Reklama

Reklama

Lombard kontra Komitet Obrony Demokracji ("Przeżyj to sam")

Grupa Lombard na Facebooku poinformowała, że Komitet Obrony Demokracji na demonstracji w Poznaniu "bez wiedzy i zgody" wykorzystał jej utwór "Przeżyj to sam".

Grupa Lombard na Facebooku poinformowała, że Komitet Obrony Demokracji na demonstracji w Poznaniu "bez wiedzy i zgody" wykorzystał jej utwór "Przeżyj to sam".
Na czele grupy Lombard stoją Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak /AKPA

"'Przeżyj to sam' - hymn pokoleń Polaków bez względu na poglądy polityczne czy przynależność partyjną. Oburza nas ten fakt tym bardziej, iż zrobiono to w przededniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Smutnej rocznicy, kiedy 'uzbrojonych w broń palną braci wyprowadzono na ulicę przeciw nieuzbrojonym braciom'! Przez 34 lata odpowiedzialni tego czynu nie zostali osądzeni, za to dziś chcemy sądzić tych, dla których Polska jest najwyższą wartością, o którą walczyli w strukturach Solidarności narażając życie swoje i swoich bliskich. Po wygranych wyborach, posiadając mandat społeczeństwa, chcą urządzić Ją wg swojej wizji, marzeń i MAJĄ DO TEGO PRAWO!" - czytamy w poście na oficjalnym profilu grupy Lombard na Facebooku (pisownia oryginalna).

Reklama

Komitet Obrony Demokracji to stowarzyszenie wzorowane na Komitecie Obrony Robotników, którego celem jest "obrona demokratycznych wartości i instytucji Państwa". 12 i 13 grudnia w kilku miastach odbyły się demonstracje zwolenników organizacji - w Poznaniu wzięło udział ok. 2 tysiące osób.

"Jesteśmy patriotami. Losy naszego kraju nie są nam obojętne. Dlatego z troską pochylamy się nad tym co w ostatnich dniach dzieje się na polskich ulicach, jednak wciąż nie uważamy iż POLSKA DEMOKRACJA JEST ZAGROŻONA! Odcinając się od haniebnych haseł wykrzykiwanych podczas manifestacji KOD w Polsce, jesteśmy zmuszeni zaprotestować przeciwko użyciu przeboju zespołu Lombard 'Przeżyj to sam' przez tę organizację".

"Nie pozwolimy by nasza twórczość była wykorzystywana do skłócania Polaków, podsycania konfliktów, obrażania i pomawiania, tym bardziej w rozgrywkach politycznych. Szukajmy tego co nas łączy, a nie dzieli! Dziś najbardziej nam Jego brak, jednak wciąż możemy czerpać z tej wielkiej mądrości: 'Jeden drugiego brzemiona noście' - to zwięzłe zdanie Apostoła jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności" - na koniec wokalistka Marta Cugier (śpiewająca w zespole od 1999 roku) i autor muzyki do "Przeżyj to sam" Grzegorz Stróżniak cytują Jana Pawła II.

Przypomnijmy, że autorem słów do "Przeżyj to sam" jest zmarły w maju 2011 roku Andrzej Sobczak.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL