Reklama

Rage Against the Machine: Koncert w Polsce odwołany [OŚWIADCZENIE]

Przekładany od dwóch lat koncert Rage Against The Machine nie odbędzie się. Zespół obwieścił, że z powodu problemów zdrowotnych jednego z członków po kilku koncertach w USA zawiesi występy. Europejska trasa została odwołana, w tym koncert w Polsce.

Przekładany od dwóch lat koncert Rage Against The Machine nie odbędzie się. Zespół obwieścił, że z powodu problemów zdrowotnych jednego z członków po kilku koncertach w USA zawiesi występy. Europejska trasa została odwołana, w tym koncert w Polsce.
Rage Against the Machine nie zagrają w Polsce /Martin Philbey/Redferns /Getty Images

Smutną dla polskich fanów informację przekazał zespół Rage Against The Machine (posłuchaj!) w specjalnym oświadczeniu. 

"Zgodnie z zaleceniami medycznymi, Zack de la Rocha został poinformowany, że sierpniowy i wrześniowy etap trasy Rage Against The Machine w Wielkiej Brytanii i Europie w 2022 roku nie może się odbyć. Ogłaszamy to z wielkim rozczarowaniem. [Trasa] Rage Against The Machine zakończy swój bieg w Madison Square Garden w dniach 11, 12 i 14 sierpnia, a następnie Zack musi wrócić do domu na odpoczynek i rehabilitację. Loty, czas podróży i rygorystyczny harmonogram w Wielkiej Brytanii i Europie są po prostu zbyt dużym ryzykiem dla pełnego powrotu do zdrowia. Bardzo przepraszamy wszystkich naszych fanów, którzy czekali latami, aby nas zobaczyć i mamy nadzieję, że wkrótce powrócimy. Prosimy o kontakt z punktem zakupu w celu uzyskania zwrotu pieniędzy za wszelkie występy. Brad, Tim, Tom & Zack" - napisała grupa na Facebooku.

Reklama

"Zaplanowany na 15 września tego roku w TAURON Arenie Kraków NIE odbędzie się. W celu uzyskania zwrotu środków prosimy o kontakt z bileterią, za pośrednictwem której zostały kupione bilety" - napisało Live Nation Polska, które organizowało koncert. Odwołanych zostało w sumie 13 koncertów, a grupa powróci do koncertowania w lutym 2023 roku. Będą to jednak występy w Stanach Zjednoczonych.

Co dzieje się z wokalistą? 11 lipca 2022 roku grupa występowała w United Center w Chicago, a podczas jednego z utworów De La Rocha zaczął skakać na jednej nodze. Chwilę później obwieścił, że coś złego stało się z jego nogą. "Nie wiem, co to" - powiedział publiczności. RATM zdecydowało się dokończyć koncert, a muzyk został zniesiony ze sceny przez kolegów dopiero po wybrzmieniu ostatniego akordu tego wieczoru.

Rage Against The Machine. Koncert w Polsce odwołany

To miał być wielki powrót - niezwykle wyczekiwany przez polskich fanów. Zack De La Rocha (wokal), Tom Morello (gitara), Tim Commerford (bas) i Brad Wilk (perkusja) już 2020 roku potwierdzili krążące od pewnego czasu plotki o możliwej reaktywacji. Początkowo trasa miała rozpocząć się w USA w marcu 2020 roku, ale z powodu pandemii koronawirusa została przesunięta na lato 2021 roku, a następnie na rok 2022. Dotąd odbyło się zaledwie 16 koncertów z hucznie ogłaszanej trasy.

Zespół rozpadł się w 2000 r. - wokalista odszedł, tłumacząc swoją decyzję różnicami w koncepcjach dalszego rozwoju zespołu między jego członkami. Reszta muzyków, we współpracy z byłym wokalistą grupy Soundgarden Chrisem Cornellem, założyła formację Audioslave (posłuchaj!). Zespół wydał trzy płyty i zakończył swoją działalność w 2007 roku.

W tym samym roku, podczas festiwalu Coachella, Rage Against The Machine (posłuchaj!) wystąpił po raz pierwszy od siedmiu lat. Kolejne rozstanie nastąpiło w 2011 r. Od 2016 r. Morello, Commerford i Wilk występowali w składzie zespołu Prophets Of Rage, razem z B-Realem z Cypress Hill i Chuckiem D i DJ Lordem z Public Enemy. Pod tym szyldem ukazał się album "Prophets Of Rage" (2017) i EP-ka "The Party's Over" (2016), a z koncertami grupa dotarła także do Polski, występując podczas Open'er Festival 2017 i Pol'and'Rock Festival 2019. 

Pod koniec 2019 roku B-Real i Chuck D potwierdzili, że Prophets Of Rage kończy działalność w związku z reaktywacją RATM.

Jak Rage Against The Machine podbili świat?

11 listopada 1992 roku do sklepów płytowych w Stanach Zjednoczonych trafił debiutancki album "Rage Against The Machine", jedna z najważniejszych płyt tamtej dekady. Zawierała utwory "Bombtrack", "Bullet in the Head" oraz "Killing In The Name", które szturmowały amerykańskie listy przebojów.

Sprawdź tekst utworu "Bombtrack" w serwisie Teksciory.pl!

Zespół od samego początku istnienia, poza muzycznymi, miał także cele polityczne. W przekonaniu muzyków - twórczość grupy miała zmieniać świat, przeciwdziałać kapitalistycznemu wyzyskowi i krzewić idee rewolucji.

Nigdy nie ukrywali swoich politycznych poglądów i fascynacji. Podobizna kontrowersyjnego kubańskiego buntownika, Che Guevary, zawieszona była często na wzmacniaczach gitarzystów, a fragmenty jego podręcznika partyzanckiego, "La Guerra de Guerrillas", zamieszczone w "książeczkach" płytowych.

Buntownicze teksty de la Rochy nawoływały do sprzeciwu wobec skostniałego kapitalizmu, wyzyskiwaniu słabszych i wzywały do rewolucji. Muzycy wyrażali również swoje poparcie dla ruchu zapatystów - zbrojnej grupy działającej w Chiapas, jednym z najbiedniejszych regionów Meksyku.

Dyskografia zespołu obejmuje jeszcze studyjne płyty "Evil Empire" (1996), "The Battle Of Los Angeles" (1999) i "Renegades" (2000).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rage Against The Machine
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama