Przez lata gościł Jurka Owsiaka i jego Przystanek Woodstock. Kostrzyn nad Odrą ogłasza plany
Oprac.: Michał Boroń
W latach 2004-2019 Przystanek Woodstock (a później Pol'and'Rock Festival) odbywał się w Kostrzynie nad Odrą w woj. lubuskim. Dla wielu uczestników to właśnie to miejsce sprawdziło się najlepiej i regularnie pytają organizatorów o możliwość powrotu do tego przygranicznego miasta. Okazuje się to jednak niemożliwe, a nadzieje ostatecznie przekreślił burmistrz Kostrzyna.
Przystanek Woodstock (sprawdź!) odbywał się kolejno w Czymanowie nad Jeziorem Żarnowieckim (1995), Szczecinie (1996) i Żarach (1997-1999, 2001-2003). W 2000 r. odbył się Dziki Przystanek Woodstock w Lęborku (oficjalne wydarzenie zostało odwołane po protestach części mieszkańców miasteczka).
Darmowy festiwal od samego początku pomyślany był jako podziękowanie dla wolontariuszy i osób wspierających zimowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Najwięcej edycji (w latach 2004-2019) odbyło się w Kostrzynie nad Odrą w woj. lubuskim. Impreza od 2017 r. organizowana jest jako Pol'and'Rock Festival. Z powodu pandemii koronawirusa w 2020 r. zorganizowano internetową odsłonę w warszawskim studiu pod szyldem Najpiękniejsza Domówka Świata.
Od tego czasu festiwal nie wrócił już do Kostrzyna. W 2021 r. ekipa Jurka Owsiaka zaprosiła 20 tys. uczestników (na tyle pozwalały ówczesne przepisy) na lotnisko Makowice-Płoty (woj. zachodniopomorskie), a rok później przeniesiono imprezę do Czaplinka (woj. zachodniopomorskie). To właśnie na terenie tamtejszego lądowiska Czaplinek-Broczyno odbędzie się też tegoroczna, jubileuszowa 30. edycja.
Wielu fanów jednak tęskni za Kostrzynem nad Odrą i pytania o powrót do tego przygranicznego miasta regularnie pojawiają się w komentarzach. Tymczasem okazuje się, że będzie to niemożliwe. Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna planuje bowiem spore inwestycje - powstaną tam dwie duże firmy - logistyczna i produkcji opakowań.
"Z naszych informacji wynika, że jedna z tych firm będzie w ciągu doby obsługiwać około 80 ciężarówek. Dlatego tak spieszymy się z budową nowej drogi, bo ul. Reja i Asfaltowa takiego ruchu ciężarówek nie wytrzymają, a budowa nowych zakładów ruszy już niebawem" - podkreśla Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą, dodając, że zaczyna brakować działek pod kolejne inwestycje.
"Gazeta Lubuska" informuje, że wystawiono już na sprzedaż 32-hektarową działkę, która obejmuje tereny dawnego festiwalu. Powstanie też nowa droga umożliwiająca dojazd do tego terenu.
Pol'and'Rock Festival 2024: Kiedy i gdzie odbędzie się dawny Woodstock? [DATA, MIEJSCE]
Jubileuszowa edycja odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia 2024 r. w Czaplinku. Jurek Owsiak dotychczas ujawnił trzy zagraniczne gwiazdy - są to Amerykanie z metalcore'owej grupy Motionless in White (zobacz!), łącząca muzykę elektroniczną, pop i ciężki rock niemiecka formacja Electric Callboy (posłuchaj!) oraz grający celtic punk francuski zespół Celkilt, który zagra na otwarcie festiwalu na Dużej Scenie.
Zobacz również:
Co działo się podczas Pol'and'Rock Festival 2023?
W ubiegłym roku wystąpili m.in. amerykańskie zespoły Biohazard i Spin Doctors, francuski producent Carpenter Brut, Napalm Death (legenda sceny grindcore z Wielkiej Brytanii), brytyjskie formacje Apollo 440 i While She Sleeps, walijski zespół Bullet For My Valentine, pochodzący z Szwajcarii zespół Saint City Orchestra, francuski Rise of the Northstar, The Scratch (obwołany jednym z najodważniejszych irlandzkich debiutów ostatnich lat), Steve 'n' Seagulls, Australijczycy z The Rumjacks, ukraińska grupa Luiku oraz Epica - holenderska gwiazda symfonicznego metalu.
Polskimi gwiazdami byli Brodka, Krzysztof Zalewski, Marek Dyjak oraz grupy LemON, Proletaryat, Lady Pank, Golden Life, Włochaty, Transgresja oraz laureaci Złotego Bączka: Kwiat Jabłoni i Pull The Wire. Festiwal zakończył tradycyjnie Piotr Bukartyk wraz z uczestnikami warsztatów utworem "Z tylu chmur".