Mezo i Owal: Hiphopowy patriotyzm
Sceniczna premiera utworu "Czerwiec '56" autorstwa poznańskich raperów Mezo i Owala zakończyła w czwartek późnym wieczorem (29 czerwca) hiphopowy koncert "Szacunek dla Poznańskiego Czerwca". Koncert odbył się na terenie zakładów Cegielskiego w Poznaniu, w ramach obchodów 50-lecia wydarzeń poznańskich 1956 roku.
Koncertu wysłuchało około 2 tys. przede wszystkim młodych osób.
"A kto powiedział, że hip hop nie ma nic wspólnego z patriotyzmem? Większość hip hopu jest o dragach, o tym jak jest na ulicy, o tym, że dobrze mieć hajs (czyli pieniądze). Ale kto powiedział, że w tej muzyce nie ma miejsca na historię? Że nie może opowiadać, że za komuny było ciężko naszym starym?" - powiedział 17-letni Mateusz.
Mezo i Owal w rozmowie z dziennikarzami przyznali, że przed nagraniem i napisaniem słów do
"Czerwca '56"
, czytali wiele publikacji i oglądali wiele programów na temat strajku robotników, aby jak najlepiej oddać charakter tamtych wydarzeń. Do utworu powstał również oparty na archiwalnych zdjęciach teledysk.
"Gdy otrzymaliśmy zaproszenie na koncert, pojawił się pomysł nagrania specjalnego utworu na tę okazję. Utworu, który ściśle byłby związany z tamtymi wydarzeniami widzianym z perspektywy młodych ludzi. Żadna władza nie wygra ze społeczeństwem, jeśli będzie używać przemocy i nagiej siły to była idea tego utworu"- powiedział poznański raper Mezo.
"Język hiphopowy to język młodych ludzi, dlatego uważaliśmy, że w taki sposób będzie nam łatwiej dotrzeć do naszych rówieśników" - dodał drugi z poznańskich artystów Owal.
Owal tłumaczył, że tematy polityczne i wolnościowe nie są obce wśród wykonawców hip hopu. Przypomniał, że podczas Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie - specjalnie na tę okazję - też nagrano utwór.
Przed koncertem "Szacunek dla Poznańskiego Czerwca" można było m.in. zobaczyć pokaz malowania graffiti w wykonaniu grupy Cans.
Na scenie na terenie zakładów Cegielskiego wystąpiły też składy Indy & Witch z Czech, niemiecka wokalistka Pyranja i Irie Maffia & DJ Suhaid z Węgier.
Organizatorzy imprezy Stowarzyszenie Kulturalny Poznań tłumaczyli, że w koncercie udział wzięli artyści pochodzący z byłych krajów komunistycznych, w których wydarzenia Poznańskiego Czerwca '56 odbiły się szerokim echem.
28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady Cegielskiego) podjęli pod hasłami "Chleba i wolności!" strajk generalny i zorganizowali masową demonstrację uliczną. Według najnowszych badań Instytutu Pamięci Narodowej w wyniku dwudniowych starć na ulicach miasta zginęło co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych; około 700 aresztowano.