Reklama

Kto jest autorem przeboju "Ruda tańczy jak szalona"? Jest wyrok Sądu Najwyższego

Czadoman, czyli jeden z najpopularniejszych wokalistów disco polo, został przed laty oskarżony o naruszenie praw autorskich. Chodzi o przebój "Ruda tańczy jak szalona". Znamy decyzję sądu.

Czadoman, czyli jeden z najpopularniejszych wokalistów disco polo, został przed laty oskarżony o naruszenie praw autorskich. Chodzi o przebój "Ruda tańczy jak szalona". Znamy decyzję sądu.
Sprawa przywłaszczenia praw autorskich przez Czadomana ciągnie się od 2018 r. /Tricolors /East News

Czadoman popularność zdobył w 2014 r. za sprawą płyty "Czadomania", która pokryła się podwójną platyną. Z tego wydawnictwa pochodzą przeboje "Chodź na kolana" (zobacz klip!), "Kochane Panie" czy ballada "Pokochaj mnie" (posłuchaj!). Jego utwory szybko stały się punktem obowiązkowym polskich imprez. 

Reklama

W latach 2017-2019 Czadoman był jednym z jurorów talent show "Disco Star" w Polo TV.  Później występował m.in. w programach "Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami", a także był zwycięzcą 13. edycji "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Ludzie, którzy na co dzień nie słuchają Czadomana i tak z pewnością kojarzą hit "Ruda Tańczy Jak szalona". To właśnie ten numer stał się obiektem sporu.

Sądowy spór o "Ruda tańczy jak szalona"

Oskarżycielem jest Mateusz Kowalczyk, znany pod pseudonimem Mr Slide. W 2018 r.  Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że faktycznie jest on współautorem utworu. Jednak dwa lata później sprawa nagle nabrała nowego kształtu. Sąd Apelacyjny stwierdził wówczas, że Kowalczyk miał znacznie mniejszy udział w tych utworach. Ograniczono go do aranżowania gotowego już tworu. 

Mr Slide walczył dalej i odwołał się do Sądu Najwyższego. Ten uwzględnił skargę kasacyjną, a sprawa wróci do Sądu Apelacyjnego. Sąd Najwyższy wskazał, że ustalenia między twórcami nie są w żadnym wypadku głównym powodem do określenia współautorstwa. Osoba, która jest odpowiedzialna za aranżację, może więc być również współtwórcą.

Przy ponownym rozpatrzeniu sprawy Sąd Apelacyjny uwzględni konkretne działania poszczególnych twórców względem danego przeboju.

Wyrok korzystny dla Mr Slide'a, lecz to za mało

Dodajmy, że Kowalczyk zgłasza również roszczenia finansowe. Z powodu braku uznania go jako współautora przeboju disco polo, nie może on otrzymywać tantiem.

Zgodnie z praktyką ZAIKS to autor danego utworu może podejmować decyzje o tym, czy podzieli się zyskami ze swoimi współpracownikami. Odbywa się to poza podziałem ZAIKS. Jeżeli jednak Mr Slide zostanie dopisany jako współautor piosenki "Ruda tańczy jak szalona", Czadoman będzie musiał dzielić się z nim tantiemami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Czadoman
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama