Miliony na Live 8

Wielkim sukcesem okazała się akcja Live 8, w ramach której w sobotę, 2 lipca, w 10 miastach odbyły się wielkie koncerty charytatywne zorganizowane przez Boba Geldofa. Ich celem było zwrócenie uwagi polityków grupy G8 na problemy z którymi boryka się Afryka, jak głód, bieda, bezrobocie, czy AIDS.

Live 8 w Filadelfii
Live 8 w FiladelfiiAFP

Zdaniem organizatorów, Live 8 obejrzały trzy miliardy ludzi za pośrednictwem TV i internetu, a na imprezie w Filadelfii miało pojawić się milion osób. Nie wszyscy wierzą w prawdziwość tych szacunków, jednak na pewno było to największe widowisko muzyczne w historii.

AFP

Koncerty odbyły się w Filadelfii (USA), Londynie i Eden w Kornwalii (Wielka Brytania), Paryżu (Francja), Berlinie (Niemcy), Rzymie (Włochy), Barrie w Ontario (Kanada), Tokio (Japonia) i Moskwie (Rosja). Były one sponsorowane, m.in. przez Nokię i AOL. Większość ludzi pracowała za darmo.

Geldofowi chodziło o przyciągnięcie uwagi świata ku problemom, z jakimi zmaga się Afryka: nędza, bezrobocie, głód, AIDS, malaria oraz ku temu, jak pomóc państwom tego kontynentu. Na ten temat w środę, 6 lipca w szkockim Edynburgu, będą debatować przywódcy grupy G8. W obradach wezmą udział także specjalnie zaproszeni Geldof i Bono, lider U2.

Flagowe widowisko odbyło się w Hyde Parku w Londynie. Koncert w stolicy Wielkiej Brytanii rozpoczęli Paul McCartney i grupa U2 wielkim przebojem The Beatles, "Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band".

AFP

Na koncercie w Filadelfii, prowadzonym przez Willa Smitha, zaprezentowano egzemplarz amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, która sformułowała równość wszystkich ludzi. Ogłoszona w 1776 roku w Filadelfii Deklaracja podkreśla m.in., że "wszyscy ludzie są stworzeni do równości, są obdarzeni przez Stwórcę pewnymi niezbywalnymi prawami, wśród których jest prawo do Życia, Wolności oraz dążenie do Szczęścia".

W Johannesburgu furorę zrobił były prezydent RPA Nelson Mandela.

AFP

"Historia i przyszłe pokolenia osądzą naszych przywódców na podstawie decyzji, które podejmą oni w nadchodzących tygodniach" - powiedział Mandela licznie zgromadzonym tłumom na placu Mary Fitzgerald.

Do historii muzyki przejdą na pewno także występy Robbiego Williamsa (niezwykle żywiołowa reakcja londyńskiej widowni), punkrockowej grupy Green Day (porwali raczej powściągliwych w emocjach Niemców), czy rockowej legendy Pink Floyd (po raz pierwszy od 1981 roku w najsłynniejszym składzie z Rogerem Watersem).

AFP

Niezwykle przejmujący był koncert Madonny w Londynie. Obok popularnej wokalistki na scenie pojawiła się także Etiopka Birham Woldu, znana ze słynnych zdjęć z pierwszego Live Aid z 1985 roku. To właśnie Woldu pokazywano na fotografiach eksponujących straszliwy głód, jaki nawiedził jej rodzinną Etiopię w latach 1984-85.

Madonna, trzymając Woldu za rękę, zaśpiewała swój wielki przebój "Like a prayer", czyli "Tak jak modlitwa".

Zobacz galerię zdjęć z Live 8!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas