Przebój Madonny wywołał skandal. Dziś promuje nowy kinowy hit

Daniel Kiełbasa

Oprac.: Daniel Kiełbasa

Zwiastun nowego filmu od Marvela "Deadpool & Wolverine" podbija sieć. Nowe przygody wulgarnego i łamiącego granice dobrego smaku antybohatera, w którego wciela się Ryan Reynolds, promowane są piosenką Madonny "Like a Prayer", która swego czasu również wywołała skandal. Sam aktor odniósł się do wykorzystania wspomnianego utworu.

Madonna nagrała wielki hit końcówki lat 80. Teraz wykorzystano go do promocji nowego "Deadpoola"
Madonna nagrała wielki hit końcówki lat 80. Teraz wykorzystano go do promocji nowego "Deadpoola" Larry BusaccaGetty Images

"Deadpool & Wolverine" to trzecia część przygód Deadpoola (wciela się w niego Ryan Reynolds). Premierę zaplanowano na 24 lipca 2024 roku. Będzie to zarazem pierwszy film z tym bohaterem, która trafi do Marvel Cinematic Universe. Drugim głównym bohaterem produkcji będzie kultowy Wolverine, a do roli po siedmiu latach przerwy powróci Hugh Jackman. Blockbuster otrzymał kategorię "R", co oznacza, że przeznaczony jest jedynie dla widzów dorosłych.

Ponadto w filmie wystąpią: Emmę Corin, Jennifer Garner, Roba Delaneya, Briannę Hildebrand i Karan Soniego.  To jednak nie wszystko. Trzeci Deadpool ma być pełen gościnnych występów. Plotkuje się m.in. o epizodach: Chrisa Evansa, Briana Coxa, Famke Jensen, Channinga Tatuma, Bena Afflecka, Tarona Egertona, Daniela Radcliffa, Wesleya Snipesa, Patricka Stewarta, a nawet Taylor Swift.       

Przebój Madonny w nowym zwiastunie Deadpoola. Ryan Reynolds komentuje

W najnowszym zwiastunie produkcji Marvela który w niecałe 2 dni zdobył ponad 24 miliony wyświetleń, wykorzystano wielki przebój Madonny "Like a Prayer". Jak zauważa serwis Screen Rant utwór świetnie pasuje do rzucającego odwołaniami do popkultury Deadpoola.

Zauważono również, że w poprzednim trailerze bohater nazywa się "Jezusem Marvela", a wspomniane słowa świetnie uzupełniają się z piosenką. To z resztą nie pierwszy raz, gdy Reynolds i produkcja Deadpoola sięga po popową diwę. "Deadpoola 2" promowała Celine Dion śpiewająca utwór "Ashses". Na potrzeby filmu nagrano nawet teledysk, w którym kanadyjska wokalistka obraża bohatera produkcji.

Sama data ukazania się zwiastuna również ma sporo związanego z Madonną. 22 kwietnia 1989 roku utwór "Like a Prayer" trafił na szczyt listy Billboard, gdzie utrzymywał się przez trzy tygodnie. W tym samym dniu na szczyt zestawienia najlepiej sprzedających się wydawnictw trafił album "Like a Prayer" i był tam przez sześć tygodni. "Przysięgam na Jezusa Marvela, że tego nie planowałem" - skomentował aktor na X.

Hugh Jackman i Ryan Reynolds na planie "Deadpool & Wolverine"
Hugh Jackman i Ryan Reynolds na planie "Deadpool & Wolverine"Bav Media / SplashNews.comEast News

Piosenka "Like a Prayer" była wielkim hitem. Wywołała też spory skandal

3 marca 1989 roku po raz pierwszy wyemitowano w radiu promujący nową płytę Madonny singel "Like A Prayer". Z kolei 21 marca świat ujrzał efekt pracy Madonny nad teledyskiem do tej piosenki.

Wiele osób zadrżało z przerażenia i oburzenia. Środowiska katolickie z papieżem Janem Pawłem II na czele zbojkotowały nagranie. Głowa Stolicy Apostolskiej zaapelowała także o bojkot artystki we włoskich mediach. Głos ten został wysłuchany, bo publiczna stacja telewizyjna RAI wstrzymała emisję klipu "Like A Prayer".

"Like A Prayer" jest "o religijnej, młodej dziewczynie, która kocha Boga tak mocno, że jest on poniekąd główną męską postacią w jej życiu" - mówiła Madonna. Utwór zawiera jednak wiele dwuznaczności i podtekstów.

Wideo piosenkarki miało m.in. podnosić problem rasizmu, być krytyką Kościoła katolickiego, wreszcie domagać się równouprawnienia kobiet. Nie pominięto również licznych odniesień do kwestii seksualności i intymnych kontaktów pomiędzy białymi kobietami i czarnymi mężczyznami, co przecież w tamtych czasach w Ameryce wciąż było uważane za temat tabu.

Najbardziej zbulwersowani "Like A Prayer" byli przedstawiciele Kościoła katolickiego i środowiska konserwatywne.

Madonna w 1989 roku
Madonna w 1989 rokuBarry KingGetty Images
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}