pure Instinct'. Spędziliśmy wiele dni wśród zwierząt, pracując nad odpowiednimi ujęciami" - wspomina.

Po czterech i pół roku pracy w Polydor Records, Mirowski przeszedł na stanowisko dyrektora artystycznego do agencji designu MTI Advertising. W 1985 r. pełen nowej energii i ambicji Mirowski wraz z Pete'em Haywardem uformował projekt Mainartery Design. Ku zaskoczeniu artystów, firma z dnia na dzień osiągnęła bardzo dobre wyniki, a w ciągu roku była już jedną z wiodących firm projektowych w brytyjskim przemyśle muzycznym.

Firma Mainartery Design angażowała się we wszystkie aspekty działalności promocyjnej i marketingowej wytwórni fonograficznych. Działała na wszystkich frontach tworząc: plakaty, materiały promocyjne, broszury, fotografie, stylizacje, wydruki filmy, reklamy telewizyjne i stoiska wystawowe na festiwalach.

Baza klientów Mirowskiego i Haywarda szybko się powiększała. Duet pracował zarówno dla dużych firm fonograficznych, takich jak: BMG, Universal, Warner, Sony czy EMI, jak i mniejszych, niezależnych wytwórni. Mainartery Design szybko stała się firmą działającą nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w Europie i USA. Firma tworzyła dla: Paula McCartneya, Judas Priest, Chris Rea, Scorpions, Telewizji Polskiej, Jose Carrerasa, Marillion, Placido Domingo, a nawet dla papieża Jana Pawła II.

Prace, jakie zostaną zaprezentowane na wystawie, to wybrany przez artystę przegląd okładek, reklam, koncepcji i grafik, które Jo zaprojektował podczas swojej długiej kariery.

Wystawa jest jednym z punktów programu Chorzów Vinyl Festiwal. To wiosenne święto przeznaczone dla miłośników płyty winylowej. Organizatorzy już trzeci raz zapraszają do odwiedzin na Śląsku. W tym roku impreza prezentuje niezwykle bogaty, urozmaicony program, m.in.: wielka giełda płytowa, wyjątkowe koncerty (SBB gra "Welcome", kameralna Aga Zaryan, Smolik + Kev) oraz... loty balonem z gramofonami na pokładzie.

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbędzie się w Łodzi już po raz jedenasty. Dotychczas ogłoszono występy m.in. Nitzer Ebb, DAF oraz laureatów nagrody Człowieka ze Złotym Uchem: Micka Harveya i Stanisława Soyki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas