Reklama

Reklama

Maxi Jazz z Faithless nie żyje. Wokalista i DJ miał 65 lat

Założyciel kultowej brytyjskiej grupy Faithless - Maxi Jazz - zmarł 23 grudnia w wieku 65 lat. Nie podano przyczyny śmierci artysty.

Założyciel kultowej brytyjskiej grupy Faithless - Maxi Jazz - zmarł 23 grudnia w wieku 65 lat. Nie podano przyczyny śmierci artysty.
Maxi Jazz miał 65 lat /Neil Lupin /Getty Images

Wiadomość o śmierci przekazała jego była koleżanka z zespołu. Sister Bliss poinformowała, że Jazz zmarł "spokojnie we śnie" w piątek wieczorem (23 grudnia).

"Był człowiekiem, który wpłynął na nasze życie. Nadał właściwe znaczenie naszej muzyce. Wysyłam miłość do wszystkich, którzy dzielili naszą podróż" - napisała.

Kim był Maxi Jazz?

Maxi Jazz, a właściwie Maxwell Fraser, był kompozytorem, wokalistą, raperem, DJ-em i proucentem. Największą popularność przyniosła mu działalność w zespole Faithless.

Faithless to ikona brytyjskiej sceny elektronicznej. Powstali 20 lat temu w Londynie z inicjatywy Maxi Jazza, Sister BlissRollo. Wydali sześć albumów studyjnych oraz kompilację przebojów, która tylko w Wielkiej Brytanii pokryła się czterokrotną platyną.

Reklama

W sumie na świecie sprzedano ponad 15 milionów ich płyt, co czyni Faithless jednym z najważniejszych elektronicznych zespołów ostatnich dekad. Ich najsłynniejsze utwory to "Insomnia", "God Is A DJ", "We Come On", "I Want More".

Grupa słynęła z transowych, energetycznych koncertów, gdzie elektronika nabierała bardzo konkretnego, wręcz rockowego wymiaru. Faithless na żywo uciekali od ukrywania się za konsoletą, nawiązywali kontakt z publicznością, a ogromna w tym zasługa właśnie Maxi Jazza.

W 2011 roku grupa zdecydowała się zawiesić działalność. "Po 15 latach i 6 albumach wydaje mi się, że wspólnie doszliśmy do wniosku, że nadszedł czas zamknięcia tej książki i zwrócenia jej do biblioteki" - można było przeczytać w tamtym czasie na stronie zespołu.

W 2015 roku wrócili jako Faithless 2.0, celebrując swoje 20-lecie serią ekskluzywnych koncertów. Wystąpili m.in. na Open'er Festivalu w Gdyni.

W kolejnych latach drogi Faithless i Maxi Jazza rozeszły się. W 2020 roku grupa wydała pierwszy album bez jego udziału - "All Blessed". Jazz w tym czasie stworzył nowy projekt - Maxi Jazz & The E-Type Boys, który koncertował na największych festiwalach w Europie.

Miłość do samochodów i poważny wypadek

Maxi Jazz był również znany z wielkiej pasji do motoryzacji. Miał sporą kolekcję sportowych samochodów. Jego hobby mogło na początku XXI wieku skończyć się dla niego tragicznie. Wokalista w 2001 roku uległ poważnemu wypadkowi, z powodu którego Faithless w tamtym czasie musieli przełożyć koncerty w Wielkiej Brytanii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Faithless | Maxi Jazz | nie żyje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy