Reklama

Sister Bliss zapowiada nowy singel oraz zdradza, co dalej z Faithless

Znana z Faithless Sister Bliss zapowiedziała premierę swojego nowego utworu. "Life Is A Melody" ukaże się 17 marca. Artystka zdradziła też, co dalej z Faithless.

Znana z Faithless Sister Bliss zapowiedziała premierę swojego nowego utworu. "Life Is A Melody" ukaże się 17 marca. Artystka zdradziła też, co dalej z Faithless.
Sister Bliss i Maxi Jazz tworzyli razem Faithless /Karwai Tang/WireImage /Getty Images

Brytyjska instrumentalistka (gra m.in. na pianinie, syntezatorach, skrzypcach, saksofonie i gitarze basowej), kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyczna i DJ-ka często koncertuje, jednak rzadko wydaje solowe nagrania. 

Ostatni, zatytułowany "Dancing Home" wyszedł w 2014 r. Sześć lat po wydaniu jej drugiego albumu "Nightmoves" (pierwszym był "Headliners: 02" z 2001 roku). Rzadko też publikuje posty w mediach społecznościowych. Ostatnio - po pogrzebie charyzmatycznego wokalisty Maxiego Jazza, z którym w 1995 r. zakładała Faithless (Maxi zmarł przed Bożym Narodzeniem w ubiegłym roku, a pogrzeb odbył się w kameralnym gronie 27 grudnia), poinformowała, że muzyk nie życzył sobie kwiatów, ale darowizn na rzecz Centrepoint - organizacji charytatywnej, która zapewnia zakwaterowanie i wsparcie bezdomnym w Wielkiej Brytanii.

Reklama

Teraz ogłosiła, że jej nowa piosenka powstała we współpracy z duetem Hyacinth & Apollo, w skład którego wchodzą DJ-e: Jinadu i Jem Haynes. Omawiając ten singiel w niedawnym wywiadzie dla serwisu internetowego Juno Daily, artystka powiedziała, że został zainspirowany uczuciem euforii po zniesieniu pandemicznej blokady oraz, że jest "w klimacie hitu Donny Summer "I Feel Love" z odrobiną basu Giorgio Morodera". Przetestowała już ten kawałek podczas grania setów DJ-skich i zauważyła, że spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem fanów. 

"Wyczułam, że ludzie chcą śpiewać, nawet jeśli nie znają jeszcze słów. To było zachęcające" - stwierdziła.

We wspomnianym wywiadzie artystka zdradziła również, że pracuje nad kolejnymi nagraniami, co powinno wkrótce zaowocować kolejnym albumem zespołu Faithless (poprzedni, "All Blessed", został wydany 23 października 2020 roku). Obecnie Faithless jest duetem. Tworzą go Sister Bliss i Rollo Armstrong.

Kim był Maxi Jazz?

Maxi Jazz, a właściwie Maxwell Fraser, był kompozytorem, wokalistą, raperem, DJ-em i proucentem. Największą popularność przyniosła mu działalność w zespole Faithless.

Faithless to ikona brytyjskiej sceny elektronicznej. Powstali 20 lat temu w Londynie z inicjatywy Maxi JazzaSister Bliss i Rollo. Wydali sześć albumów studyjnych oraz kompilację przebojów, która tylko w Wielkiej Brytanii pokryła się czterokrotną platyną.

W sumie na świecie sprzedano ponad 15 milionów ich płyt, co czyni Faithless jednym z najważniejszych elektronicznych zespołów ostatnich dekad. Ich najsłynniejsze utwory to "Insomnia", "God Is A DJ", "We Come On", "I Want More".

Grupa słynęła z transowych, energetycznych koncertów, gdzie elektronika nabierała bardzo konkretnego, wręcz rockowego wymiaru. Faithless na żywo uciekali od ukrywania się za konsoletą, nawiązywali kontakt z publicznością, a ogromna w tym zasługa właśnie Maxi Jazza.

W 2011 roku grupa zdecydowała się zawiesić działalność. "Po 15 latach i 6 albumach wydaje mi się, że wspólnie doszliśmy do wniosku, że nadszedł czas zamknięcia tej książki i zwrócenia jej do biblioteki" - można było przeczytać w tamtym czasie na stronie zespołu.

W 2015 roku wrócili jako Faithless 2.0, celebrując swoje 20-lecie serią ekskluzywnych koncertów. Wystąpili m.in. na Open'er Festivalu w Gdyni.

W kolejnych latach drogi Faithless i Maxi Jazza rozeszły się. W 2020 roku grupa wydała pierwszy album bez jego udziału - "All Blessed". Jazz w tym czasie stworzył nowy projekt - Maxi Jazz & The E-Type Boys, który koncertował na największych festiwalach w Europie.

Muzyk zmarł 24 grudnia 2022 roku.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Faithless
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy