Madonna pokazała pierwotny teledysk do "American Life". 20 lat temu wywołałaby skandal?

"American Life" to nazwa wydanego w 2003 roku, dziewiątego albumu Madonny, jak również tytuł jednej z piosenek z tej płyty. Niespodziewanie, po 20 latach, piosenkarka wypuściła do mediów oryginalną wersję teledysku do "American Life". Klip nie ujrzał w porę światła dziennego, gdyż okazał się być zbyt kontrowersyjny - odnosił się do interwencji USA w Iraku.

Madonna od lat wywołuje kontrowersje
Madonna od lat wywołuje kontrowersje Marco Piraccini\Archivio Marco Piraccini\Mondadori Portfolio Getty Images

Oficjalny teledysk do "American Life", który miała premierę 16 kwietnia 2003 r., był bardzo zachowawczy. Przedstawiał Madonnę rapującą na tle zmieniających się flag państwowych. Piosenkarka już wówczas przyznała, że zrezygnowała z publikacji klipu w pierwotnie planowanej wersji.

"Został nagrany przed wybuchem wojny (w Iraku - przyp. red.) i nie sądzę, aby puszczanie go w tej chwili było właściwe. Ze względu na niestabilną sytuację na świecie oraz szacunek dla sił zbrojnych, które wspieram i za które się modlę, nie chcę urazić nikogo, kto mógłby źle zinterpretować znaczenie tego filmu" - stwierdziła.

Teraz, po 20 latach, Madonna zdecydowała wyjąć kontrowersyjny teledysk z archiwum i zamieścić go na swoim kanale na YouTube. 5-minutowy klip zaczyna się dosyć spokojnie - od pokazu mody z konfekcją stylizowaną na styl militarny, podczas gdy Madonna śpiewa o życiu w świetle reflektorów. Później jednak na wybiegu pojawiają się również ofiary wojny, a w tle migają zdjęcia z różnych konfliktów zbrojnych. Na wybiegu dochodzi do krwawych scen, widzimy wylewające się wnętrzności i urywane kończyny. Klip kończy się tym, że Madonna rzuca w tłum granat. Teledysk wyreżyserował Jonas Akerlund, z którym wcześniej artystka pracowała przy "Ray of Light" (1998) i "Music" (2000).

Nawet bez tego teledysku piosenka "American Life" budziła od początku kontrowersje, a to ze względu na warstwę tekstową. Madonna krytykuje bowiem płytkość amerykańskiego stylu życia i twierdzi, że sen o wielkości Ameryki jest iluzją. Nie dziwi więc, że utwór został chłodno przyjęty w Ameryce, za to cieszył się popularnością w Europie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas